• Dzień Babci i Dziadka

     • 20 stycznia odbyła się w naszej Szkole uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka. Uczniowie klas 2 przygotowali spektakl pt: "Słodziaki", który obfitował w żarty, cudowne piosenki i tańce. To wielopokoleniowe spotkanie z Babciami oraz Dziadkami było pełne wzruszeń, radości i śmiechu. Pokazało jak bardzo Babcie i Dziadkowie są potrzebni w życiu swoich wnucząt. Dzieci stanęły na wysokości zadania - dały z siebie wszystko! Po przedstawieniu goście mogli obejrzeć galerię portretów stworzonych przez swoje wnuki i delektować się słodkim poczęstunkiem.

      Iwona Szczygielska

     • Wieczór Wigilijny

     • Święta Bożego Narodzenia to wyjątkowy czas: radości, miłości i pokoju.W naszej szkole nie zabrakło również tej atmosfery, w którą wprowadzili nas uczniowie swoim śpiewem i garścią refleksji na temat przyjścia Zbawiciela. Było jak zwykle pięknie, mądrze i wzruszająco. Życzymy Wszystkim, aby ten czas był wyjątkowy. Niech Boża Dziecina rozjaśnia Wasze mroki. Maleńki Chrystus stanie się źródłem nadziei na każdy dzień i lepsze jutro!

      Elżbieta Czerwińska

      Zapraszamy do obejrzenia fotoleracji w galerii zdjęć.

    • ośnieżona choinka
     • ŻYCZENIA ŚWIĄTECZNE

     • „Nie bójcie się! Oto zwiastuję Wam radość wielką,

      która będzie udziałem całego narodu….”

      Łk 2, 10

       

      Z okazji Narodzenia Pańskiego życzymy:

      aby wiara i miłość zamieszkały w Waszych sercach,

      aby światło gwiazdy betlejemskiej zagościło nie tylko przy wigilijnym stole,

      aby zniknęły wszystkie obawy i lęki,

      aby znalazł się czas na zadumę i odpoczynek od codziennego zabiegania,

      aby tej radości, miłości, ciepła i spokoju starczyło na cały Nowy 2023 Rok.

       

      Dyrekcja, Nauczyciele, Uczniowie

      Szkoły Podstawowej nr 3

      im. Pomnik Zwycięstwa 1920 roku w Markach

     • WYNIKI SZKOLNEGO KONKURSU NA NAJŁADNIEJSZĄ SALĘ LEKCYJNĄ - edycja jesienna

     • Szanowni Państwo, Drodzy Uczniowie,
      w dniach 8, 9 i 10 listopada w Szkole odbył się konkurs na najładniejszą salę lekcyjną.
      A oto jego wyniki:

      Kategoria klas 1-3
      1 miejsce sala nr 6 - klasy 3b i 3d - 114 pkt
      2 miejsce sala nr 21- klasy 1b i 1d - 109 pkt
      3 miejsce sala nr 4 - klasy 2b i 2d - 106 pkt

      Kategoria klas 4-6
      1 miejsce sala nr 24 - klasa 5c - 116 pkt
      2 miejsce sala nr 11 - klasa 5d - 108 pkt
      3 miejsce sala nr 8 - klasa 5b - 99 pkt

      Kategoria klas 7-8 filia ul. Duża
      1 miejsce sala nr 20 - klasa 8c - 90 pkt
      2 miejsce sala nr 21 - klasa 7a - 89 pkt
      3 miejsce sala nr 22 - klasa 7c - 88 pkt

      A oto pozostałe wyniki:
      sala nr 1 - klasa 6c - 84 pkt
      sala nr 2 - klasa 6a - 61 pkt
      sala nr 3 - klasa 4c - 41 pkt
      sala nr 5 - klasy 2a i 2c - 94 pkt
      sala nr 7 - klasy 3a i 3c - 105 pkt
      sala nr 9 - klasy 4a i 6b - 93 pkt
      sala nr 10 - klasa 5a - 67 pkt
      sala nr 22 - klasy 1a i 1c - 91 pkt
      sala nr 23 - klasy 1op i 2op - 79 pkt
      sala nr 16 - klasy 4b i 6d - 58 pkt
      sala nr 19 - klasa 4d - 97 pkt

