• Szlak współtwórców niepodległości

Zorganizowanie przedstawienia teatralnego związanego z wybranym bohaterem.

10 maja każdego roku odbywa się u nas Święto Szkoły, honorowym gościem jest zawsze Józef Piłsudski – Patron Szkoły.  Scenariusz uroczystości zazwyczaj ukazuje sylwetkę Marszałka, Jego życie i dokonania dla naszej Ojczyzny. Tegoroczne przedstawienie było zatytułowane ”Niepodległość – wczoraj, dziś i jutro”.  Nawiązywało, a nawet rozwijało słowa Józefa Piłsudskiego: „Naród, który nie szanuje swej przeszłości, nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości.”
               Tematem przewodnim uroczystości było odzyskanie niepodległości przez Polskę w roku 1918, kiedy doświadczyliśmy cudu przywróconej wolności. Po 123 latach niewoli na gruzach państw zaborczych odrodziła się Rzeczpospolita.

Młodzi artyści ukazali, że Wolność obecnie to możliwość rozwijania swoich pasji, cieszenia się każdą chwilą, celebrowania ważnych momentów w życiu, bycia tu i teraz  z rodziną czy przyjaciółmi. Wolność to także przeżywanie każdego dnia, każdej minuty, każdej sekundy naszego życia tak jak tylko chcemy, tak jak tylko sobie wymarzymy.

Mieliśmy także okazję poznać wyobrażenie wolnej Polski w przyszłości. Podróżując w wehikule czasu byliśmy na zajęciach z historii w roku 2118, obserwowaliśmy jak w przyszłości przy użyciu nowoczesnych środków przekazu ukazywana będzie postać Józefa Piłsudskiego.
                   Wszyscy uczestnicy tego niezapomnianego spotkania mogli przenieść się w czasie i wraz z występującymi dziećmi  poczuć na własnej skórze niepowtarzalność tej wyjątkowej chwili, kiedy Polska powstała z kolan. Prawie namacalna obecność Marszałka dodatkowo podkreślała podniosłość uroczystości.

Cała społeczność naszej szkoły oraz zaproszeni goście: władze samorządowe, kombatanci, dawni pracownicy i uczniowie oraz sympatycy „Trójeczki” byli pod wielkim wrażeniem przedstawienia teatralnego.

fotogaleria            Hanna Polkowska