• Z życia świetlicy 2017-2018

        • Warsztaty owocowo-warzywne.

           

          Wszyscy dobrze wiedzą jakie bogate w witaminy są soki warzywno-owocowe.

          W świetlicy szkolnej 13.03.2018 r. odbyły się warsztaty robienia zdrowych soków. Dzieci dowiedziały się, że soki to nie tylko doskonałe źródło witamin i cennych składników, ale również pyszniejsze są niż słodycze. Uczniowie pełni zainteresowania i ciekawości przystąpili do mycia owoców i warzyw. Pozostało nam tylko wrzucenie ich do sokowirówki i PYSZNY ZDROWY SOK JUŻ GOTOWY!

          Wszystkim bardzo smakował, chociaż nie zawierał cukru i konserwantów.

          Nic nie zastąpi dawki witamin jak owoce i warzywa, w dodatku zrobione własnoręcznie...

          Degustacja była udana, bezpieczeństwo zapewnione i dużo radości z wykonanej pracy!

           

                    

           

           

          Zajęcia plastyczne

          Zajęcia plastyczne to stały punkt naszego tygodniowego planu zajęć w świetlicy. Podczas nich dzieci poznają różnego rodzaju techniki plastyczne m.in.: rysowanie (ołówek, kreda, kredki, patyk, czarny tusz, węgiel), malowanie pędzlem, gąbką, palcem (farby, pastele olejne, tusz, pasta do zębów), modelowanie (plastelina, masa solna, glina plastyczna), konstruowanie (papier, tektura, materiały przyrodnicze, druciki, folia aluminiowa), komponowanie płaskich i przestrzennych form technikami mieszanymi (kolorowy papier, gazety, ścinki tekstylne), wycinanie, wydzieranie, origami, kolaż, decoupage, szycie i wyszywanie igłą i kolorowymi nićmi na papierze i tkaninie oraz malowanie na szkle.

          Twórczość plastyczna jest bardzo ważną formą działalności każdego dziecka. To dzięki niej doskonali swoje zdolności manualne oraz zmysł artystyczny. W procesie tworzenia mały człowiek prezentuje własny sposób postrzegania świata, wyraża swoje myśli, uzewnętrznia uczucia i emocje, rozwija wyobraźnię, kreatywność oraz kształtuje swoje poczucie estetyki. W trakcie zajęć plastycznych dziecko tworzy nowe, jedyne w swoim rodzaju, oryginalne „dzieła sztuki”.

          Dzieci bardzo lubią te zajęcia i chętnie się w nie angażują, a efekty ich pracy można podziwiać na wystawach w sali świetlicy i gazetkach ściennych.

          Agnieszka Łapka

             

          ================================================================================================

          Współpraca z Biblioteką Miejską Miasta Marki

          „Spotkania z książką” – cykliczne zajęcia czytelnicze prowadzone są w Bibliotece Miejskiej Miasta Marki, której filia znajduje się w naszej szkole. Spotkania uczniów z Panią Małgorzatą Romańczyk odbywają się w każdy wtorek od 14:55 do 15:55.
          Upowszechnianie czytelnictwa w świetlicy praktykujemy codziennie. Czytamy bajki, baśnie 
          i opowiadania należące do kanonu literatury dziecięcej. Zajęcia czytelnicze prowadzone w bibliotece mają za zadanie rozwijać zainteresowania literaturą, pogłębiać pasje i umiłowanie do książek oraz zapoznać dzieci z funkcjonowaniem biblioteki. Najmłodsi czytelnicy mają możliwość poznania zawodu bibliotekarza, a także innych zawodów związanych z książką: autora, ilustratora, wydawcy. Pani Małgosia w bardzo ciekawy sposób zachęca dzieci do czytania książek, do ich szanowania, dbania o nie i właściwego z nich korzystania. Przybliża dzieciom literaturę piękną i popularnonaukową. 
          Czas spędzony w Miejskiej Bibliotece to nie tylko nauka, ale także zabawa i prace manualno-plastyczne. Dzieci bardzo chętnie biorą udział we wszystkich proponowanych zajęciach, a każda praca plastyczna wykonywana różnymi technikami i związana ściśle z tematem spotkania wywołuje u naszych najmłodszych czytelników uśmiech na twarzy. Wielu z nich zapisało się już do Biblioteki Miejskiej i z wielką chęcią wypożycza książki. 
          Uczniowie mają też możliwość zachęcić inne dzieci do czytania swoich ulubionych pozycji książkowych, poprzez czytanie wybranych fragmentów, czy też opowiadanie o fascynujących przygodach w nich zawartych. 
          Zapraszam i zachęcam do przenoszenia się w cudowny świat fantazji i wyobraźni, który powstaje za każdym razem gdy sięgamy po książkę. 

          Agnieszka Łapka

          ================================================================================================

          Gimnastyka dobra sprawa, to dla dzieci jest zabawa...”

          W bieżącym semestrze, w ramach zajęć organizowanych w świetlicy szkolnej, uczniowie klas I-III kontynuują zajęcia z gimnastyki korekcyjnej. Celem zajęć jest objęcie opieką dzieci z wadami postawy oraz wyrabianie u nich ogólnej sprawności i koordynacji ruchowej.

