• Nowe nałogi? Nie moje dziecko! Czy aby na pewno?

          • Zapraszamy na wykłady i warsztaty.

            Rok 2022 jest przełomowy w profilaktyce i terapii nowych uzależnień. Światowa organizacja zdrowia (WHO) uznała uzależnienie od gier komputerowych i problemy związane z łatwym dostępem do pornografii za poważne wyzwanie współczesnego świata, szczególnie w ochronie zdrowia psychicznego nastolatków.

            Jednocześnie legalizacja rekreacyjnej i medycznej marihuany zmieniła jej status i świadomość społeczną - stąd nastolatki coraz częściej uważają za niegroźną, przez co piąty już jej używał. 

            Co należy wiedzieć o nowych uzależnieniach oraz jak sobie z nimi radzić?

            Burmistrz Miasta Marki zaprasza rodziców na cykl warsztatów i wykładów dotyczących problematyki marihuany wśród polskiej młodzieży oraz faktów i mitów na temat gier komputerowych. Rodzicie nauczą się jak zdrowo dziecko może korzystać z nowoczesnych technologii i kiedy zaczyna się uzależnienie oraz co warto wiedzieć przed kupnem dziecku pierwszego smartfona.

            Zajęcia dla rodziców będą odbywały się w CAF3 przy ul. Fabrycznej 3 od godz. 17 do 20 w następujących terminach: 17 listopada, 18 listopada, 8 grudnia, 15 grudnia, 21 grudnia. Zaplanowano również spotkania z ekspertami profilaktyki uzależnień, podczas których poruszone zostaną takie tematy jak: Nastolatki i gry komputerowe, Nastolatki, a marihuana- czy nie uzależnia? Brzdąc i smartfon - kiedy i na jakich zasadach pozwalać dziecku korzystać z telefonów. Spotkania odbędą się w terminach: 3 listopada - SP nr 2, ul. Szkolna 9, 16 listopada - SP nr 1, ul. Okólna 14

            Zapisy na wszystkie spotkania będą prowadzone za pośrednictwem formularza on-line i na adres: profilaktyka@opsmarki.pl 

            https://liblink.pl/1ZvbvloTDx- link do strony Urzędu Miasta

          • Projekt "Poznajemy nasze kultury"

          • 12 i 13 października uczniowie klas 1-8 przy koordynacji zespołu integracji polsko-ukraińskiej i we współpracy z rodzicami zrealizowali projekt „Poznajemy nasze kultury”.

            Każda klasa miała do opracowania jeden temat dotyczący albo Polski albo Ukrainy.

            W środę mogliśmy podziwiać pięknie przygotowane tablice znajdujące się na korytarzach filii szkoły przy ul. Dużej.  Zostały zaprezentowane tam prace każdej z klas siódmych i ósmych.

            Nasi koledzy z Ukrainy przygotowali piosenkę ukraińską oraz dwa tańce ukraińskie, w tym kołomyjkę, które zaprezentowali nam w tradycyjnych strojach.

            Uczniowie z klasy 8B przygotowali przepyszne tradycyjne dania polskie. Nie zabrakło szarlotki, babki białej, sernika, kremówki, makowca i wielu innych słodkości. Mogliśmy spróbować również sałatki jarzynowej, placków ziemniaczanych czy kopytek z sosem gulaszowym. Żeby tego było jeszcze mało, klasa 8E zaprezentowała nam pyszne dania, tym razem ukraińskie. Degustowaliśmy bliny, czebureki i pielmieni, wszystkie podane na ciepło. Klasy siódme przygotowały mapę Polski i Ukrainy, a także informacje o polskich i ukraińskich tańcach narodowych. Pozostałe klasy ósme przygotowały informacje dotyczące sławnych postaci, świąt i obyczajów oraz zabytków z Polski i Ukrainy.

            W czwartek, 13 października uczniowie młodszych klas 4-6 pochwalili się swoimi pracami.

            Na małej sali gimnastycznej na ul. Pomnikowej zostały przygotowane tablice z ich pracami. Tematyka prac była taka sama jak w klasach starszych. Klasy czwarte zaprezentowały mapę Polski i Ukrainy oraz narodowe tańce. Klasy piąte skupiły się na sławnych postaciach i zabytkach. Natomiast klasy szóste przygotowały święta narodowe i obyczaje oraz potrawy.

            Została również przedstawiona prezentacja dotycząca tańców polskich i ukraińskich, a starsi koledzy z Ukrainy ponownie zaprezentowali swoje tańce i śpiew. Spotkanie zakończono degustacją polskich i ukraińskich potraw.            

            Przygotowane prace uczniowie mogą podziwiać do końca października.

            Celem projektu było poznanie naszych kultur i tradycji, a także zintegrowanie uczniów.

            Dzieci były bardzo zainteresowane i miło wspólnie spędziły czas. Dziękujemy wszystkim za udział i zaangażowanie w projekcie.

