• Szlak Trzech Świąt Rzeczypospolitej

„Witaj majowa jutrzenko”

27 kwietnia 2018 roku odbyła się uroczysta akademia z okazji Narodowego Święta 3 Maja. W tym roku inscenizację pod tytułem „Witaj majowa jutrzenko” przygotowali uczniowie klasy IIa. Było to zadanie niezwykle trudne dla małych dzieci. Opowiadali starszym kolegom o  smutnych wydarzeniach z historii Polski oraz o próbie ratowania Ojczyzny, poprzez uchwalenie Konstytucji 3 Maja. W prosty, przystępny  sposób wyjaśnili znaczenie ustawy zasadniczej dla narodu. Zaprezentowali twórców Konstytucji, na scenę zaprosili króla „Stanisława Augusta Poniatowskiego”, który dostojnie zasiadł na tronie. Odświętne stroje małych aktorów nawiązywały do ubioru Polaków w 1792 roku. Dziewczynki w białych strojach z czerwonym szarfami wprowadziły nas w nastrój jaki  wtedy panował na ulicach Warszawy. Prezentacja multimedialna ułatwiła widzom i aktorom wyobrazić sobie i zrozumieć wydarzenia majowe oraz ich znaczenie w dziejach Polski. Wspólne odśpiewanie „Mazurka Dąbrowskiego” w całości  oraz innych  piosenek i pieśni patriotycznych  podkreśliło doniosły ale i radosny charakter uroczystości.

Galowe stroje widzów także robiły ogromne wrażenie, własnoręcznie wykonane flagi oraz kotyliony w barwach narodowych wskazywały na to, że uczniowie poważnie potraktowali swoją obecność na uroczystości i w ten sposób dali świadectwo patriotyzmu i szacunku wobec dorobku wcześniejszych pokoleń rodaków.

fotogaleria                        Hanna Polkowska

========================================================================================================

Biało – czerwona w każdym oknie

Do realizacji tego zadania przystąpiliśmy z ogromnym zapałem. Do wzięcia udziału zaprosiliśmy  całe zespoły klasowe oraz każdego ucznia, nauczyciela i rodzica indywidualnie.

Zadanie 1

W dniu 30 kwietnia każda klasa zawiesiła flagi biało-czerwone w wyznaczonych w szkole oknach. W ten sposób przygotowaliśmy budynek szkolny do Święta Flagi i Narodowego Święta Konstytucji 3 Maja. W tych dniach nasza „Trójeczka” wyglądała przepięknie, budziła zaskoczenie a nawet zachwyt w oczach przechodniów. Biało –czerwona wisiała w każdym oknie ale też dumnie powiewała nad wejściem do szkoły.

fotogaleria

Zadanie 2

Uczniowie, nauczyciele oraz rodzice byli zachęcani także  do udekorowania okien swoich domów  flagami narodowymi.  Poprosiliśmy o wykonanie zdjęć tych dekoracji i dostarczenie ich w formie elektronicznej. Na zajęciach komputerowych uczniowie wykonali grafikę przedstawiającą kontur Polski wypełniony tymi zdjęciami. Praca ta została wydrukowana w formie plakatu i wyeksponowana  w szkole.

Akcja biało-czerwona w każdym oknie wywołała bardzo wiele pozytywnych emocji i wzruszeń. Zaskoczyło nas zaangażowanie  i pomysłowość naszych dzieci i ich rodziców.

Hanna Polkowska