- Misja szkoły
- Informacje o szkole
- Dyrekcja szkoły
- Nauczyciele
- Historia
- Patron - Józef Piłsudski
- Święto Szkoły
- Hymn szkoły
- Dzieci z Pustelnika - Stanom Zjednoczonym 1926
- Podziękowania dla sponsorów
- PROGRAMY RZĄDOWE
- Programy szkolne
- PROJEKTY UNIJNE
- Erasmus +
- Erasmus+ Zaproszenie do konkursów
- Lip dub
- eTwinning
- Szlak Trzech Świąt Rzeczypospolitej
- Szlak współtwórców niepodległości
- Szlak Żołnierzy Niepodległości
- Szlak współtwórców niepodległości
- Szlak Pierwszych Dni Wolności
- Szlak dróg do niepodległości
Święto Szkoły
Nasza Szkoła nosi imię „Pomnik Zwycięstwa 1920 roku”. Znana jest w lokalnym środowisku ze względu na bogatą historię i tradycje. Powstała w latach 20-tych ubiegłego stulecia i nazywana jest potocznie „starą szkołą”. Mimo zmian jakie dokonywały się na przestrzeni lat, zachowała swoją tożsamość. Jest symbolem ważnych dla Polaków wydarzeń.
Jesteśmy zobowiązani aby kultywować jej tradycje i pamiętać o przeszłości. Święto Szkoły, które obchodzone jest od 1992 roku (zawsze w maju, gdy kwitną bzy, a na dworze pachnie wiosną) jest częścią projektu edukacyjnego, mającego na celu zgłębianie historii szkoły. Tego dnia spotykają się przedstawiciele wielu pokoleń związanych ze szkołą - byli dyrektorzy, nauczyciele, pracownicy i absolwenci. Szkołę odwiedzają również sympatycy i przyjaciele, przedstawiciele władz miasta, kombatanci, honorowi obywatele miasta Marki oraz ludzie związani z historią i kulturą Marek.
Uczniowie przez cały rok zdobywają wiedzę, gromadzą materiały i przygotowują program obrazujący wybrane wydarzenia z życia szkoły, pokazują swoje talenty oraz przybliżają gościom bogatą historię naszej szkoły.rok szkolny 2006/2007
Uczniowie pod kierunkiem nauczycieli przygotowali przedstawienie, które swoją formą przypominało jeden dzień z życia szkoły. Odbyła się lekcja historii, języka polskiego, wychowania fizycznego oraz muzyki. Młodzi artyści wehikułem czasu przenieśli się w XVI wiek i odtworzyli legendarne spotkanie królowej Bony z pustelnikiem.
rok szkolny 2007/2008
W czasie uroczystości odbyła się prezentacja programu przygotowanego przez uczniów pt. „Szkoła – Pomnik – niemy świadek historii”rok szkolny 2008/2009
W tym roku uczniowie przygotowali wesołe przedstawienie ukazujące sceny z życia szkoły.
rok szkolny 2009/2010
W roku szkolnym 2009/2010 inspiracją do organizacji święta szkoły była dokumentacja z 1926 roku, którą otrzymaliśmy dzięki uprzejmości Pana Antoniego Widomskiego.
W 1926 roku Stany Zjednoczone świętowały swoje 150-lecie odzyskania niepodległości. Z tej okazji w Polsce przeprowadzono akcję przygotowania księgi pamiątkowej w podziękowaniu za pomoc okazaną polskim dzieciom. Wpisy dzieci ze szkoły w Pustelniku znalazły się na czterech stronach w tomie 109.rok szkolny 2010/2011
Podczas święta szkoły w roku szkolnym 2010/2011 uczniowie wyśpiewali i wytańczyli jak spędzają czas w szkole współcześnie a absolwenci powspominali jak bywało u nas przed laty.
