• PROJEKTY UNIJNE

        • „Mistrzowie kompetencji w Gminie Miasto Marki”  2018-2020

          Projekt pt. „Mistrzowie kompetencji w Gminie Miasto Marki” realizowany jest w partnerstwie pomiędzy Gminą Miasto Marki i firmą Mały Inżynier w okresie IX 2018 – VIII 2020. Wartość projektu: 1 903 834,72 zł, w tym wkład własny: 95 500,00 zł. Celem projektu jest rozwój kompetencji kluczowych i umiejętności na rynku pracy uczniów oraz zasadnicze podniesienie jakości procesu kształcenia w placówkach. Zostanie on osiągnięty poprzez:
             a) rozwój kompetencji kluczowych i właściwych postaw na rynku pracy u 800 uczniów (400K) poprzez objęcie uczniów wysokiej jakości dodatkowymi zajęciami pozalekcyjnymi w okresie szkolnym i wakacyjnym;
             b) rozwój kompetencji 64 nauczycieli (56K);
             c) doposażenie w sprzęt i pomoce dydaktyczne oraz sprzęt TIK pracowni szkolnych.
          Dofinansowanie UE: 1 523 067,78 zł
          W projekcie realizowane są bezpłatne zajęcia dodatkowe:
          1. Spotkanie z królową – zajęcia z matematyki
          2. Przyrodnicze laboratorium
          3. Język angielski
          4. Język hiszpański
          5. Laboratorium kodowania
          6. Przedsiębiorczość z wykorzystaniem gier planszowych
          7. Projekt edukacyjny – przedstawienie dla społeczności szkolnej
          8. Wycieczki
          9. Pokazy naukowe
          10. Warsztaty z robotyki
          11. Półkolonie Laboratorium Naukowe

          ==============================================================================================

          COMENIUS 2010 - 2014

          W latach 2010 – 2014 nasza Szkoła zrealizowała dwa projekty europejskie w ramach programu COMENIUS, stanowiącego część programu „Uczenie się przez całe życie”. Program ten został ustanowiony przez wspólnotę Europejską w 2007 roku, a jego głównym celem było promowanie współpracy europejskiej między uczniami i nauczycielami z różnych krajów europejskich.

          Pierwszy projekt zatytułowany „Let’s be eco-friendly”  realizowany był w latach 2010-2012. Dotyczył ekologii oraz zdrowego stylu życia. Głównym celem realizowanych w projekcie zadań było podniesienie świadomości uczniów, ich rodziców i środowiska lokalnego w zakresie ekologii oraz zmiana stylu życia na bardziej „eko-przyjazne”.  Projekt ten obejmował mobilność kadry edukacyjnej. Zgodnie z założeniem odbyło się 6 spotkań – po jednym w każdym kraju: W Słowenii, na Litwie, w Turcji, Hiszpanii, Finlandii i oczywiście w Polsce. [więcej]

          Kolejny realizowany projekt nosił tytuł „Who we were, Where we are, What we will be….” i odnosił się do szeroko rozumianej kultury europejskiej. Realizowany był we współpracy z Hiszpanią, Walią, Turcją, Niemcami, Włochami, Grecją i Austrią. Głównym celem programu było budowanie wspólnej przyszłości mieszkańców Europy opartej na wzajemnej współpracy i tolerancji. Projekt ten obejmował nie tylko mobilności nauczycieli, ale także uczniów. W wyniku  czego, sześciu czynnie zaangażowanych w prace w projekcie uczniów, gościło przez tydzień w domach u Austriackich rówieśników. [więcej]

          Realizacja projektów pozwoliła uczniom rozwijać swoją wiedzę w zakresie technologii komputerowych, Internetu, historii, sztuki, geografii, literatury, języków obcych.  Zdobyli także okazję do poszerzenia wiedzy na temat Unii Europejskiej oraz jej dziedzictwa kulturowego. Nawiązali kontakty z rówieśnikami z krajów partnerskich. Pracowali nad zrozumieniem znaczenia tolerancji i szacunku wobec innych narodów, kultur i przekonań. Podczas wizyt partnerskich w wielu krajach europejskich nauczyciele zdobyli nowe umiejętności zawodowe dzieląc się doświadczeniem i metodami nauczania. Mieli też okazję poznać systemy edukacji w Europie. Rozwijali umiejętności językowe oraz komunikacji internetowej. Zwiększyło to motywację kadry do poszerzania wiedzy w tych zakresach.
          W realizację projektów zaangażowane było również środowisko lokalne. Wiele działań udało się zrealizować dzięki zaangażowaniu, pomocy i kreatywności rodziców, szczególnie podczas wizyt partnerskich w Polsce.


           

          RÓWNY START

          "Równy start - program rozwoju szkół podstawowych w Markach" realizowany w roku szkolnym 2011-2012 w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. Celem programu było wyrównanie szans edukacyjnych uczniów, likwidacja barier w dostępie do edukacji oraz rozwój kompetencji uczniów i motywacji do nauki.

          W ramach projektu odbywały się następujące zajęcia dla uczniów klas I-VI:
          a) Blok zajęć pozalekcyjnych - koła zainteresowań.
          b) Blok zajęć dydaktyczno-wyrównawczych.
          c) Blok zajęć specjalistycznych - logopedia, reedukacja, gimnastyka korekcyjna.
          d) Program prewencyjny.

           

          INDYWIDUALIZACJA NAUCZANIA W 5 SZKOŁACH PODSTAWOWYCH GMINY MARKI
          Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Programu Europejskiego Kapitał Ludzki, Priorytet IX, realizowany w roku szkolnym 2013/2014.
          Celem projektu było wyrównywanie szans edukacyjnych poprzez indywidualizację procesu kształcenia dzieci z klas I-III oraz zwiększenie dostępności wsparcia i pomocy psychologiczno-pedagogicznej. 
          W ramach projektu prowadzono następujące zajęcia dodatkowe:
          a) Zajęcia dla dzieci ze specyficznymi trudnościami w czytaniu i pisaniu.
          b) Zajęcia dla dzieci z trudnościami w nauce matematyki.
          c) Zajęcia logopedyczne dla dzieci z zaburzeniami rozwoju mowy.
          d) Zajęcia gimnastyczno-korekcyjne dla dzieci z wadami postawy.
          e) Zajęcia prewencyjne.