• Wrzesień 2022

          Wrzesień to miesiąc, w którym żegnamy wakacje i witamy szkołę!
          Właśnie pierwszego dnia tego miesiąca uczniowie w radosnych nastrojach powrócili do szkolnych ław, a pierwszoklasiści uroczyście zainaugurowali nowy rok szkolny. Wszyscy cieszyli się,
          że po tak długiej rozłące znów spotkaliśmy się w murach naszej szkoły.
          W tym miesiącu uczciliśmy wiele świąt: Dzień Kropki, Pierwszy Dzień Jesieni, Sprzątanie Świata, Dzień Głośnego Czytania oraz Dzień Chłopaka.

          Wiele radości sprawiały świetlikom zabawy konstrukcyjne z wykorzystaniem tradycyjnych klocków oraz klocków lego. Miłą rozrywkę stanowiły również gry planszowe, zabawy z kolorową chustą oraz wspólne zabawy w grupie.

          Należy wspomnieć, że w pierwszym miesiącu roku szkolnego przypomnieliśmy sobie o zasadach i obyczajach panujących w świetlicy. Podczas zajęć poświęciliśmy wiele chwil tematyce koleżeństwa, wzajemnego szacunku i kultury osobistej oraz bezpieczeństwa. Rozwijaliśmy relacje koleżeńskie i uczyliśmy się współpracy.

          Bardzo chętnie rozwijaliśmy twórczą aktywność. Dzięki naszemu zaangażowaniu w różnorodne prace plastyczne, naszą świetlicę zdobią m.in. kolorowe drzewa, jeżyki, wiewiórki, warzywa i owoce, przestrzenne znaki drogowe czy barwne parasolki i jesienne liście.

          Wrześniowa pogoda dopisywała, więc dużo czasu, po zakończonych zajęciach lekcyjnych dzieci spędzały na boisku szkolnym, placu zabaw, grając w piłkę, biegając, skacząc na skakance lub po prostu relaksując się w przyjemnych promieniach słońca. Rozmawialiśmy o bezpiecznym korzystaniu ze szkolnego boiska i placu zabaw.
          Wrzesień był interesującym, pełnym dobrej zabawy miesiącem.

          Agata Danielak

                

           

          Październik 2022

          W październiku omawialiśmy ważny temat, jakim jest opieka nad zwierzętami. Dowiedzieliśmy się wielu ciekawostek o zwierzętach.  Dzieci opowiadały o swoich zwierzakach i  wskazywały cechy odpowiedzialnego opiekuna. Rozmawialiśmy także o tym jak możemy pomóc porzuconym zwierzętom, które przebywają w schroniskach.

          W tym miesiącu przypadało ważne święto –Dzień Edukacji Narodowej. Z tej okazji dzieci samodzielnie przygotowywały piękne laurki oraz układały życzenia dla nauczycieli oraz innych pracowników szkoły. Rozmawialiśmy również o tym, jak ważnym miejscem jest szkoła i o szacunku, który należy okazywać wszystkim nauczycielom, uczniom i pracownikom.

          Kolejny tydzień był zdrowy i kolorowy.  Przypomnieliśmy sobie zasady zdrowego odżywiania i utrwaliliśmy pracą plastyczną pt. Piramida zdrowego żywienia. Mówiliśmy o znaczeniu owoców i warzyw w naszej diecie oraz o tym, czym są witaminy. Na koniec warzywno – owocowego tygodnia wyciskaliśmy i degustowaliśmy pyszne soki.

          W ostatnim tygodniu października rozganialiśmy jesienną nudę. Omawialiśmy różne sposoby na spędzanie wolnego czasu. Dzieci chętnie opowiadały o swoich zainteresowaniach i hobby. Rozmawialiśmy również o Księdze Rekordów Guinnessa i ciekawych rekordach pobijanych przez ludzi na całym świecie. Kto wie, może wkrótce któryś z naszych Świetliczaków również pobije jakiś rekord? Trzymamy kciuki J

                                                                                             Monika Belniak

                 

           

          Listopad 2022

          Początek listopada kojarzy się nam ze świętem Wszystkich Świętych, z Dniem Zadusznym. W tych dniach udajemy się na cmentarze, by uczcić pamięć bliskich, znajomych, bezimiennych bohaterów, żołnierzy oraz ludzi zapomnianych. W naszej świetlicy listopadowa zaduma udzieliła się wszystkim, dorosłym i dzieciom. Tuż przed Świętem Zmarłych rozmawialiśmy o znaczeniu tego Święta, o tradycji i obrzędach, które miały miejsce w XIX wieku. Dzieci dzieliły się swoimi doświadczeniami wyniesionymi z ich rodzinnych domów, opowiadały o swoich najbliższych, o tym jak trzeba zachowywać się na cmentarzu, wykonały prace plastyczne związane z obchodami w/w świąt.