rok szkolny 2011/2012
W dniu Święta Szkoły swoją obecnością zaszczyciło nas wielu absolwentów. Wśród nich znaleźli się: pani Anna Kwiatkowska-Misiurska, pan Ryszard Sawicki, pan Jan Penzioł, Henryk Goryszewski – wicepremier w rządzie Hanny Suchockiej, pani Krystyna Klimecka, pani Hanna Klimecka, pan Grzegorz Adamkowski. Przedstawicielami grona najmłodszych absolwentów była Patrycja Pochmara i Grześ Majewski. Uczniowie zaprezentowali scenki przedstawiające życie mieszkańców Marek w latach 20. poprzedniego wieku.
rok szkolny 2012/2013
Dnia 10 maja 2013 roku z okazji Święta Szkoły wybraliśmy się w „niezwykłą, sentymentalną” podróż po szlaku wspomnień. Towarzyszyła nam marecka kolejka wąskotorowa nazywana niegdyś przez mieszkańców Marek ciuchcią albo samowarkiem. Tego wyjątkowego dnia zaszczycił nas swoją obecnością pan Grzegorz Fihel, który jest wnukiem dawnego kierownika Szkoły Podstawowej nr 3 w Markach, pana Ignacego Fihela. I to właśnie wspomnienia pana Fihela były inspiracją do napisania scenariusza uroczystości święta szkoły.
rok szkolny 2013/2014
Uroczystość z okazji Święta Szkoły odbyła się 8 maja 2014r. i miała wyjątkowy charakter ze względu na niecodziennych gości, delegatów z krajów partnerskich, z którymi realizowaliśmy projekt programu Comenius w latach 2012/2014. Temat uroczystości nawiązywał do tytułu projektu „Kim byliśmy, gdzie jesteśmy, kim będziemy…” Występ artystyczny zaprezentowany przez uczniów pokazał, że Nasza Szkoła to pomnik przeszłości, w której pielęgnujemy tradycję i historię, ale też wykorzystujemy możliwości, które daje nam teraźniejszość i śmiało idziemy naprzód, dopisując nowe rozdziały do pięknej i bogatej historii szkoły.
film video z uroczystości Święta Szkoły
rok szkolny 2014/2015
W każdej szkole przychodzi taki dzień, że serca uczniów i nauczycieli zaczynają bić mocniej, a wszystko wokół zamiera w oczekiwaniu na coś podniosłego. W Szkole Podstawowej im. Pomnik Zwycięstwa 1920 roku ten wyjątkowy moment przypada w dniu, w którym obchodzimy święto naszej szkoły. Z tej okazji 8 maja 2015 roku przygotowaliśmy dla wszystkich uczniów i sympatyków szkoły program artystyczny p.t ”Józef Piłsudski – Tak żyłem.” Jesteśmy dumni, że Józef Piłsudski jest naszym patronem. Wędrówka przez jego życie była niepowtarzalną lekcją historii dla uczestniczących w niej uczniów i wszystkich zebranych gości.
rok szkolny 2015/2016
Święto Szkoły jest na trwałe zapisane w historii Szkoły Podstawowej im. Pomnik Zwycięstwa 1920 roku. W tym roku 10 maja spotkaliśmy się na uroczystości, która była żywą lekcją historii- tętniącej życiem, zapisanej w ziemi ojczystej, która niejedno przeżyła, wiele pamięta. Tematem naszego spotkania była Bitwa Warszawska, która została nazwana Cudem nad Wisłą. Nasi uczniowie mieli świadomość, że uczestniczą w wyjątkowym wydarzeniu. Patriotyczny zryw narodu polskiego i męstwo polskiego żołnierza przyczyniło się do tego, że bitwa z 1920 roku zyskała rangę osiemnastej decydującej bitwy w dziejach świata.
film z uroczystości Świeta Szkoły galeria zdjęć
rok szkolny 2016/2017
10 maja 2017 roku nasza szkoła mieniła się kolorami z urodzinowej palety barw, bo przygotowaliśmy przedstawienie, którego tematem były urodziny naszej szkoły. Scenariusz przedstawienia napisała Aldona Torenc. Uczniowie z zaangażowaniem i pasją uczestniczyli w przygotowaniach do uroczystości. Podczas przedstawienia dzieci zaprezentowały swoje talenty i umiejętności, które kształcą podczas zajęć szkolnych i pozaszkolnych.
