• Dzień Babci i Dziadka

     • Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Dzień Babci i Dziadka.

      Dzień Babci i Dziadka to wyjątkowe daty w kalendarzu, jedne z najsympatyczniejszych i najmilszych dni w roku. Nasza szkoła upamiętniła to święto, goszcząc w swoich progach przemiłych gości.

      Uroczystość została przygotowana przez uczniów klas drugich. Wszyscy uczniowie recytowali wiersze oraz śpiewali piosenki, w których dziękowali swoim dziadkom za opiekę, życzliwość, codzienną pomoc. Występ wzbogaciły tańce w wykonaniu uczniów klasy 2a i 2d. Goście, jak co roku, nie zawiedli i przybyli bardzo licznie.

      Część artystyczna zakończyła się wręczeniem laurek i drobnych upominków wykonanych przez wnuczęta. Następnie głos zabrała pani wicedyrektor Joanna Wiśniewska, która wskazując na ogromną rolę dziadków w wychowaniu dzieci i ich szczególne miejsce w rodzinie, złożyła wszystkim zgromadzonym gościom życzenia. W dalszej części uroczystości goście zostali podjęci słodkim poczęstunkiem przygotowanym przez rodziców. Spotkanie upłynęło w miłej i serdecznej atmosferze. Babcie i dziadkowie opuszczali naszą szkołę ze wzruszeniem, dziękując za miło spędzone chwile.

      Wychowawcy klas drugich

     • Półkolonie „Zima w Mieście 2020”

     • SZANOWNI RODZICE I OPIEKUNOWIE

      Informujemy, że w roku bieżącym w okresie ferii zimowych prowadzone będą przez poszczególne szkoły podstawowe  zajęcia opiekuńczo-wychowawcze w formie półkolonii dla uczniów klas I-VIII tych szkół.

      Półkolonie  „ZIMA W MIEŚCIE 2020” realizowane będą w dwóch turnusach:

      1)  od 10 do 14 lutego 2020 roku;

      2)  od 17 do 21 lutego 2020 roku  

      Zajęcia prowadzone będą w godzinach  6:30-17:30. 

      Zajęcia stacjonarne prowadzone w szkole są bezpłatne. 

      Zajęcia wyjazdowe są odpłatne w wysokości 100,00 zł za 1 turnus.

      Szkoła zapewni dla każdego uczestnika jednodaniowy obiad w cenie 6,00 zł. Koszt posiłków to 30,00 zł za 1 turnus.

      Regulamin obowiązujący uczestników Programu dostępny jest w placówkach realizujących projekt oraz dołączony poniżej jako załącznik. 

      Warunkiem przyjęcia dziecka na półkolonie jest dostarczenie kompletu dokumentów do sekretariatu szkoły do dnia 17.01.2020r.

      INFORMACJE_ORGANIZACYJNE_SP3(1).docx

      KARTA_KWALIFIKACYJNA__SP3_EDU(1).docx

      Marki__zgoda_i_Informacja_wizerunek_SP3(1).docx

      SP3_marki_kolonie__-_OBOWIaZEK_INFORMACYJNY(2).docx

      Małgorzata Sosnowska

      koordynator projektu

     • Niepodległa Warszawa

     • Dziś klasy VF i VG miały możliwość uczestniczenia w fantastycznej lekcji historii pt.: „Niepodległa Warszawa” w Domu Spotkań z Historią w Warszawie. Spotkanie miało charakter warsztatowo-wykładowy. Uczniowie przypomnieli sobie historię odzyskania niepodległości przez Polskę w 1918 r., jeszcze bliżej poznali postać Józefa Piłsudskiego, jakże ważnego dla naszej szkoły, Ignacego Paderewskiego i Romana Dmowskiego. Dzieci miały możliwość wysłuchania nagrania z przemówieniem Józefa Piłsudskiego i „odszyfrowania” na współczesny język polski – konkurencję wygrali trzej chłopcy z klasy 5F (Stanisław Bikowski, Jakub Kruszyński i Bartosz Zawada) . Cała lekcja bogata była w filmy historyczne ukazujące życie w tamtym okresie, a także sposoby świętowania Dnia Niepodległości.

      Uczniowie wyszli zadowoleni i bogatsi w wiedzę o naszym szkolnym Patronie.

      Ewelina Stryjecka-Doliwa

      Agnieszka Wojtkowska

    • "Turniej wiedzy o mitach"
     • "Turniej wiedzy o mitach"

     • Zapraszamy wszystkich uczniów z klas V-VI do udziału w konkursie drużynowym "Turniej wiedzy o mitach". Eliminacje klasowe do konkursu odbędą się w pierwszej połowie marca. Ich celem jest wyłonienie 4-osobowej drużyny z każdej klasy. Chętni uczniowie przygotowują 3 zadania eliminacyjne związane tematycznie z mitologią grecką. II etap, czyli konkurs drużynowy, odbędzie się w pierwszej połowie kwietnia. Opis zadań elimiacyjnych i konkursowych oraz kryteria ich oceniania znajdują się w regulaminie konkursu,. Wszelkich informacji udzielają nauczyciele j. polskiego.