      Wszystkim zwycięskim klasom gratulujemy wysokich wyników i pięknie udekorowanych sal.
      Nagrodą w konkursie będzie pamiątkowy dyplom, wręczony na grudniowym apelu oraz punkty z zachowania - dla pierwszych miejsc po 20 punktów dla każdego ucznia, dla drugich miejsc po 15 punktów, a dla trzecich miejsc po 10 punktów.
      Sala, która w trzech edycjach konkursu - jesiennej, zimowej i wiosennej zajmie miejsca od 1 do 3 otrzyma w nagrodę na koniec roku szkolnego atrakcyjną wycieczkę.
      W grudniu przygotowujemy się do edycji zimowej.

      Wszystkim uczniom dziękujemy za zaangażowanie się w przystrojenie swojej sali lekcyjnej i dbanie o jej piękny wystrój.

      Zespół wychowawczo-profilaktyczny

     • Podziękowania za zbiórkę na rzecz Fundacji Bezdomniaki

     • Drodzy Darczyńcy!

      Dziękujemy wszystkim ofiarodawcom za wsparcie akcji charytatywnej na rzecz bezdomnych zwierząt z Marek, podopiecznych Fundacji Bezdomniaki w naszej placówce. W szczególności podziękować chcemy Rodzicom za to, że umożliwili swoim pociechom udział i wyposażyli dzieci w potrzebne produkty.

      Fundacja Bezdomniaki prowadzi działalność związaną z ochroną zwierząt udomowionych i dziko żyjących. Wspiera działania mające na celu zapobieganie i zwalczanie bezdomności zwierząt, przeciwdziałanie wszelkim formom stosowania przemocy i okrucieństwa wobec zwierząt, udzielanie pomocy zwierzętom krzywdzonym, porzuconym oraz zagubionym.

      Udało nam się zebrać ogromną ilość niezbędnych dla podopiecznych Fundacji podarunków m.in.: karmy suchej i mokrej dla psów i kotów, koców, ręczników, legowisk oraz zabawek, obroży, smyczy, szelek.

      Zostały one przekazane wolontariuszce Fundacji, która odwiedziła naszą szkołę 12 grudnia i za okazane podopiecznym serce przeprowadziła zajęcia na temat:

      - fundacji i wolontariatu,

      - problemu bezdomności zwierząt i sposobach jej zapobiegania,

      - prawidłowych reakcji w kontakcie z nieznanymi psami,

      - żywienia zwierząt – alergie, rzeczy toksyczne,

      oraz

      - co oznacza żółta wstążeczka przy obroży psa.

      Wszystkim darczyńcom, którzy przyczynili się do polepszenia bytu zwierząt bardzo serdecznie dziękujemy i zapraszamy do współpracy w przyszłym roku szkolnym.

      Szkolne Koło Wolontariatu

      Koordynator zbiórki

      Agnieszka Łapka

     • Tydzień Emocji

     • Czy emocje są ważne? Czy nasza sfera psychiczna jest ważna? Oczywiście, że tak! Niewątpliwie emocje są bardzo ważne, zwłaszcza emocje dzieci i młodych ludzi. We współczesnym świecie, kiedy pęd życia biegnie ze zdwojoną siłą i wszystko wokół skupia się na wszechobecnym korzystaniu z urządzeń elektronicznych (porozumiewamy się za pomocą komunikatorów; emocje wyrażamy na sucho, posługując się emotikonami) tym bardziej należy mówić o naszej sferze psychicznej. Dlatego też w naszej szkole podjęliśmy niemały temat: Tydzień Emocji, któremu towarzyszyły wartości: PRAWDA, DOBRO, PIĘKNO. Akcja trwała cały tydzień od 21 do 25.11.2022. Przyświecały temu wydarzeniu bardzo ważne cele:
      - rozwijanie empatii i uwrażliwianie na potrzeby innych,
      - rozwijanie inteligencji moralnej i kształtowanie umiejętności rozróżniania dobra od zła,
      - rozwijanie inteligencji społecznej i związanych z tym kompetencji (np. współpraca w grupie, radzenie sobie w sytuacji konfliktowej, pełnienie ról i odpowiedzialność za powierzone zadanie), pomaganie dziecku w budowaniu poczucia własnej wartości,
      - wprowadzenie w świat uniwersalnych wartości,
      - rozwijanie inteligencji emocjonalnej i związanych z tym kompetencji (np. rozpoznawanie i nazywanie emocji, poznawanie sposobów radzenia sobie z emocjami).

