• Szlak Dróg do Niepodległości

• Zorganizowanie wycieczki do miejsc związanych z odzyskiwaniem niepodległości

27 września 2018 roku uczniowie klas: VIIa, VIIb, VII c, VII d pojechali na wycieczkę historyczną do Parku Kulturowego Ossów 1920 Wrota Bitwy Warszawskiej. W naszej szkole taka wycieczka odbywa się niemal każdego roku. Nie sposób być uczniem Szkoły - Pomnik Zwycięstwa 1920 roku i nie znać tego miejsca. Tegoroczna wycieczka miała niezwykły wymiar, przypadała 100 rocznicę odzyskanie przez Polskę niepodległości ale była też jednym z zadań realizowanych w ramach konkursu „Szkoła Niepodległej” Uczniowie obejrzeli film o Bitwie Warszawskiej, uczestniczyli w lekcji żywej historii prowadzonej przez umundurowanych rekonstruktorów. Obejrzeli pokaz uzbrojenia i wyposażenia wojskowego z czasów wojny polsko-bolszewickiej. Niektórym udało się przymierzyć mundury, czapki, hełmy a nawet maski przeciwgazowe. Największe emocje budziła broń. Uczniowie odbyli też wycieczkę z przewodnikiem po miejscach pamięci związanych z Bojem pod Ossowem. Zapalili znicze przy mogiłach poległych. W miejscu śmierci księdza Ignacego Skorupki mieli próbkę musztry wojskowej, minutą ciszy oddali hołd Kapelanowi – Bohaterowi. Na zakończenie odbył się konkurs wiedzy historycznej zdobytej podczas wycieczki. Uczniowie, którzy wykazali się największą wiedzą otrzymali wspaniałe nagrody. Na lekcjach historii uczniowie realizowali projekt Ossów 1920. Efektem ich prac były sprawozdania z wycieczki oraz plakaty.