          Na zajęciach uczniowie kształtują odruch prawidłowej postawy, korygują zaburzenia statyki ciała, wykonują ćwiczenia gorsetu mięśniowego – klatki piersiowej, mięśni pośladkowych, mięśni brzucha, grzbietu i kończyn dolnych oraz ćwiczenia oddechowe, zapobiegające zaburzeniom oddechowym, często towarzyszą wadom postawy ciała. Żmudne ćwiczenia przeplatają się z prostymi zabawami i piosenkami. Drobne pląsy i gesty, wykonywane pomiędzy ćwiczeniami, są miłym przerywnikiem oraz mobilizują ćwiczących do większego wysiłku.

          Ćwiczenia korekcyjne nie tylko zapewniają dzieciom aktywną formę spędzania czasu w świetlicy szkolnej, ale przyczyniają się także do jakże ważnej profilaktyki wad postawy.

           Agata Danielak

           

             

          ================================================================================================

             Grupa "Aktywny czytelnik"

          „Aktywni czytelnicy” to my, uczniowie klas trzecich: Laura, Julia, Bartek, Nadia, Julia, Natalka, Paulina, Aleks, Ania, Julek. Spotykamy się w różnym składzie - zależy to od naszej obecności w świetlicy.

          Gdy w piątek oczekujemy na swoje lekcje w świetlicy szkolnej, działamy na rzecz biblioteki: we wrześniu pomagaliśmy w przygotowaniu podręczników do wprowadzenia do księgozbioru, w październiku zaopiekowaliśmy się księgozbiorem podręcznym biblioteki szkolnej oraz przygotowaliśmy dla pierwszaków (klasy 1d i 1a) scenkę edukacyjną „Dbam o higienę”.

          Aby edukować młodszych, sami musieliśmy zbadać temat - burza mózgów, dyskusja, doświadczenie i film, które wykorzystaliśmy w spotkaniu z pierwszakami, analiza tekstu.

          Zamysłem  naszym było poprzez scenkę kabaretową „Wiedźmy” W. Chotomskiej pobudzić kolegów do troski o higienę, nie tylko ze względów estetycznych, lecz przede wszystkim zdrowotnych.

          Wcieliliśmy się w role - przygotowaliśmy kostiumy, przećwiczyliśmy kwestie. Tłem muzycznym scenki była ścieżka dźwiękowa filmu „Hary Potter”.

          Po scence pierwszaki wykonały doświadczenie „Czyścioch”, które ukazało rolę środków czystości. Środki te zmniejszają napięcie powierzchniowe i umożliwiają wniknięcie w najdrobniejsze zagięcia, aby zmyć brud. Pomysł na doświadczenie zaczerpnięty został z książki „Eksperymenty, fascynujące doświadczenia do przeprowadzenia w domu”. Zajęcia dopełnione zostały prelekcją filmu wydawnictwa Nowa Era „Przyczyny chorób”. Dzieci zaobserwowały badaczy w sytuacji laboratoryjnej. Sprawdzali oni, na której pożywce rozwinie się więcej bakterii - na tej, na której odciśnięto dłonie umyte wodą z mydłem, czy na tej, na której odciśnięto dłonie umyte samą wodą. Obraz był bardzo przemawiający.

          Wszyscy uczniowie byli teraz pewni, że…. zawsze należy myć ręce mydłem. Ono pomaga usunąć więcej drobnoustrojów chorobotwórczych.

          Na koniec, oczywiście, pierwszaki musiały wzorcowo umyć swoje dłonie.

          fotogaleria       Grupa „Aktywny czytelnik” opiekunem Kornellą Sysiak

          ================================================================================================

          Akcja pocztówkowa

          W miesiącu październiku, w związku z przypadającym na ten miesiąc "dniem pocztówki", świetlica szkolna wzięła udział w akcji pocztówkowej. Do akcji zgłosiło się 13 szkół z różnych województw (wielkopolskie, zachodmiopomorskie, mazowieckie, pomorski, warmińsko-mazurskie, podkarpackie, dolnośląskie). Zadaniem każdej ze szkół było wykonanie pocztówki, która zawierać będzie ciekawą historię dotyczącą miasta. Mogła to być legenda, ciekawostka lub po prostu notka informacyjna.
          Na naszej pocztówce znalazła się informacja o położeniu Marek, użyciu pierwszej żarówki na Mazowszu w fabrykach braci Briggs, to co dzieci najbardziej lubią w naszym mieście a także   plany otwarcia fontanny i parku linowego w centrum miasta. Wszystkie kartki pocztowe zostały wypisane przez podopiecznych świetlicy.
          W ramach akcji niektóre z dzieci miały okazję pójść na pocztę, samodzielnie zaadresować i wysłać pocztówkę. Dowiedziały się kim jest adresat a kim nadawca. Gazetka z akcji pocztówkowej znajduje się na świetlicy szkolnej.

          fotogaleria                     Aleksandra Mróz

          ================================================================================================