• Śladami bohaterów "Kamieni na szaniec"

          • W tym roku (we wrześniu i w październiku) klasy ósme wybrały się do Warszawy w celu zwiedzenia miejsc związanych z wydarzeniami z okresu II wojny światowej opisanymi w lekturze „Kamienie na szaniec” autorstwa Aleksandra Kamińskiego.
            Rozpoczęliśmy spotkaniem przed Liceum im. Stefana Batorego, czyli przed szkołą do której chodzili bohaterowie książki i gdzie rodziły się ich wspólne przyjaźnie. Przeszliśmy na Aleje Szucha - do Mauzoleum Walki i Męczeństwa, czyli dawnej siedziby Gestapo, gdzie przesłuchiwany był Rudy, a następnie udaliśmy się na Plac Unii Lubelskiej, Krakowskie Przedmieście z pomnikiem Mikołaja Kopernika, Gmach Zachęty, a także Plac Piłsudskiego z Grobem Nieznanego Żołnierza. Dalej spacerowaliśmy śladami akcji pod kryptonimem Meksyk II, podczas której odbito Rudego z rąk Niemców, czyli Akcji pod Arsenałem.
            Następnie przejechaliśmy do Muzeum Więzienia Pawiak, gdzie przetrzymywany był Rudy. Tam dowiedzieliśmy się o realiach życia w najstraszniejszym warszawskim więzieniu.
            Ostatnim punktem programu był Cmentarz Powązki Wojskowe - miejsce  zadumy i oddania hołdu tym młodym ludziom, którzy z narażeniem życia walczyli z okupantem. To tutaj w słynnej kwaterze Białych Brzozowych Krzyży pochowani zostali bohaterowie książki: Zośka, Alek i Rudy. Na czele harcerzy/żołnierzy pochowano także autora książki „Kamyka” Aleksandra Kamińskiego oraz „Orszę” Stanisława Broniewskiego.
            Spacer zakończyliśmy pod pomnikiem Gloria Victis - Chwała Zwyciężonym, zapaliliśmy znicz - aby uczcić pamięć wszystkich walczących o Polskę i Warszawę w czasach zarówno okupacji niemieckiej, jak i Powstania Warszawskiego.

            Wycieczka przybliżyła uczniom zarówno najważniejsze wydarzenia z życia Zośki, Rudego i Alka, jak również obraz życia w okupowanej Warszawie, codzienne problemy, walkę o honor i bohaterstwo ludzi, którzy musieli zmierzyć się z obliczem wojny.
            Nie zapomnimy!                                  

            Dorota Mondrzycka
                                                       i wychowawcy klas ósmych

          • Akcja Bezpieczny Rowerzysta

          • W dniu 20 października 2021 roku przed Szkołą Podstawową nr 3 odbyła się akcja "Bezpieczny Rowerzysta". W akcji uczestniczyli  Policjanci z Marek oraz Specjalista ds. Ruchu Drogowego Pan Paweł Paczek. W czasie akcji sprawdzono, czy uczniowie przyjeżdżający rowerem do szkoły mieli przy sobie kartę rowerową. Skontrolowano także stan wyposażenia rowerów tj. oświetlenie i hamulce oraz znajomość przepisów ruchu drogowego.

            Akcja miała na celu poprawę bezpieczeństwa młodych rowerzystów na drogach oraz uświadomiła jak ważne jest przestrzeganie przepisów ruchu drogowego. Podczas akcji rozdawane były odblaski oraz gadżety związane z bezpieczeństwem. Akcja „Bezpieczny rowerzysta” uzyskała poparcie władz miasta Marki.

            Joanna Wiśniewska

          • Ślubowanie klas I

          • Dnia 13 października 2021r. w Szkole Podstawowej nr 3 im. Pomnik Zwycięstwa 1920 roku odbyła się uroczystość Ślubowania i pasowania na uczniów klas I. Pierwszoklasiści w obecności Dyrekcji Szkoły, zaproszonych gości i rodziców zaprezentowali krótki program artystyczny, w którym zdali swój pierwszy egzamin. Następnie Dyrekcja dokonała aktu pasowania na uczniów. Dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy i drobne upominki.

            Kochane Pierwszaki, cieszymy się, że jesteście już uczniami i życzymy Wam sukcesów w nauce. Powodzenia!

            Grono Pedagogiczne

          • Życzenia z okazji Dnia Edukacji Narodowej

          • Ptaszki doniosły z dobrego źródła informacji,

            że w czwartek Dzień Narodowej Edukacji.

            Więc złóżmy ukłon i skłońmy głowy

            tym, którzy kaganek oświaty nieść nam gotowi.

             

            Wiemy,

            że praca wychowawcy to praca niełatwa,

            bo często oporna i sporna jest dziatwa.

            Kocha rozróby i chętnie się czubi,

            stroni od książki i uczyć nie zawsze się lubi.


            Trzeba dużo zdrowia, wiele czasu poświęcić,

            aby umysł ucznia rozwinąć, zachęcić.

            A on gdy dorośnie, dopiero zrozumie,

            jak jest w życiu ciężko, gdy się mało umie.

             

            A zatem:

            Drodzy Nauczyciele!

