• Debata Oksfordzka Tolerancja Młodych

• 24 kwietnia 2024 r. w Mareckim Centrum Edukacyjnym w Sali Scena miało miejsce niezwykłe wydarzenie. Już po raz drugi uczniowie szkół podstawowych działających na terenie Miasta Marki wzięli udział w Debacie Oksfordzkiej Tolerancja Młodych, której organizatorami byli Uczniowie i Nauczyciele Naszej Szkoły. Wydarzenie było tym bardziej ważne, gdyż zostało przygotowane pod Honorowym Patronatem Burmistrza Miasta Marki Jacka Orycha.

W Debacie brali udział uczniowie klas VII i VIII mareckich szkół (po 2 z  każdej szkoły) -  Mówcy – i zostali podzieleni na Grupę Propozycji i Grupę Opozycji. Temat dyskusji dotyczył nas wszystkich i brzmiał: „Czy współczesna młodzież jest tolerancyjna?”. Dyskusja pomiędzy Grupami była naprawdę ciekawa i uczniowie byli w nią w pełni zaangażowani. Z łatwością podawali przykłady do swoich argumentów, odpowiadali na pytania z grupy przeciwnej i publiczności, a przede wszystkim uświadomili nam wszystkim, że niewiele potrzeba, aby być tolerancyjnym i otwartym na to, co nowe i ciekawe – choć z zachowaniem „zdrowego rozsądku”.

Całej dyskusji przyglądali się z widowni: Pan Jacek Orych - Burmistrz Miasta Marki,  Pani Agnieszka Lużyńska - Przewodnicząca Rady Miasta Marki, Pani Katarzyna Bielska - Dyrektor Mareckiego Centrum Edukacyjno-Rekreacyjnego, Pani Agnieszka Czajkowska - Przewodnicząca Rady Rodziców, dyrektorzy i przedstawiciele mareckich szkół, a także uczniowie.

To ważne wydarzenie uświadomiło nam wszystkim, że każdy ma prawo do przedstawienia własnych poglądów i możemy się z kimś nie zgadzać, ale rozmowę powinniśmy prowadzić kulturalnie, z szacunkiem do oponenta, a każdą naszą wypowiedź poprzeć konkretnymi argumentami, wtedy będzie merytoryczna.

Ewelina Stryjecka-Doliwa

Anna Jóźwik

Michał Mianowski

• Apel z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja

• Uroczysty apel okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja odbył się w naszej Szkole 23 kwietnia na sali gimnastycznej. Podczas uroczystości wybrzmiała nie tylko historia uchwalenia Konstytucji 3 Maja, ale i okoliczności jej powstania. Uczniowie klas: VII d i VII e w krótkim montażu poetyckim wprowadzili nas w nastrój święta majowego. Nasz apel uświetnił chór pod kierunkiem Pani Katarzyny Małkiewicz, który wykonał utwory: Jacka Kaczmarskiego "Mury" i Chłopców z Placu Broni "Kocham wolność". Apel był również okazją do zachęcenia uczniów do uczczenia Dnia Flagi, który obchodzimy 2 maja. Pani Dyrektor Małgorzata Sosnowska nawiązując do historii naszych barw narodowych, symboli naszej tożsamości zaapelowała o wywieszenie w te dni majowe w naszych domach Biało-Czerwonej i jej poszanowanie każdego dnia.

Sławomir Kostka

• Finał Miejskiego Konkursu English is my passion

• Z radością informujemy, że dzisiejszy finał zakończył pierwszą edycję Miejskiego Konkursu pod Patronatem Burmistrza Miasta Marki - English is My Passion.

Ostatni, ustny etap konkursu był dla nas czystą przyjemnością. Poziom języka angielskiego prezentowany przez finalistki i finalistów okazał się zaskakująco wysoki. Ponadto, uczniowie i uczennice prezentowali szeroki zakres wiedzy ogólnej. Miałyśmy przyjemność rozmowy z ciekawymi, kreatywnymi i mądrymi młodymi ludźmi. Serdecznie gratulujemy udziału wszystkim utalentowanym uczestniczkom i uczestnikom.

Pamiętajcie, że spotykamy się za rok w drugiej edycji Konkursu!

Jeśli chodzi o rozstrzygnięcie finału to najlepszy okazał się uczeń ze Szkoły Podstawowej Nr 2, II miejsce zajął uczeń ze Szkoły Podstawowej Nr 4, III miejsce zajęła uczennica ze Szkoły Podstawowej Nr 5. Wyróżnieniem może pochwalić się uczennica klasy 7e (klasa dwujęzyczna) naszej Szkoły.

Marta Musioł-Piłat

• Uczennica naszej szkoły finalistką Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy Chemicznej

• W bieżącym roku szkolnym nasza szkoła ponownie brała udział w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Wiedzy Chemicznej dla szkół podstawowych, w której udało nam się powtórzyć zeszłoroczny sukces.

Aleksandra Komarnitka, nasza uczennica z klasy 8C, brała udział w czwartej edycji ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy Chemicznej. Konkursu dla wszystkich, dla których chemia jest pasją, a może nawet częścią planu na przyszłość.

Trzyetapowa olimpiada została zorganizowana przez Wydział Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie i portal Edukator.pl oraz objęta honorowym patronatem Rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Zakres materiału w pierwszym etapie nie wykraczał poza podstawę programową szkoły podstawowej z chemii. Etap II a zwłaszcza III był znacznie trudniejszy. Wiedza, którą musieli zaprezentować uczestnicy znacznie wykraczała poza podstawę programową obejmując rozszerzoną tematykę szkoły średniej.

Dwa pierwsze etapy odbyły się zdalnie, a etap trzeci w siedzibie Wydziału Chemii UJ w Krakowie.

Pierwszy etap odbył się 26 października 2023 roku, kolejny – 14 grudnia 2023 roku.

Nasza uczennica Aleksandra Komarnitka przeszła po kolei wszystkie etapy, bardzo dobrze reprezentując naszą szkołę. W ostatnim już etapie centralnym, który odbył się 8 marca, Ola osiągnęła tak dobry wynik, że została finalistką konkursu!
            Nasza uczennica sumiennie pracowała na swój sukces. Oprócz pracy w domu miała dodatkowe zajęcia z chemii prowadzone dwa razy w tygodniu przez nauczycielkę chemii, panią Sławomirę Wasilewską. Ola zdobyła dodatkową wiedzę, która na pewno ułatwi jej dalszą, chemiczną edukację.

Gratulujemy Oli i życzymy dalszych sukcesów!

Więcej informacji na temat olimpiady znajduje się na stronie: https://www.edukator.pl/olimpiada/

Sławomira Wasilewska