          Jesień to również pora polskiego święta narodowego, które stało się naturalnym pretekstem do rozmowy o polskiej historii, patriotyzmie i wolności,  o tym, czym jest niepodległość, jak należy szanować flagę, godło, Prezydenta Polski, a także polskich bohaterów, którzy przyczynili się do tego, że nasz kraj istnieje. Wspólnie uczyliśmy się wiersza „Katechizm polskiego dziecka” Władysława Bełzy, który powinien znać każdy mały Polak.

          Dnia 16 listopada obchodziliśmy Dzień Tolerancji. Dzień ten stał się okazją do refleksji nad własną postawą w odniesieniu do innych osób – kolegów, koleżanek. Mamy nadzieję, że wszystkie działania, które w tym dniu  towarzyszyły uczniom, pogłębiły ich wiedzę na temat tolerancji.

          W kolejnym tygodniu wprowadzaliśmy pojęcie savoir‑vivre - wiedzieć żyć. Każdy z nas jest indywidualnością, ma inną osobowość, temperament. Często denerwują nas nakazy i zakazy, ograniczają normy i przepisy, usztywniają zasady i reguły. Ale spróbujmy bez nich żyć! Byłby totalny chaos. Żyjąc wśród ludzi musimy przestrzegać praw i zwyczajów.

          "Hokus-pokus, czary-mary,
          niech się spełnią andrzejkowe czary.”

          28 listopada w świetlicy zapanowała magiczna atmosfera ponieważ świętowane były Andrzejki. Andrzejki to wieczór wróżb odprawianych w wigilię św. Andrzeja. Według dawnych wierzeń ta noc miała magiczną moc, uchylającą wrota do nieznanej przyszłości. Andrzejki w Naszej Świetlicy to już tradycja. Ten dzień był dniem radosnych zabaw i wróżb, w których dzieci mogły poznać swoją bliższą i dalszą przyszłość. Nie zabrakło  ustawiania bucików, przekłuwania serduszek z imionami. Wróżby przeplatane były tańcami oraz zabawami przy skocznej muzyce.

          W bieżącym roku szkolnym nasza świetlica przystąpiła również do realizacji ogólnopolskiego projektu z zakresu edukacji przyrodniczo-ekologicznej ,,Zakamarek - ekotriki na kąciki”, którego głównym celem jest wychowanie kreatywnego, świadomego swoich możliwości, posiadającego umiejętność współistnienia z przyrodą i podejmowania działań na jej rzecz ucznia. Udało nam się już zrealizować zadania projektowe z kącika okolicznościowego, kącika wynalazcy,  kącika geograficznego, kącika regionalnego oraz literackiego. Przystąpiliśmy również do realizacji międzynarodowego projektu KREATYWNE PRACE PLASTYCZNE. Jest to trzecia jego edycja. Proponowane w projekcie działania plastyczne mają za zadanie wspierać rozwój ucznia szczególnie w zakresie motoryki małej, koordynacji wzrokowo-ruchowej, integracji sensorycznej, spostrzegania, pamięci i uwagi, wyobraźni i kreatywności. Każde dziecko znajdzie w proponowanych zajęciach coś dla siebie ponieważ w realizacji tego projektu liczy się przede wszystkim dobra zabawa.

          Wszystkim dzieciom uczęszczającym do świetlicy należą się wielkie BRAWA za ich pracę włożoną we wszystkie nasze działania!Uśmiechnięta twarz bez wypełnienia

          Agnieszka Kowalik

                        

          Grudzień 2022

          6 grudnia – jak dobrze wiecie

          Święty Mikołaj chodzi po świecie.

          Dźwiga swój worek niezmordowanie.

          I każde dziecko prezent dostanie.