            Niech Wam nie zabraknie nigdy zdrowia,

            niech płyną do Was najszczersze słowa

            wdzięczności i podziękowania

            za trud, wiarę w nas i starania.

             

            Na zakończenie krótkie streszczenie:

            chlubą jest i wyróżnieniem - być nauczycielem,

            który w pakiecie i w dobrej cenie

            rozdaje dobro, mądrość i wykształcenie.

             

            Z wyrazami podziękowania i życzeniami wytrwałości i uśmiechu każdego dnia,

            uczniowie Szkoły Podstawowej nr 3 w Markach

          • Dzień Gier Planszowych

          • 8 października 2021 r. uczniowie klas 1-3 włączyli się w ogólnopolskie obchody Dnia Gier Planszowych (10.10.2021r.). Przynieśli różne gry stolikowe: szachy, warcaby, Monopoly, K2, Scrabble, Color Addict (owoce), Bankrut, Sylaby w dominie, Safari, Podróż po Europie, Chińczyk, Listonosze, Dixit, Remik, Wyścig, Paszczaki, Pełen kurnik, 4 do wygranej, Jenga, Gorący ziemniak, Na straganie, Harry Potter Boom Boom, La Cucaracha, Europa, Granie w gotowanie, Twister, Spadające krzesła, Dobble, Ubongo, Memory, Scoby Doo, Eksplodujące kotki, Uno, domino, karty Piotruś, Spaghetti, Trzy małe świnki, 5 sekund.
            Zapytani, dlaczego warto grać, zwrócili uwagę na fakt, że granie:

            • jest okazją do zabawy z innymi;
            • sprawia im radość;
            • rozwija refleks, spostrzegawczość, pamięć, logiczne myślenie, planowanie;
            • uczy oszczędzania, liczenia, czytania ze zrozumieniem;
            • ćwiczy koncentrację...

            Zalet jest wiele, dlatego grajmy w gry stolikowe!

            Kornella Sysiak

          • Zbiórka nakrętek dla Natalki

          • W bieżącym roku szkolnym, tak jak w poprzednich latach, uczniowie naszej szkoły gromadzą surowce wtórne – nakrętki – w celu wsparcia rehabilitacji Natalki. Dziewczynka ma zdiagnozowane mózgowe porażenie dziecięce, wodogłowie pokrwotoczne, niedowidzenie, padaczkę.
            8 października 2021 r. przekazaliśmy znaczną ilość nakrętek.
            Kolejne przekazanie będzie miało miejsce 3 grudnia.

             

            Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie w zbiórkę.

            Kornella Sysiak

          • Chcesz pomóc? Przynieś orzechy bądź żołędzie dla warszawskiego zoo

          • Warszawskie zoo rozpoczęło akcję zbierania przysmaków dla swoich zwierząt. Dlatego po raz pierwszy w roku szkolnym 2021/2022 chcemy włączyć się w tę inicjatywę angażując naszych uczniów w zbieranie orzechów bądź żołędzi. Przypominamy również, że będą przyjmowane wyłącznie żołędzie, orzechy laskowe oraz włoskie (bez zielonych łupin). Muszą być zdrowe, suche, bez wyraźnych zanieczyszczeń. Pamiętajmy, że mokre, zepsute, spleśniałe, przegniłe żołędzie i orzechy stanowią zagrożenie dla zdrowia zwierząt. Prosimy wszystkich uczniów o włączenie się w akcję i zbieranie danych przysmaków. W Szkole Podstawowej nr 3 w Markach przy ul. Pomnikowej koordynatorem akcji będzie Pani Marta Nowogrodzka zaś w filii szkoły przy ul. Dużej zbiórką orzechów i żołędzi będzie zajmowała się Pani Jolanta Ślepowrońska.

            Termin zbiórki w SP 3 - ul. Pomnikowa - 18.10.2021 - sala 11 - Pani Marta

            Termin zbiórki w SP 3 - ul. Duża - 19.10.2021 - sala 21 - Pani Jolanta

             

            Koordynatorzy akcji

            Marta Nowogrodzka

            Jolanta Ślepowrońska

          • Poznajemy kraje Ameryki Łacińskiej

          • Dnia 1 października w naszej szkole odbył się projekt "Poznajemy kraje Ameryki Łacińskiej". Uczniowie przez cały miesiąc pracowali w grupach nad przygotowaniem plakatów, na których zawarli informacje dotyczące wylosowanego przez nich wcześniej kraju. Ciekawym elementem każdej prezentacji była degustacja. Uczniowie jak i nauczyciele mogli spróbować potraw z różnych zakątków Ameryki Południowej: argentyńskich ciastek alfajores, wenezuelskich arepas, panamskiego ciasta tres leches, klasycznej ekwadorskiej zupy locro czy popularnych churros. Degustacji towarzyszyła latynoska muzyka. Usłyszeć można było kubańską salsę, dominikańską bachatę czy reggaeton z Portoryko.

            Wszystkie klasy włożyły dużo pracy w przygotowanie swoich prezentacji, jednak na szczególne wyróżnienie zasługują: 7b, 7d, 7e, oraz 7f. Gratulujemy! To był dzień pełen wrażeń!

            Katarzyna Valdés-Małkiewicz