      Co konkretnie działo się w naszej szkole podczas Tygodnia Emocji?
      W głównym holu szkoły pojawił się plakat informujący o Tygodniu Emocji. Na każdy dzień zaplanowane było jedno działanie. Każdego dnia odbyły się rozmowy na temat emocji.
      W całej szkole pojawiły się cytaty z Kubusia Puchatka o emocjach, jak również motywujące słowa.

      PONIEDZIAŁEK 21.11.2022 Miłe słowa
      Na 4 godzinie lekcyjnej uczniowie napisali swoje imię i nazwisko na przygotowanych karteczkach, następnie losowali imię kolegi/koleżanki po czym należało powiedzieć 3 miłe słowa o wylosowanym koledze/koleżance.


      WTOREK 22.11.2022 Zacznij dzień z PIKTOGRAMAMI
      Na drzwiach sal lekcyjnych pojawiły się piktogramy. Przed wejściem do sali uczniowie wybierali jeden piktogram, który wskazywał, jak chcieliby tego dnia przywitać się z nauczycielem (np. podając sobie dłoń, robiąc żółwika itp.).

      ŚRODA 23.11.2022 Emocje w obiektywie
      Pan Przemysław Polakowski, który prowadzi Kółko Fotograficzne,  miał za zadanie uchwycić emocje uczniów w obiektywie. Następnie zdjęcia były wysyłane do Pani Katarzyny Grygolec, która sukcesywnie umieszczała je w wirtualnej gazetce. Zdjęcia cieszyły się dużym zainteresowaniem uczniów.

      CZWARTEK 24.11.2022 Lekcja o emocjach
      Na 4 h lekcyjnej przeprowadziliśmy lekcję na temat emocji. Nauczyciele otrzymali karty pracy - uczniowie wybierali jedną twarz z szablonu i rysowali swoją emocję, jaka im towarzyszyła w danej chwili. Następnie przykleili rysunki na wspólną kartkę i w ten sposób powstała gazetka pełna różnorodnych emocji.

      PIĄTEK 25.11.2022 Dzień Pluszowego Misia
      W tym dniu w szkole pojawił się Gość Specjalny - Pluszowy Miś. Uczniowie mogli również przynieść do szkoły swojego ulubionego misia. Na lekcji języka polskiego zapisali do zeszytu wybrany cytat z książki Kubuś Puchatek, mogli też obejrzeć fragment filmu lub przeczytać kilka wersów książki.

      Całość podsumowaliśmy fotorelacją w wirtualnej gazetce szkolnej, wiadomościami na szkolnym facebooku i informacją na stronie internetowej szkoły.

      Dziękuję wszystkim nauczycielom, pracownikom szkoły zaangażowanym w pomoc przy przeprowadzeniu akcji Tydzień Emocji. Takie działania są potrzebne, o czym najlepiej świadczy zadowolenie uczniów podczas całego tygodnia.

      Anna Smolińska
      Koordynator projektu

      Zespół ds. Profilaktyki i Promocji Zdrowia

     • Narodowe Święto Niepodległości

     • Dnia 10 listopada w naszej Szkole odbył się apel z okazji Narodowego Święta Niepodległości.

      Dzisiejsza uroczystość jest poświęcona Ojczyźnie w 104 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości po 123 latach niewoli. Data 11 listopada to symbol walki o wolność, symbol wiary, miłości i zwycięstwa. Uczcijmy ten dzień głęboką refleksją nad historią i współczesnością naszego kraju.