           

          Mikołajki rozpoczynają czas oczekiwania na najmilsze święta w roku, czas choinki, prezentów, kolędy i śniegu oraz czasu spędzonego w gronie najbliższych, z rodziną wokół wigilijnego stołu. 6 grudnia jest od wielu lat dniem, w którym w naszej szkole podtrzymujemy mikołajkową tradycję. Również w tym  roku uczniowie od samego rana kręcili się ubrani na czerwono, w pięknych mikołajkowych czapkach przyozdabiali choinkę, malowali portret Świętego Mikołaja. Ponadto nie zbrakło niespodzianki w postaci drobnego słodkiego upominku oraz nowych zabawek, które będą umilać czas spędzony w świetlicowym gronie.

          Oczekiwanie na święta Bożego Narodzenia to piękny czas, pełen cudownego nastroju i pozytywnych emocji. W kolejnych tygodniach rozmawialiśmy na temat zwyczajów i tradycji obchodzonych świąt bożonarodzeniowych w domach naszych uczniów, jak również w innych krajach. Wspólnie rozwiązywaliśmy krzyżówki i rebusy, czytaliśmy ciekawe opowieści wigilijne. Zapoznaliśmy uczniów z ideą wolontariatu, uczyliśmy się piosenek świątecznych, wykonywaliśmy ozdoby - choinki, bombki, łańcuchy, stroiki z zielonych  gałązek świerku i sosny, które przeznaczone były na Marecki Jarmark Świąteczny. Nie zabrakło też pięknie zdobionych kartek z życzeniami. Dzięki  udziałowi w  wymianie pocztówkowej pomiędzy szkołami z całej Polski, otrzymaliśmy również kartki świąteczne od innych dzieci uczęszczających do świetlicy z różnych regionów Polski. Wspólnie z uczniami tworzymy mapę, na której umieszczamy otrzymane pocztówki.

          W ostatnim tygodniu nauki szkolnej, tuż przed świętami szczególną uwagę poświęciliśmy wyjątkowemu wieczorowi jakim jest wigilia. Omawialiśmy potrawy, wróżby i przesądy związane z wigilią, stworzyliśmy własną książkę kucharską z naszymi ulubionymi potrawami.

          Cały okres przedświąteczny wychowawcy starali się stworzyć atmosferę i nastrój świąteczny puszczając kolędy oraz piosenki o tematyce zimowej. Jednak czas przygotowań, choć piękny i bardzo przyjemny, dobiegł końca. Niedługo nadejdą upragnione święta.

          Wszystkim życzymy radosnych Świąt Bożego Narodzenia oraz Do siego roku!

          Agnieszka Kowalik

                             

          Styczeń 2023

          Nowy Rok świetliczaki powitały w doskonałych humorach. Przypomniały sobie tradycyjne przysłowia związane z Nowym Rokiem. Wspólnie z wychowawcami uczniowie zastanawiali się nad noworocznymi postanowieniami, określali swoje cele, redagowali też życzenia noworoczne dla swoich bliskich. Uczniowie utrwalili nazwy miesięcy i pór roku oraz sposoby mierzenia czasu. Brali udział w zabawach związanych z karnawałem i zimową aurą. Poznali historię karnawału w Polsce i projektowali karnawałowe maski. Czas spędzony w świetlicy, to również okazja do nauki przez zabawę. Dzieci brały udział w zabawach konstrukcyjnych – budowały z klocków i tworzyły kolorowe mozaiki. Wzięły też udział w ,,burzy mózgów” nt.: ,,Jak należy opiekować się zwierzętami w czasie zimy” i wykonały z papieru piękne karmniki. Przypomniały sobie zasady bezpieczeństwa podczas zabaw zimowych. W pracach plastycznych dominowały charakterystyczne dla tej pory roku bałwanki, śnieżynki i zimowe krajobrazy. Został ogłoszony międzyszkolny konkurs na „Najpiękniejszą maskę karnawałową” . Dzieci w świetlicy nie zapomniały o Dniu Babci i Dziadka. Przygotowały dla swoich dziadków piękne kwiaty wyklejane plasteliną. Nauczyły się piosenki „Pytania do babci i dziadka”. Miały również możliwość opowiedzieć, za co kochają swoich dziadków oraz jaka jest ich rola w wychowywaniu wnuków.
          Był to miesiąc pełen dobrej zabawy  i miłych wspomnień.

