• Z życia świetlicy 2020-2021

        • Luty

          „Idzie luty podkuj buty” – popularne powiedzenie w tym roku bardzo się sprawdziło.  Padający obficie śnieg i niskie temperatury na zewnątrz zainspirowały nas do rozmów na temat krain wielkiego śniegu. Szukaliśmy informacji na temat Arktyki, Grenlandii i Antarktydy. Ciekawiło nas również życie mieszkańców tych zimnych miejsc, a także zwierzęta polarne. Powstało wiele pięknych prac plastycznych przedstawiających niedźwiedzie, pingwiny, a także morsy.

          Luty to również czas, kiedy organizowane zazwyczaj są bale karnawałowe. W tym roku ze względu na reżim sanitarny ten czas przybrał nieco inną formę. Rozmawialiśmy na temat tradycji balów karnawałowych.  Jak ona wyglądały kiedyś, a jak wyglądają w chwili obecnej. Rozwiązywaliśmy rebusy, zagadki i krzyżówki dotyczące karnawału. Tworzyliśmy piękne, kolorowe i pomysłowe maski.

          14 lutego natomiast to dzień miłości. Z tej okazji w sposób szczególny rozmawialiśmy o tym, czym dla nas jest koleżeństwo, miłość i przyjaźń. 17 lutego to dzień kota. Tego dnia rozmawialiśmy o naszych pupilach. Powstały piękne, kocie prace plastyczne . Przypominaliśmy sobie wszystkie koty, które występują w literaturze dziecięcej, a także w bajkach.

          26 lutego to dzień dinozaura. Ten dzień zainspirował nas do rozmów o prehistorii.

          Koniec lutego poświęciliśmy również na przypomnienie sobie zasad bezpieczeństwa:

          - Bezpieczeństwo w domu – jak bezpiecznie korzystać z urządzeń elektrycznych i gazowych, ostrych narzędzi itd. Rozmowa zainspirowana książką G. Kasdepki „ Ostrożnie”.

          - Bezpieczeństwo na ulicy, w drodze do szkoły / do domu. Zasady, które każde dziecko powinno znać, aby być bezpiecznym na drodze.

          - Bezpieczeństwo w Internecie.

          Luty przywitał nas niesamowitymi mrozami i gwałtownymi opadami śniegu, żegna się pięknym słoneczkiem. Już nie możemy doczekać się kolejnej pory roku. „ W marcu jak w garncu”….

           

          galeria zdjęć

           

          Styczeń

          Pierwsze, wspólne, zimowe spotkanie było możliwe 18 stycznia. Mimo wielu zmian organizacyjnych, związanych z zachowaniem bezpieczeństwa w okresie pandemii, nasze zajęcia świetlicowe ruszyły pełną parą. Dzieci bardzo chętnie dzieliły się swoimi przygodami i przeżyciami z okresu Świąt Bożego Narodzenia, Sylwestra, Nowego Roku i ferii zimowych.

          Rozpoczęcie nowego, 2021 roku było cudowna okazją do przypomnienia sobie wszystkich 12 miesięcy. Bardzo pomocną w ich charakterystyce okazała się być baśń „ O dwunastu miesiącach”.

          Poznaliśmy również wiele ciekawostek kalendarzowo-czasowych np. strefy czasowe, sposoby pomiaru czasu kiedyś i  dziś. Upływający czas był doskonałą okazją do poznania historii zegara.

          Kiedy wreszcie za oknem zrobiło się biało, naszym ulubionym tematem rozmów i prac plastycznych stały się śnieg i mróz. Te niesamowicie piękne zjawiska pogodowe utwierdziły nas w przekonaniu, że „Zima wcale nie jest zła”. Powstały piękne prace plastyczne pt: „Zimowy krajobraz za oknem”.

          Kiedy na zewnątrz sypiał biały puch, my słuchaliśmy muzyki A. Vivaldiego pt: „Cztery Pory Roku” – „Zima”.

