• Szlak Żołnierzy Niepodległości

CHWAŁA BOHATEROM

Klasy VIa i VIc pod opieką wychowawców pojechały na Cmentarz Parafialny w Markach, gdzie znajduje się Pomnik Poległych w 1920 roku. Dzieje tego miejsca są niezwykle ciekawe, ale mało znane mieszkańcom naszego miasta i regionu.
               Po raz pierwszy pomnik ten odsłonięto 1 listopada 1932 roku, stanowił on bratnią mogiłę ponad 100 żołnierzy z okresu wojny 1920 roku. Pochowani byli tu żołnierze z pól walki w rejonie Strugi oraz żołnierze, którzy zmarli z w Czerwonym Dworze w Markach Pustelniku, gdzie znajdował się szpital wojskowy.
              Pomnik przetrwał wojnę. Na początku lat 70. Pomnik popadł w ruinę i został rozebrany. Mogiła została bez pomnika. Pomnik pozostał jedynie w pamięci mieszkańców.
               W marcu 2010 roku powstał Społeczny Komitet Odbudowy Pomnika Żołnierzy 1920 roku. Przeprowadzona została roku zbiórka publiczna. 4 sierpnia 2012r. w ramach obchodów 92. rocznicy Bitwy Warszawskiej został odsłonięty po raz drugi Pomnik Żołnierzy 1920 roku.
          Uczniowie naszej szkoły odwiedzają to miejsce każdego roku, sprawują nad nim Honorowy Patronat.  W tym roku byliśmy także. Uczniowie poznali historię tego miejsca, złożyli wieniec, zapalili znicze i oddali cześć bohaterom. Którzy walcząc z bolszewikami odeszli na wieczną wartę.

Hanna Polkowska