      Po wprowadzeniu sztandaru o godzinie 11:11 cała Szkoła w ramach akcji Szkoła do hymnu odśpiewała  Mazurek Dąbrowskiego. Uczniowie klas 5 i 6 pod opieką pana Michała Mianowskiego i pani Marty Nowosielskiej przybliżyli wszystkim czasy walki o niepodległość Polski po okresie rozbiorów.

      Oprawę muzyczną zapewnił chór szkolny oraz laureaci konkursu na Pieśń Patriotyczną pod czujnym okiem pani Elżbiety Goławskiej prezentując pieśni patriotyczne. Oprawę techniczną zapewniła pani Ewa Gębska.

      Michał Mianowski

     • Paczka na Kresy - Boże Narodzenie 2022

     • W związku ze zbliżającymi się Świętami Bożego Narodzenia pragniemy ponownie zaprosić Was do udziału w inicjatywie: Paczka na Kresy - Boże Narodzenie 2022 w jedności Rzeczpospolitej.
      Zbiórka darów w Naszej Szkole trwa od 01.11.2022 do 30.11.2022 r.
      - na ul. Pomnikowej zapraszamy do gabinetu Pedagog szkolnej
      - na ul. Dużej do sali nr 3 i 7
      Proponowana akcja polega na zbiórce darów przeznaczonych na świąteczne paczki dla rodaków, którzy w sercu nadal noszą miłość do Rzeczpospolitej, ale także dla tych, którym chcemy o tej miłości przypomnieć. Organizatorem akcji jest: Fundacja Kresy w potrzebie, przy wsparciu następujących instytucji: Mazowiecki Kurator Oświaty, Poczta Polska, Mazowiecka Wojewódzka Komenda OHP, Prezydent Miasta Otwocka, Harcerze ze Szczepu 147 Błękitni oraz współfinansująca przedsięwzięcie Polska Fundacja Narodowa.
      Serdecznie zachęcamy nauczycieli, uczniów i Rodziców do włączenia się w tę szlachetną inicjatywę.

      Fundacja Kresy w potrzebie zbiera także dary dla potrzebujących w Kostopolu w Ukrainie. Osoby chętne mogą wesprzeć zbiórkę przekazując poniższe dary:
      Generator prądu (mocny, z możliwością wykorzystania w warunkach wojennych)
      Power bank (mocny z możliwością wykorzystania w warunkach wojennych)
      Piła spalinowa (mocna, z możliwością wykorzystania w warunkach wojennych)
      Lodówka z zamrażalnikiem (mocna, z możliwością wykorzystania w warunkach wojennych)
      Kosiarka do koszenia trawy (mocna, z możliwością wykorzystania w warunkach wojennych)
      Skarpetki
      Czapki zimowe
      Podkoszulki ciemne
      Bokserki
      Termobielizna
      Puszki mięsne
      Puszki rybne
      Gotowe dania w puszkach
      Zupy instant
      Kisiele i galaretki instant
      Czekolady
      Batony
      Cukierki opakowanie 1 kg
      Cukier
      Kawa rozpuszczalna
      Herbata mix opakowanie 100 sztuk
      Ryż
      Makaron kg
      Kasza gryczana kg
      Warzywa i owoce w puszkach, groszek, fasola, kukurydza, marchewka, ananasy, brzoskwinie
      Proszek do pieczenia
      Przyprawy mix Zestaw 30 przypraw Prymat w pudełku - organizerze
      Kucharek kg
      Cukier waniliowy
      Budyń
      Pieprz czarny kg
      Krem czekoladowy (nutella, chocco) kg
      Przecier pomidorowy 500 gr
      Olej rzepakowy 5 l
      Dania dla dzieci w słoiczkach mięsne, warzywne i owocowe
      Mydło kostka
      Mydło płyn 1 l
      Szampon
      Płyn do mycia naczyń 1 l
      Proszek do prania 1 kg
      Pasta do zębów
      Dezodorant męski
      Dezodorant damski
      Pianka do golenia
      Maszynki do golenia jednorazowe 100 szt
      Krem po goleniu
      Krem do smarowania
      Chusteczki nawilżające 100 szt
      Chusteczki do nosa 100 szt
      Papier toaletowy 100 szt
      Płyn do mycia toalety, umywalek, podłóg
      Podpaski ( typu Bella) 20 szt
      Ręczniki papierowe
      Lekarstwa przeciwko grypie
      Lekarstwa na ból gardła
      Lekarstwa na rozwolnienie
      Witaminy różne
      Papier do drukarek ryza
      Śpiwory zimowe
      Karimaty zimowe
      Pampersy dla dorosłych (XL, XXL, XXXL)
      Podpaski urologiczne dla dorosłych 10 szt
      Pampersy no6 128 szt
      Pampersy no7 128 szt
      Zwrot kosztów transportu za kilometr ładowny
      Świetnym załącznikiem do paczek będą kartki świąteczne z życzeniami

