• Szlak Pierwszych Dni Wolności

        • KARTKA Z KALENDARZA - MOJA MIESCOWOŚĆ 100 LAT TEMU

             Uczniowie klas VI i VII zostali poproszeni o wykonanie kartek z kalendarza, ukazujących wybrane miejsca z Marek – naszej Małej Ojczyzny. Zadanie polegało na tym, aby odnaleźli miejsca, które 100 lat temu i obecnie odgrywają ważną rolę w życiu naszej społeczności.

             Marki położone są w bezpośrednim sąsiedztwie stolicy, ale dzieje naszego miasta nierozerwalnie łączą się z pobliskim Radzyminem i Ossowem. Mieszkańcy tych miejscowości byli uczestnikami i obserwatorami Bitwy Warszawskiej. To właśnie w Markach znajdował się szpital polowy, to właśnie nasza szkoła jest Pomnikiem Zwycięstwa 1920 roku, na naszym parafialnym cmentarzu znajduje się Pomnik Poległych w 1920 r.

             Na dzieje naszej Małej Ojczyzny miała też wpływ fabryka włókiennicza założona w XIX wieku przez angielskich przemysłowców braci Briggs i Posselt. Wybudowali tu oni osiedle dla robotników, szkołę elementarną, byli fundatorami kościoła parafialnego. Przyczynili się także uruchomienia linii kolei konnych łączących Targówek z Pustelnikiem, przekształconej w 1899 w trakcję parową i przedłużonej do Radzymina.

             To waśnie te dwa tematy zdominowały prace naszych uczniów. Powstały bardzo ciekawe prace, zostaną one wyeksponowane podczas obchodów 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Na szczególna uwagę zasługuję prace przedstawiające budynek naszej szkoły, który od początku swego istnienia miał być placówką oświatową. Imię szkoły nawiązuje do wydarzeń z 1920 roku.

             Budynek, w którym obecnie znajduje się Marecki Ośrodek Kultury został wybudowany jako szkoła elementarna kształcąca dzieci robotników z fabryki Briggsów. Współcześnie mieści się tam prężnie działający MOK, w którym nadal odbywają się zajęcia poszerzające wiedzę i umiejętności najmłodszych i najstarszych mieszkańców Marek.