          Koniec stycznia to również moment, kiedy świętujemy dni bardzo ważnych osób w naszym życiu.

          Kochane Bacie i Dziadkowie życzymy Wam samych pięknych, słonecznych dni, jak uśmiech wnuków. Dużo zdrowia i szczęścia wśród najbliższych.

          galeria zdjęć

           

          Grudzień

          Grudzień to wyjątkowy miesiąc w roku. To Mikołajki i Boże Narodzenie. To czas rodzinnych spotkań i niezwykłej atmosfery. To czas pomagania i dzielenia się z innymi.

          Mikołajki stały się okazją, aby zaproponować dzieciom obejrzenie legendy i naukę piosenki o Świętym Mikołaju. Wysyłane filmy edukacyjne miały na celu przekazanie wiadomości o pięknych zwyczajach i tradycjach bożonarodzeniowych w Polsce oraz w innych krajach. Wśród propozycji znalazło się także wiele porad o kulturalnym zachowywaniu się przy stole i wprowadzająca świąteczny nastrój piosenka “Dzień jeden w roku". Zachęcaliśmy naszych najmłodszych uczniów, aby z okazji Świąt Bożego Narodzenia wykonali kartki z życzeniami dla najbliższych.
          Odliczając dni do świąt zapoznaliśmy dzieci z wierszem księdza Jana Twardowskiego "Dlaczego jest święto Bożego Narodzenia?" oraz wierszem "Zaczarowane drzewko" Ewy Szelburg-Zarembiny. Proponowaliśmy także obejrzenie świątecznych bajek i baśni takich jak: ''Rudolf Czerwononosy" , “Ekspres Polarny", "Dziewczynka z zapałkami", “Świąteczny czas według Olafa". Dzieci miały również możliwość obejrzenia spektaklu pod tytułem "Gwiazdeczka". Było także wiele okazji, aby nauczyć się pastorałek, a z zespołem Arka Noego zaśpiewać niejedną piękną kolędę.
          Grudzień był to również czas wykonywania przez uczniów przepięknych ozdób choinkowych na świetlicowy konkurs. Powstało wiele prac plastycznych, które tworzyły magiczną atmosferę Świąt Bożego Narodzenia. Zapraszamy do naszej galerii!