      Wszelkie pytania prosimy kierować do szkolnych koordynatorek akcji:
      Pani Ewelina Stryjecka-Doliwa
      Pani Beata Grudzień-Szubertowicz

     • Ogólnopolski test ortograficzny

     • 25 października uczniowie klas siódmych i ósmych Naszej Szkoły sprawdzili swoje umiejętności ortograficzne w ramach Ogólnopolskiego Testu Ortograficznego. Do wykonania mieli 12 zadań testowych, gdzie poprawne mogły być nawet wszystkie odpowiedzi. Ich zadaniem było wyjaśnienie zasad ortograficznych, rozwiązywanie rebusów ortograficznych, zapisywanie wyrazów z poprawnymi końcówkami itp. Test nie należał do łatwych, dlatego tym bardziej trzymamy kciuki za naszych dzielnych uczniów.

      Ewelina Stryjecka-Doliwa

     • 200 lat polskiego romantyzmu

     • Dwieście lat temu w Wilnie zostały wydane „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza - zbiór poezji, który zapoczątkował w Polsce romantyzm. Młodzieńcze, a jednocześnie bardzo dojrzałe wiersze okazały się przełomowe i dzisiaj trudno wyobrazić sobie bez nich dalsze dzieje naszej literatury. Romantyzm to istota polskości i fundament nowoczesnej tożsamości naszego narodu.

      Takimi słowami rozpoczął się 20 października Wieczór Poetycki upamiętniający twórczość wybitnych wieszczów narodowych: Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego i Cypriana Kamila Norwida. Zaproszeni Goście mieli przyjemność wysłuchać recytacji między innymi takich utworów jak: „Świtezianka” Adama Mickiewicza, „W pamiętniku Zofii Bobrówny” czy poezję śpiewaną „Moja Piosnka II” Cypriana Kamila Norwida i wiele innych.

      Na koniec wyrecytowano wiersz, który z całą pewnością podsumuje, jak ważna jest poezja romantyczna w czasach nam współczesnych.

       

      Tadeusz Różewicz „Chleb”

      Chleb
      któ­ry żywi i za­chwy­ca
      któ­ry się w krew na­ro­du zmienia

      po­ezja Mic­kie­wi­cza

      sto lat nas karmi
      ten sam chleb
      siłą uczucia
      roz­mno­żo­ny

       

      Ewelina Stryjecka-Doliwa

     • Żywa lekcja historii Ossów - Wrota Bitwy Warszawskiej 1920 roku

     • 12.10.2022 r. klasy 5c i 6c oraz 19.10.2022 r. klasy 6a i 6d wybrały się w bardzo ważne miejsce dla każdego ucznia naszej Szkoły: odwiedziły muzeum Bitwy Warszawskiej 1920 roku w Ossowie. Lekcja historii zaczęła się od prelekcji filmu poświęconemu temu ważnemu wydarzeniu. Po prelekcji filmowej nasi uczniowie pod opieką przewodników w mundurach z epoki przenieśli się w czasie w codzienne życie żołnierzy z tego okresu. Po zademonstrowaniu i przybliżeniu uczniom umundurowania oraz wyposażenia wojskowego z 1920 roku każdy mógł przymierzyć karabiny, bagnety, rogatywki oraz wszystkie inne elementy wyposażenia. Pełni wiedzy o tym ciężkim czasie dla żołnierzy uczniowie rozpoczęli grę terenową, która obejmowała muzeum, pole bitwy, mogiły poległych i pomnik ku czci poległych, gdzie wspólnie z nauczycielami zapalili znicz oddając hołd walczącym i poległym za Ojczyznę.