          Luty 2023

          Na początku miesiąca uczniowie uważnie obserwowali zmiany, jakie zaszły zimą w przyrodzie. Mroźna aura za oknami zainspirowała wszystkich do wykonania prac plastycznych, w których uchwyciliśmy piękno i magię zimowego krajobrazu..

          Nieustannie towarzyszyło nam również pytanie „Jak bezpiecznie spędzać ferie zimowe?”.  Uczniowie oglądali filmy edukacyjne na ten temat, wykonywali prace plastyczne. Omówiliśmy dobre rady przestrogi na ferie.

          Luty to miesiąc, w którym uczniowie przenieśli się na chwilę do krainy baśni i bajek. Przypomnieli sobie znane i lubiane baśnie braci Grimm, H.CH. Andresena i CH. Peraulta. Nauczyli się wskazywać cechy charakterystyczne dla obu omawianych gatunków literackich.

          Uczniowie grali w kalambury – za pomocą mimiki, gestów i ruchów ciała przedstawiali scenki ze swoich ulubionych baśni.

          Zajęcia świetlicowe to także czas na gry i zabawy zespołowe. Dzieci bardzo chętnie grały w klasy, uczyły się układu tanecznego do piosenki „Toca’ toca” oraz grały w koszykówkę za Sali gimnastycznej.

          Po ponad pięciu miesiącach intensywnej nauki wszyscy udali się na zasłużony odpoczynek – ferie zimowe.

          Izabela Kozdrój-Fijołek

                         

          Marzec 2023

          W pierwszym tygodniu marca rozmawialiśmy w świetlicy o sztuce porozumiewania się w grupie i o wyrażaniu swojego zdania w kulturalny sposób. Dzieci wypowiadały się na temat: „Jak pielęgnować kontakty koleżeńskie?” oraz brały udział w zabawach integracyjnych z elementami nauki dobrej komunikacji. Uczniowie dowiedzieli się jak należy reagować w sytuacji, gdy jesteśmy świadkami lub ofiarami agresji i gdzie szukać pomocy. Powstały prace plastyczne oraz gazetka ścienna zatytułowana ,,Stop agresji i przemocy”. Odbyły się ćwiczenia rozpoznawania różnych uczuć i emocji oraz omówiliśmy sposoby radzenie sobie ze złością. Uczniowie wysłuchali opowiadania ,,Ważne słowa”, a następnie odgrywali scenki z użyciem magicznych słów: ,,Proszę, dziękuję, przepraszam”.

          Przysłowie: „W marcu jak w garncu” było wstępem do rozmów o marcowej pogodzie. Uczniowie obejrzeli film edukacyjny o tradycji topienia marzanny i pierwszych oznakach wiosny. Powstały prace z papieru  ,,Wiosenne ptaki” oraz oglądaliśmy fotografie kwiatów i roślin objętych ochroną. Powstały ciekawe i barwne prace wykonane różnymi technikami plastycznymi.

          Udekorowaliśmy salę kolorowymi kwiatami i motylami wykonanymi z papieru i cieszyliśmy się, że w końcu nadeszła wiosna. Z tej okazji powstały ciekawe prace plastyczne oraz ilustracje do wybranych opowiadań i wierszy, które były omawiane z dziećmi na zajęciach świetlicowych. W wolnych chwilach słuchaliśmy piosenek o wiośnie i utworu A.Vivaldiego „Cztery pory roku. Wiosna”.

          W marcu świetlicę odwiedziła Pani Pielęgniarka, aby porozmawiać z dziećmi o zdrowym odżywianiu. Pani Danusia opowiedziała uczniom o najbardziej wartościowych produktach, które powinny znaleźć się w naszej codziennej diecie. Źródłem witamin i minerałów niezbędnych do prawidłowego rozwoju młodego organizmu są owoce i warzywa. Dlatego też postanowiliśmy przygotować w świetlicy świeży sok z owoców i warzyw, dostarczonych w ramach programu „Owoce i warzywa w szkole”. Wszyscy degustujący byli zgodni: soki były przepyszne!