          galeria zdjęć

          Listopad

          Miesiąc listopad zaczęliśmy od rozmów o późnej jesieni i o zmianach w przyrodzie, które są dla niej charakterystyczne. Na podstawie własnych obserwacji, prezentacji oraz filmów uczniowie mieli za zadanie namalować jesień. Utwór A. Vivaldiego “Cztery Pory Roku –Jesień” stał się inspiracją do tworzenia prac plastycznych.
          W związku z trwającą pandemią koronawirusa od 9 listopada rozpoczęliśmy pracę w trybie zdalnym. Nauczyciele świetlicy wysyłali poprzez dziennik LIBRUS propozycje różnych zajęć tak, aby każdy uczeń z klas 1-3 mógł znaleźć coś dla siebie.
          Tematyka „Polska moja Ojczyzna" miała na celu kształtowanie postaw patriotycznych. Uczniowie poznali legendą o powstaniu państwa polskiego, przypomnieli sobie słowa hymnu narodowego oraz obejrzeli film o polskich symbolach narodowych “Polak Mały". Poprzez prezentacje oraz filmy edukacyjne zapoznaliśmy naszych uczniów z historią odzyskania przez Polskę niepodległości i postacią Józefa Piłsudskiego. Zachęcaliśmy także do przypomnienia sobie słów i melodii piosenki: „Co to jest niepodległość?" oraz nauki wybranych pieśni legionowych. Z okazji Narodowego Święta Niepodległości dzieci wykonały wspaniałe kotyliony.
          Aby przybliżyć dzieciom zagadnienie wyobraźni, zaproponowaliśmy: filmy edukacyjne, bajkowe słuchowiska oraz wiersze. Uczniowie mieli również za zadanie wykonać ilustrację do muzyki lub stworzyć według własnego pomysłu rysunek z figur geometrycznych.
          W przerwach między zajęciami proponowaliśmy gimnastykę, taniec oraz zabawy ruchowe.
          Chętne dzieci nauczyły się piosenek: "Fantazja" oraz "Wyspy z wyobraźni".
          Dzień Pluszowego Misia przypadający na 25 listopada stał się okazją do zaproponowania dzieciom wielu ciekawych zajęć. Była prezentacja: "Dzień Pluszowego Misia", słuchowisko: “Pamiętnik Czarnego Noska" oraz legendarne bajki takie jak ,,Miś Uszatek", “Przygody Coralgola" i ,,Przygody misia Paddingtona". Dzieci miały za zadanie wykonać dowolną techniką pracę plastyczną "Pluszowy miś".
          Tematyka trzeciego tygodnia była również bardzo bliska naszym najmłodszym uczniom, ponieważ dotyczyła bajek i baśni. Filmy edukacyjne pomogły dzieciom zrozumieć jaka jest różnica między bajką, a baśnią. Zaproponowaliśmy wysłuchanie bajek Ignacego Krasickiego: "Czapla, ryby i rak", "Kruk i lis" oraz obejrzenie baśni Braci Grimm: "O sześciu sługach", "Muzykanci z Bremy", "Stoliczku nakryj się". Był spektakl dla dzieci, który powstał na kanwie znanej bajki "Czerwony Kapturek" Jana Brzechwy. Dzieci poznały nowe piosenki takie jak: "Witajcie w naszej Bajce", "Lubimy bajki", "W świecie bajek" oraz wykonały prace plastyczne na temat: ,,Mój ulubiony bohater bajki lub baśni".
          Zapraszamy do obejrzenia prac wykonanych przez dzieci w listopadzie.

          galeria zdjęć

          Październik

          Złocista jesień na dobre zagościła, nie tylko w naszym najbliższym otoczeniu, ale także w świetlicy! Podczas październikowych zajęć dzieci wykonały wiele prac plastycznych związanych z obecną porą roku oraz tematyką poruszaną w tym miesiącu. Prace ozdobiły nasze świetlicowe gazetki oraz salę świetlicową.

           Początek miesiąca to czas  poświęcony  naszym czworonożnym przyjaciołom. W związku z przypadającym na 4 października Światowym Dniem Opieki nad Zwierzętami, poruszaliśmy temat właściwej opieki na naszymi pupilami. Mówiliśmy także o ich roli w naszym życiu oraz o szacunku i miłości jaką powinniśmy je obdarzać. Przybliżyliśmy sobie postaci leśniczego oraz weterynarza, ich rolę i znaczenie w świecie zwierząt.

          Czytaliśmy wiersze o tematyce zwierzęcej, między innymi wiersz Jana Brzechwy „Zoo” oraz wiersz E. Szelburg-Zarębiny „Szczeniątka”

          Drugi tydzień pełen był zabaw, zagadek, quizów oraz kalamburów związanych z różnymi zawodami. Poruszyliśmy temat zawodów nam znanych oraz jakie chcielibyśmy wykonywać  w przyszłości. W związku ze zbliżającym się Dniem Edukacji Narodowej rozmawialiśmy o znaczeniu pracy nauczyciela oraz  innych pracowników szkoły. Wykonaliśmy laurki oraz portrety naszych nauczycieli.

          Piękna słoneczna pogoda zachęciła nas do rozmów na temat zmian zachodzących w przyrodzie. Poznaliśmy dary sadów, ogrodów, pól i lasów. Przypomnieliśmy sobie zasady zdrowego odżywiania. Poznaliśmy różne gatunki grzybów, ich podział na jadalne i trujące oraz jak je rozróżnić.