             

            Zespół integracji polsko-ukraińskiej

            koordynatorzy: Katarzyna Małkiewicz, Sławomira Wasilewska

            członkowie: Dorota Mondrzycka, Sławomir Kostka, Jolanta Ślepowrońska

          • Szkolny konkurs piosenki i pieśni patriotycznej

          • 11 października 2022 roku odbył się w naszej szkole Konkurs piosenki i pieśni patriotycznej. W konkursie uczestniczyli soliści, którzy śpiewali utwory a capella, z akompaniamentem instrumentalnym lub z podkładem muzycznym.

            Jury miało ciężkie zadanie podczas oceniania występów, ponieważ poziom występujących był bardzo wyrównany. Komisja konkursowa przyznała I, II i III miejsce oraz wyróżnienia za najlepsze wykonania w dwóch kategoriach wiekowych.

            Klasy I – III

            I miejsce - Alona Wasilewska IIc

            II miejsce - Karol Jadacki IId

            III miejsce -  Klara Kopcińska IId   

            Wyróżnienie

            Patryk Buczyński 1c

            Helena Hejger  IIc

            Klasy IV – VIII

            I miejsce -  Alicja Podgórska IVb

            II miejsce - Roksana Orzoł IVc

            III miejsce - Oliwia Kopcińska 4b 

            Wyróżnienie

            Sandra Furman 4a

            Uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy, dodatkowe punkty z zachowania, a laureaci I, II i III miejsca oraz osoby wyróżnione dyplomy i nagrody rzeczowe.

            Dziękujemy serdecznie wszystkim uczestnikom za udział w konkursie a nagrodzonym gratulujemy. Wszyscy włożyli w swój występ dużo pracy, a za to należą się gorące podziękowania, nie tylko młodym wykonawcom, ale również rodzicom i opiekunom.

            Agnieszka Kowalik

            Izabela Kozdrój-Fiołek

            Monika Belniak

          • Ślubowanie klas pierwszych i oddziałów przygotowawczych

          • 13 października w naszej Szkole odbyła się niezwykle ważna uroczystość ślubowania i pasowania uczniów klas pierwszych i oddziałów przygotowawczych.

            Pierwszoklasiści w obecności Dyrekcji Szkoły, zaproszonych gości i rodziców zaprezentowali krótki program artystyczny, w którym zdali pierwszy egzamin na ucznia. Śpiewająco odpowiadali na pytania dotyczące naszej Szkoły, nauki oraz zachowania.

            Po występie Pani Dyrektor Beata Szczypkowska dokonała pasowania na ucznia i wszyscy zostali przyjęci do braci uczniowskiej.

            Uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy i upominki zakupione przez Radę Rodziców.

             

            Kochane Pierwszaki! Cieszymy się, że jesteście uczniami

            i życzymy Wam sukcesów w nauce.

            Niech zdobywanie wiedzy będzie dla Was radością!

             

            Wychowawcy klas pierwszych

            i oddziałów przygotowawczych

          • Wycieczka do Torunia

          • 7 X 2022 r. uczniowie klas 3b i 3d mogli powiedzieć:  
            Dotarliśmy, zobaczyliśmy, usłyszeliśmy, zadziałaliśmy, wróciliśmy, przeżyliśmy:).
            Pod egidą przewodnika miejskiego zwiedzili Stare Miasto. Poznali ciekawostki, legendy związane z: Krzywą Wieżą, murami obronnymi Starego Miasta, pomnikiem Mikołaja Kopernika, pręgierzem - Osiołkiem, Ratuszem Staromiejskim, fontanną Flisak.
            Dzieci były w Domu Mikołaja Kopernika i dowiedziały się kilku ciekawostek o tym najsłynniejszym mieszkańcu Torunia. Nie mogło zabraknąć wizyty w Planetarium. Dzięki prezentacji Wirująca Ziemia zdobyły informacje o otaczających nas gwiazdach i planetach, o wpływie Księżyca na życie na Ziemi.
            By mieć energię na spacerowanie, poznawanie, dzieci spożyły smaczny obiad w estetycznym, klimatycznym wnętrzu Restauracji Mieszczańskiej u Gołębiewskich. Przy okazji była to też lekcja dobrych manier przy stole.
            Na koniec pobytu w Toruniu uczestniczyły w  warsztatach wypieku piernika. Pod bacznym okiem Mistrza Piernikarskiego oraz Wiedźmy Korzennej przeniosły się do czasów średniowiecznego Torunia i stały się prawdziwymi terminatorami. Wycieczka zakończyła się  w godzinach wieczornych.
            Dzięki dobrej woli rodziców dzieci otrzymały: DOBRO- przyjemność obcowania z rzeczywistością, o której się uczą oraz współdziałały z kolegami w sytuacji pozaszkolnej; PRAWDĘ- fakty naukowe przemawiają same za siebie (Planetarium); PIĘKNO- dostrzegły urok otoczenia Starówki zachowanej dzięki perspektywicznemu myśleniu człowieka.
            Oczywiście dostrzegły też te przymioty w relacjach koleżeńskich, jakich doświadczyły podczas wycieczki.
            Dzieciaki już czekają na kolejną lekcję w  terenie.

            Kornella Sysiak