          Dużo uwagi poświęciliśmy również zagadnieniom związanym z ochroną środowiska. Odbyła się debata ekologiczna ,,Ratujmy przyrodę” i dowiedzieliśmy się na czym polega ,,Recykling”. Wyjaśniliśmy uczniom jakie jest znaczenie wody w ekosystemie, jej obieg w przyrodzie i stany skupienia. Uczniowie wymieniali sposoby na oszczędzanie wody.

          W trzecim tygodniu marca na zajęciach rozmawialiśmy o teatrze. Poznaliśmy zawody z nim związane i przypomnieliśmy sobie zasady zachowania podczas sztuki teatralnej.

          21 marca obchodziliśmy Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa, czyli Dzień Kolorowej Skarpetki. Tego dnia uczniowie założyli dwie różne skarpetki na znak tolerancji, akceptacji i solidarności z osobami z Zespołem Downa. W ramach tej akcji w świetlicy dzieci wykonały kolorowe skarpetki z papieru.

          W marcu coraz częściej wychodziliśmy z dziećmi na plac zabaw i boisko, aby korzystać z zabaw i gier na świeżym powietrzu.

          W ostatnim tygodniu miesiąca odbył się szkolny Konkurs na palmy i ozdoby wielkanocne. Prace konkursowe zostały przekazane na szkolny kiermasz, który odbył się w naszej szkole 30 i 31 marca. Organizacją kiermaszu zajęli się Nauczyciele świetlicy oraz Opiekun szkolnego koła wolontariatu. Były do kupienia palmy i ozdoby wykonane przez uczniów, rodziców i nauczycieli ze świetlicy. Ponadto w piątek 31 marca można było nabyć pyszne domowe wypieki przygotowane przez rodziców. Kiermasz cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem, a zebrane środki zostały przeznaczone na cele charytatywne.

          Serdecznie dziękujemy za wsparcie naszej akcji.

           

          Elżbieta Wojeńska

                         

          Kwiecień 2023

          W pierwszym tygodniu kwietnia wiele radości dostarczyły dzieciom zajęcia związane z Wielkanocą. Dzieliliśmy się swoimi przeżyciami i opowiadaliśmy o zwyczajach oraz tradycjach związanych ze świętami Wielkiej Nocy. Uczniowie wymieniali pokarmy, które powinny się w znaleźć w koszyczkach wielkanocnych. Projektowali kartki z życzeniami dla najbliższych i wykonali wiele ozdób oraz dekoracji świątecznych. Nie zabrakło pisanek, kurczaczków, zajączków, wycinanek i malowanek wielkanocnych.

          2 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. W świetlicy odbyły się zajęcia, które miały na celu propagowanie wiedzy na ten temat oraz zwrócenie uwagi uczniów na potrzebę większej empatii i tolerancji dla odmiennych możliwości oraz potrzeb osób ze spektrum autyzmu. 

          Po wiosennej przerwie świątecznej przyszedł czas na rozwijanie zainteresowań czytelniczych u najmłodszych. Na zajęciach świetlicowych omawialiśmy rolę książki jako źródła wzruszeń i wiedzy o świecie. Odbyła się także pogadanka na temat: ,,Książka dawniej i dziś” oraz ,,Od karteczki do książeczki”, czyli o tym, jak powstają książki. Wyjaśniliśmy pojęcia: autor, pisarz, ilustrator, druk, okładka, ilustracja. Przypomnieliśmy nazwiska znanych i lubianych twórców literatury dla dzieci oraz czytaliśmy ich utwory. Uczniowie odpowiedzieli na pytanie: Dlaczego warto czytać i szanować książki? Dzieci miały także okazję, aby zaprezentować swoją ulubioną książkę.

          Niektóre kwietniowe dni były ciepłe, więc świetliczaki korzystały z ładnej pogody i spędzały czas na świeżym powietrzu, grając w piłkę nożną oraz bawiąc się na placu zabaw.

          Uczniowie mieli okazję, aby poszerzyć swoje wiadomości o Układzie Słonecznym, gwiazdach, planetach i podróżach w kosmos. Obejrzeli filmy pt.: „Tajemnice Słońca” i „Czerwona planeta” oraz zdjęcia satelitarne: Ziemi, Słońca, Księżyca i Marsa. Podsumowaniem tej ciekawej tematyki było wykonanie różnorodnych prac plastycznych o kosmosie.

