• Comenius 2010-2014

        • COMENIUS 2010 - 2014

          W latach 2010 – 2014 nasza Szkoła zrealizowała dwa projekty europejskie w ramach programu COMENIUS, stanowiącego część programu „Uczenie się przez całe życie”. Program ten został ustanowiony przez Wspólnotę Europejską w 2007 roku, a jego głównym celem było promowanie współpracy europejskiej między uczniami i nauczycielami z różnych krajów europejskich.

          Pierwszy projekt zatytułowany „Let’s be eco-friendly”  realizowany był w latach 2010-2012. Dotyczył ekologii oraz zdrowego stylu życia. Głównym celem realizowanych w projekcie zadań było podniesienie świadomości uczniów, ich rodziców i środowiska lokalnego w zakresie ekologii oraz zmiana stylu życia na bardziej „eko-przyjazne”.  Projekt ten obejmował mobilność kadry edukacyjnej. Zgodnie z założeniem odbyło się 6 spotkań – po jednym w każdym kraju: W Słowenii, na Litwie, w Turcji, Hiszpanii, Finlandii i oczywiście w Polsce. [więcej]

          Kolejny realizowany projekt nosił tytuł „Who we were, Where we are, What we will be….” i odnosił się do szeroko rozumianej kultury europejskiej. Realizowany był we współpracy z Hiszpanią, Walią, Turcją, Niemcami, Włochami, Grecją i Austrią. Głównym celem programu było budowanie wspólnej przyszłości mieszkańców Europy opartej na wzajemnej współpracy i tolerancji. Projekt ten obejmował nie tylko mobilności nauczycieli, ale także uczniów. W wyniku  czego, sześciu czynnie zaangażowanych w prace w projekcie uczniów, gościło przez tydzień w domach u Austriackich rówieśników. [więcej]

          Realizacja projektów pozwoliła uczniom rozwijać swoją wiedzę w zakresie technologii komputerowych, Internetu, historii, sztuki, geografii, literatury, języków obcych.  Zdobyli także okazję do poszerzenia wiedzy na temat Unii Europejskiej oraz jej dziedzictwa kulturowego. Nawiązali kontakty z rówieśnikami z krajów partnerskich. Pracowali nad zrozumieniem znaczenia tolerancji i szacunku wobec innych narodów, kultur i przekonań. Podczas wizyt partnerskich w wielu krajach europejskich nauczyciele zdobyli nowe umiejętności zawodowe dzieląc się doświadczeniem i metodami nauczania. Mieli też okazję poznać systemy edukacji w Europie. Rozwijali umiejętności językowe oraz komunikacji internetowej. Zwiększyło to motywację kadry do poszerzania wiedzy w tych zakresach.
          W realizację projektów zaangażowane było również środowisko lokalne. Wiele działań udało się zrealizować dzięki zaangażowaniu, pomocy i kreatywności rodziców, szczególnie podczas wizyt partnerskich w Polsce.