Z okazji 50-lecia nadania praw miejskich miastu Marki pani dyrektor Beata Szczypkowska wręczyła na ręce pana Jacka Orycha Burmistrza Miasta Marki prezent wykonany samodzielnie przez uczniów naszej szkoły.relacja z portalu Tuba Marek galeria zdjęć
rok szkolny 2017/2018
10 maja 2018 roku odbyła się w Szkole Podstawowej nr 3 im. Pomnik Zwycięstwa 1920 roku uroczystość, która była niezapomnianą wędrówką w czasie. Scenariusz przedstawienia pt. ”Niepodległość – wczoraj, dziś i jutro” napisała Aldona Torenc. Uroczystość została przygotowana przez Aldonę Torenc i Beatę Grudzień – Szubertowicz.
Tematem przewodnim uroczystości było odzyskanie niepodległości przez Polskę w roku 1918, kiedy doświadczyliśmy cudu przywróconej wolności. Po 123 latach niewoli na gruzach państw zaborczych odrodziła się Rzeczpospolita. Józef Piłsudski, patron naszej szkoły, powiedział: „Naród, który nie szanuje swej przeszłości, nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości.” W Szkole Podstawowej im. Pomnik Zwycięstwa 1920 roku mamy świadomość swego dziedzictwa historycznego i kulturowego. Jesteśmy wdzięczni wszystkim Polakom, którzy walczyli za odzyskanie niepodległości i ofiarowali nam dar życia w wolnym kraju.
Wolność to możliwość rozwijania swoich pasji, cieszenia się każdą chwilą, celebrowania ważnych momentów w życiu, bycia tu i teraz z rodziną czy przyjaciółmi. Wolność to także przeżywanie każdego dnia, każdej minuty, każdej sekundy naszego życia tak jak tylko chcemy, tak jak tylko sobie wymarzymy.
Wszyscy uczestnicy tego niezapomnianego spotkania mogli przenieść się w czasie i wraz z występującymi dziećmi poczuć na własnej skórze niepowtarzalność tej wyjątkowej chwili, kiedy Polska powstała z kolan. Uczestnikom podróży upamiętniającej stulecie odzyskania niepodległości serdecznie dziękujemy.film z uroczystości Święta Szkoły galeria zdjęć
rok szkolny 2018/2019
Zgodnie z tradycją naszej placówki, dnia 17 czerwca odbyła się uroczystość z okazji obchodów Święta Szkoły. W tym roku podczas przedstawienia został poruszony niezwykle ważny w dzisiejszych czasach temat "Mowa ojczysta”. Scenariusz przedstawienia przygotowała Pani Dorota Mondrzycka. Uczniowie - aktorzy w czasie występu pokazali dzieje mowy polskiej od czasów Bogurodzicy do czasów współczesnych. W repertuarze znalazły się teksty Jana Kochanowskiego, Mikołaja Reja, Ignacego Krasickiego, Cypriana Kamila Norwida, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego i wielu innych wybitnych twórców literatury polskiej. Dzieci stanęły na wysokości zadania – w nostalgiczny, refleksyjny sposób, poprzez fragmenty poezji, nastrojowe pieśni, scenki, czytane fragmenty listów przekazały widzom istotę poruszanego tematu. Dziękujemy wszystkim uczestnikom za przygotowanie, sumienność i siłę przekazu.
rok szkolny 2020/2021
W tym roku szkolnym Święto Szkoły Podstawowej nr 3 im. Pomnik Zwycięstwa 1920 roku obchodziliśmy w wyjątkowej wirtualnej formie. Uczniowie wspólnie z nauczycielami przygotowali różne interaktywne działania, które zaprezentowali 10 maja na stronie Wirualne Święto Szkoły Zapraszamy do poznania tradycji szkoły oraz twórczości i talentów naszych uczniów.