          Ostatni tydzień poświęciliśmy rozmowie na temat Naszej świetlicy. Wspólnie przypomnieliśmy sobie regulamin oraz zasady obowiązujące w niej.

          Ostatnie dni października skłoniły nas do refleksji na temat upływającego czasu i przemijalności życia człowieka. W związku ze zbliżającym  się Świętem Zmarłych nasze rozmowy skupiły się na życiu, przemijaniu, umieraniu i pamięci o tych, którzy odeszli.

          galeria zdjęć

          Wrzesień

          W pierwszym miesiącu roku szkolnego wszystkiego uczymy się na nowo. Pierwsze dni upłynęły  nad przypominaniem sobie przez starsze dzieci oraz zapoznaniem nowych świetliczków z zasadami i obyczajami panującymi w świetlicy. W poznaniu siebie nawzajem pomogły mam zabawy integracyjne np. ”Imię do imienia”, „Alarm”, „Bryczka”. Dowiedzieliśmy się, w których salach będziemy przebywać, którzy nauczyciele będą nam towarzyszyć i organizować zajęcia, z którymi klasami będziemy spędzać czas w poszczególnych dniach tygodnia . Utrwalaliśmy reguły   dotyczące zgłaszania wejść i wyjść, korzystania z gier i zabawek, zachowania podczas zajęć prowadzonych przez wychowawców i podczas swobodnej zabawy w kącikach zainteresowań. Stworzyliśmy „Kodeks Świetliczaka”.

          Podczas naszych pierwszych spotkań powracaliśmy do letnich wspomnień i przeżyć. Dzieliliśmy się swoimi przygodami, mówiliśmy o pięknych przyrodniczych miejscach, interesujących zabytkach i ekscytujących wydarzeniach.

          Szczególną uwagę zwróciliśmy na zachowanie bezpieczeństwa w szkole, w drodze do niej, w świetlicy i na placu zabaw.

          Podczas wrześniowych zajęć poświęciliśmy wiele chwil tematyce koleżeństwa i kultury osobistej oraz wzajemnemu poznaniu się jak również wzajemnym szacunku. Mówiliśmy o potrzebie dbania o życzliwą i przyjazną atmosferę, o gotowości niesienia pomocy, o poszanowaniu swoich i cudzych rzeczy, a także wszystkich elementów stanowiących wyposażenie świetlicowej sali.

          Stworzyliśmy „Parasol przyjaźni”- co chroni a co niszczy przyjaźń. Zastanawialiśmy się  nad przyczynami zakłóceń w procesie komunikacyjnym poprzez ćwiczenia np. „Głuchy telefon”, „Latarnik”, ćwiczyliśmy „Aktywne słuchanie” zastanawiając się nad czynnikami ułatwiającymi i utrudniającymi komunikację, co pomaga a co przeszkadza we wzajemnej komunikacji. Stworzyliśmy kodeks dobrego rozmówcy i dobrego słuchacza.

          Każdą możliwą chwilę spędzaliśmy na boisku, na placu zabaw, grając, bawiąc się i relaksując.

          Ostatni tydzień poświęciliśmy barwnej w kolory jesieni. Zwróciliśmy uwagę na zmiany zachodzące w przyrodzie oraz o cykliczności pór roku. Nie zapomnieliśmy o ochronie środowiska, odpowiadając sobie na pytanie: Czy jesteśmy prawdziwymi przyjaciółmi przyrody?

          Czytaliśmy wiersze i opowiadania związane z w/w tematyką. Uczyliśmy się piosenek pt. "Znowu do szkoły”, "Kolorowe światła” i "Idzie jesień”, "Mam przyjaciela”. Słuchaliśmy utworu A. Vivaldiego - „Cztery Pory Roku” - Jesień.

           

          Wszystkie poruszane przez nas tematy uwieńczone zostały mnóstwem barwnych prac plastycznych, do których obejrzenia zapraszamy w naszej galerii.

           

          galeria zdjęć