      Sylwia Baranowska

      Turniej_Wiedzy_o_Mitach-_regulamin.pdf

    • W hołdzie wdzięczności bohaterom 1920 roku
     • W hołdzie wdzięczności bohaterom 1920 roku

     • Wkroczyliśmy w nowy 2020 rok. Jest to data znamienna dla Szkoły Podstawowej nr 3 w Markach, która nosi imię Pomnik Zwycięstwa 1920 roku. Czekają nas liczne uroczystości, konkursy, akcje związane z upamiętnieniem 100 rocznicy Bitwy Warszawskiej zwanej również Cudem nad Wisłą. Pragniemy rozpocząć od przybliżenia historii powstania naszej szkoły jako żywego pomnika ku czci tych wydarzeń, które odwróciły losy Polski i Europy.

      Tekst został opracowany przez Pana Antoniego Widomskiego, znanego w Markach pasjonata historii naszego regionu z okazji Święta Szkoły w 2017 i za Jego zgodą zamieszczony na łamach naszej strony internetowej. Bardzo dziękujemy Panu Antoniemu za dostarczenie tak cennych materiałów archiwalnych mówiących o naszych korzeniach.

      Zapraszamy do zakładki – Historia Szkoły

      Beata Szczypkowska

     • WOŚP

     • Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii WOŚP.

      Dnia 12 stycznia odbył się XXVIII finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Po raz pierwszy siedzibą mareckiego sztabu był MCER. Jak co roku uczniowie naszej Szkoły wsparli Orkiestrę  prezentując  na scenie swoje talenty. Wystąpiło troje uczniów: Emil Mianowski  zaśpiewał utwór  Marka Grechuty „Niechaj mnie Zośka o wiersze nie prosi”, a siostry Antonina i Maja Tomala wykonały piosenkę „Kiedy jesteś tu” z filmu „Zaplątani”. Oba występy spotkały się z ciepłym przyjęciem publiczności.  Gratulujemy!

      Katarzyna Valdés-Małkiewicz

     • Lepiej zapobiegać, niż leczyć!

     • W ramach współpracy z Powiatową Stacją Sanitarno – Epidemiologiczną w Wołominie w naszej szkole realizowane są programy profilaktyczno – edukacyjne.

      Programy adresowane do uczniów klas I – III :

      - „Nie pal przy mnie, proszę” edukacja antynikotynowa. Głównym celem programu jest wykształcenie u dzieci umiejętności radzenia sobie w sytuacjach, gdy inne osoby palą przy nich papierosy oraz poszerzeniu informacji na temat zdrowia, szkodliwości palenia tytoniu.

      W poprzednich latach realizowany był program antynikotynowy „Czyste powietrze wokół nas”.

       - Chroń się przed kleszczami wszystkimi sposobami” program dotyczący profilaktyki chorób odkleszczowych. Uczniowie zdobywają wiedzę na temat miejsc występowania kleszczy i zagrożeń związanych z ugryzieniem przez te pajęczaki oraz poznają sposoby zapobiegania atakom kleszczy i ochrony przed przenoszonymi przez nie chorobami.

      Zajęcia realizowane są metodami aktywizującymi dostosowanymi do wieku dzieci.

      Programy przeznaczone dla uczniów klas IV – VIII:

      - „Trzymaj Formę! – profilaktyka zdrowego stylu życia”, ogólnopolski programy celem którego jest kształtowanie postaw i zachowań w zakresie prawidłowego żywienia i uprawiania aktywności fizycznej

      - Znajdź właściwe rozwiązanie” i  ”Bieg po Zdrowie” to programy z  zakresu edukacji  antynikotynowej.

      Głównym celem tych programów jest szeroko rozumiana profilaktyka palenia tytoniu wśród młodzieży oraz zwiększanie wiedzy i umiejętności uczniów na temat dbania o własne zdrowia. Zajęcia realizowane są za pomocą bardzo zróżnicowanych metod aktywizujących, które dostosowano do wieku odbiorców.  Podstawą zajęć jest stymulowanie kreatywności i aktywności.

      Katarzyna Grygolec

    • Z wizytą w Sejmie RP
     • Z wizytą w Sejmie RP

     • 8 stycznia 2020 roku klasa 8c gościła w Sejmie Rzeczpospolitej Polskiej. Uczniowie poznali historię polskiego parlamentaryzmu, dzieje siedziby Sejmu i Senatu. Uczestniczyli w otwarciu posiedzenia Sejmu IX kadencji.

      Największe wrażenie zrobiło na uczniach obserwowanie Marszałka Sejmu Elżbiety Witek oraz Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego na żywo podczas przemówień.  Młodzież  bardzo dokładnie obserwowała salę obrad, dużym zaskoczeniem była obecność małego dziecka, które towarzyszyło mamie posłance.