          W ostatnich dniach kwietnia w świetlicy odbyły się zajęcia poświęcone tematyce patriotycznej. Wyjaśniliśmy uczniom dlaczego pierwsze trzy dni maja są tak ważne dla historii naszej Ojczyzny. Uczniowie wzięli udział w szkolnym apelu z okazji Święta Konstytucji 3 Maja oraz wykonali prace plastyczne z patriotycznymi akcentami, które przystroiły salę świetlicową oraz szkolny korytarz.

          W ramach obchodów świąt majowych nauczyciele świetlicy zaproponowali uczniom naszej szkoły, aby wywiesili flagę przed domem lub przygotowali śniadanie z biało-czerwonych produktów  i wykonali zdjęcia. Dziękujemy uczniom, którzy podjęli wyzwanie i przesłali fotografie.

          Elżbieta Wojeńska

                               

          Maj 2023

          Początek maja stał się okazją, aby poszerzyć wiadomości o majowych świętach państwowych i o ich obchodach. Była prezentacja multimedialna o historii godła polskiego oraz pokaz filmu „Polskie Symbole Narodowe”. Przypomnieliśmy sobie także patriotyczne wiersze: „Kto ty jesteś? Polak mały” i ,,Barwy ojczyste”. Śpiewaliśmy hymn państwowy.

          Jak co roku - 10 maja obchodziliśmy Święto Szkoły. Uczniowie brali udział w uroczystym apelu i zajęciach, które miały celu zgłębianie bogatej historii i tradycji naszej szkoły.
          W świetlicy nie zapominamy o tym ważnym wydarzeniu dla naszej społeczności szkolnej i lokalnej.
          Z tej okazji uczniowie wykonali pracę plastyczną pt.: ,,Białe bzy”. To wspaniałe święto, stało się również okazją do poznania życiorysu patrona szkoły - Józefa Piłsudskiego.

          Zgodnie z realizowaną tematyką, uczniowie występowali  przed grupą świetlicową i opowiadali o swoich zainteresowaniach oraz hobby. Był też temat o uśmiechu, który szczególnie przypadł do gustu dzieciom. Mówiliśmy o tym czy śmiech jest potrzebny w naszym życiu. Wykonaliśmy również dużo wesołych prac plastycznych.
          Ostatni tydzień maja poświęciliśmy rodzinie i jej roli w życiu człowieka. Była ,,burza mózgów” na temat: Jak mogę pomóc mamie i tacie w codziennych obowiązkach? oraz czytaliśmy wiersze poświęcone rodzicom.  A z okazji Dnia Matki układaliśmy dla nich życzenia i wykonaliśmy drobne upominki. Dzieci wypowiadały się na temat: ”Kim jest dla mnie moja Mama?” Wspólnie słuchaliśmy piosenek dla mam i nauczyliśmy się śpiewać wzruszającą piosenkę pt.: ,,Kocham Cię, ti amo, je t’aime”.

          Czerwiec 2023


          Czerwiec na świetlicy rozpoczęliśmy od dnia Dziecka. Z obecnymi dziećmi rozmawialiśmy o ich święcie, były wesołe zabawy, gry i niespodzianki. Śpiewaliśmy piosenkę Majki Jeżowskiej pt.: ,,Wszystkie dzieci nasze są”.
          Kiedy wreszcie nadeszło lato i pogoda nam dopisywała dużo czasu spędzaliśmy na placu zabaw, a chłopcy bardzo chętnie grali w piłkę nożną na szkolnym boisku.
          Wszyscy niecierpliwie czekaliśmy ostatniego dzwonka i nadejścia wakacji. Rozmawialiśmy z dziećmi o letnim wypoczynku oraz o podróżach  dalekich i bliskich. Uczniowie wykonali na ten temat prace plastyczne oraz śpiewali piosenki.

          W związku ze zbliżającymi się wakacjami część czerwcowych propozycji dotyczyła bezpieczeństwa. Z wizytą w świetlicy był Policjant który, przypominał naszym podopiecznym o zasadach bezpiecznego  zachowania podczas letniego wypoczynku w różnych miejscach oraz utrwaliły numery alarmowe.

          Wszystkim uczniom życzymy wspaniałych oraz bezpiecznych wakacji i do zobaczenia w przyszłym roku szkolnym !

          Przemysław Polakowski