      Po opuszczeniu sali obrad uczniowie wysłuchali wykładu, dotyczącego pracy polskiego parlamentu. Otrzymali też odpowiedzi na nurtujące ich pytania. Mieli okazję zasiąść w ławach poselskich, a nawet dotknąć laski marszałkowskiej.

      Wycieczka była doskonałym przygotowaniem młodzieży do świadomego uczestnictwa w życiu demokratycznego narodu. Uczniowie poszerzyli swoją wiedzę o społeczeństwie. Szczególne podziękowania należą się Pani Annie Szubierajskiej, która zorganizowała wycieczkę.

      Hanna Polkowska

     • Konkurs ortograficzny Szkolny Mistrz Ortografii

     • W I semestrze odbył się w naszej szkole szkolny konkurs ortograficzny dla uczniów klas
      IV-VIII. Uczniowie rywalizowali ze sobą w dwóch etapach o tytuł Szkolnego Mistrza Ortografii. W eliminacjach klasowych z każdej kasy wyłonione zostały 3 osoby, które wzięły udział w dyktandzie konkursowym przeprowadzonym 29 listopada 2019r. na każdym poziomie.  Dyktanda przygotowali  i przeprowadzili nauczyciele poloniści z naszej szkoły. Tytuł Szkolnego Mistrza Ortografii  wywalczyli:

      - klasy IV- Maciej Kacperczyk z kl. IVA, Nikodem Zawadzki z kl. IVA

      - klasy V- Karol Werelich z k. VG

      - klasy VI- Rafał Sakiewicz z kl. VIC

      - klasy VII- Melania Barwińska z kl. VIIB

      - klasy VIII- Zofia Patek z kl. VIIIC, Natasza Danowska z kl. VIIIA

      Wyróżnienia: Malwina Denicka z kl. VIA, Olaf Grzegorzewski z kl. VIC, Michał Cichosz z kl.VIB

      Gratulujemy zwycięzcom i życzymy dalszych sukcesów. Dyplomy i nagrody zostaną rozdane na apelu podsumowującym pracę szkoły w I semestrze. Nagrody książkowe ufundowała biblioteka szkolna.

      Sylwia Baranowska

    • eTwinning
     • eTwinning

     • Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii eTwinning.

      Szanowni Państwo,

      Z przyjemnością informujemy, że w styczniu rozpoczynamy realizację projektu Be Green, w ramach programu eTwinning.

      Program eTwinning  to europejska społeczność szkolna gromadząca szkoły i przedszkola z całej Europy (i nie tylko) współpracująca za pomocą mediów elektronicznych. eTwinning to również doskonalenie zawodowe nauczycieli.

      Uczniowie i nauczyciele wykorzystują Internet we współpracy ponad granicami – współdziałają, wymieniają się informacjami i materiałami do nauki. eTwinning poszerza zakres pedagogicznych możliwości oferowanych uczniom i nauczycielom, motywuje do nauki i otwarcia na Europę. Program zgromadził już ponad 700 tysięcy nauczycieli ze 206 tysięcy szkół, którzy łącznie zrealizowali już 90 tysięcy różnorodnych projektów.

      Od września 2014 roku istnieje również możliwość realizacji projektów wyłącznie z udziałem partnerów z tego samego kraju. eTwinning krajowy, bez barier językowych, pozwala nabrać wprawy i doświadczenia w realizacji projektów zarówno od strony technicznej, jak i merytorycznej.

      Naszymi partnerami w projekcie są szkoły z Polski, Niemiec, Armenii i Francji.

      Realizacja projektu stanowi jednocześnie innowację pedagogiczną realizowaną na lekcjach w wybranych klasach VI, VII i VIII.

      Głównymi celami projektu Be Green realizowanego w Szkole są:

      • promocja ekologicznego stylu życia;
      • umiejętności wykorzystywania narzędzi IT w nauce języka obcego;
      • swobodne posługiwanie się językiem angielskim w konwersacjach z rówieśnikami z krajów partnerskich;
      • kształtowanie u uczniów postaw proekologicznych, otwartości oraz tolerancji;
      • przygotowanie uczniów do pracy metodą projektów, pracy w grupie oraz ekologicznego stylu życia;

      Spodziewane efekty:

      • Rozwój kompetencji kluczowych;
      • Zaangażowanie we współczesne problemu ekologiczne świata;
      • Ukierunkowanie na pracę zespołową; 
      • Podnoszenie jakości pracy szkoły poprzez wprowadzanie innowacji;
      • Podnoszenie świadomości ekologicznej;
      • Indywidualizacja nauczania – podnoszenie wyników edukacyjnych uczniów;
      • Promocja szkoły w środowisku lokalnym i ogólnoeuropejskim.

      Realizacją zadań i rezultatami pracy w projekcie będziemy się dzielić z Państwem za pośrednictwem strony Internetowej Szkoły.

       

      Renata Reterska