      Michał Mianowski

     • Nowe nałogi? Nie moje dziecko! Czy aby na pewno?

     • Zapraszamy na wykłady i warsztaty.

      Rok 2022 jest przełomowy w profilaktyce i terapii nowych uzależnień. Światowa organizacja zdrowia (WHO) uznała uzależnienie od gier komputerowych i problemy związane z łatwym dostępem do pornografii za poważne wyzwanie współczesnego świata, szczególnie w ochronie zdrowia psychicznego nastolatków.

      Jednocześnie legalizacja rekreacyjnej i medycznej marihuany zmieniła jej status i świadomość społeczną - stąd nastolatki coraz częściej uważają za niegroźną, przez co piąty już jej używał. 

      Co należy wiedzieć o nowych uzależnieniach oraz jak sobie z nimi radzić?

      Burmistrz Miasta Marki zaprasza rodziców na cykl warsztatów i wykładów dotyczących problematyki marihuany wśród polskiej młodzieży oraz faktów i mitów na temat gier komputerowych. Rodzicie nauczą się jak zdrowo dziecko może korzystać z nowoczesnych technologii i kiedy zaczyna się uzależnienie oraz co warto wiedzieć przed kupnem dziecku pierwszego smartfona.

      Zajęcia dla rodziców będą odbywały się w CAF3 przy ul. Fabrycznej 3 od godz. 17 do 20 w następujących terminach: 17 listopada, 18 listopada, 8 grudnia, 15 grudnia, 21 grudnia. Zaplanowano również spotkania z ekspertami profilaktyki uzależnień, podczas których poruszone zostaną takie tematy jak: Nastolatki i gry komputerowe, Nastolatki, a marihuana- czy nie uzależnia? Brzdąc i smartfon - kiedy i na jakich zasadach pozwalać dziecku korzystać z telefonów. Spotkania odbędą się w terminach: 3 listopada - SP nr 2, ul. Szkolna 9, 16 listopada - SP nr 1, ul. Okólna 14

      Zapisy na wszystkie spotkania będą prowadzone za pośrednictwem formularza on-line i na adres: profilaktyka@opsmarki.pl 

      https://liblink.pl/1ZvbvloTDx- link do strony Urzędu Miasta

     • Projekt "Poznajemy nasze kultury"

     • 12 i 13 października uczniowie klas 1-8 przy koordynacji zespołu integracji polsko-ukraińskiej i we współpracy z rodzicami zrealizowali projekt „Poznajemy nasze kultury”.

      Każda klasa miała do opracowania jeden temat dotyczący albo Polski albo Ukrainy.

      W środę mogliśmy podziwiać pięknie przygotowane tablice znajdujące się na korytarzach filii szkoły przy ul. Dużej.  Zostały zaprezentowane tam prace każdej z klas siódmych i ósmych.

      Nasi koledzy z Ukrainy przygotowali piosenkę ukraińską oraz dwa tańce ukraińskie, w tym kołomyjkę, które zaprezentowali nam w tradycyjnych strojach.

      Uczniowie z klasy 8B przygotowali przepyszne tradycyjne dania polskie. Nie zabrakło szarlotki, babki białej, sernika, kremówki, makowca i wielu innych słodkości. Mogliśmy spróbować również sałatki jarzynowej, placków ziemniaczanych czy kopytek z sosem gulaszowym. Żeby tego było jeszcze mało, klasa 8E zaprezentowała nam pyszne dania, tym razem ukraińskie. Degustowaliśmy bliny, czebureki i pielmieni, wszystkie podane na ciepło. Klasy siódme przygotowały mapę Polski i Ukrainy, a także informacje o polskich i ukraińskich tańcach narodowych. Pozostałe klasy ósme przygotowały informacje dotyczące sławnych postaci, świąt i obyczajów oraz zabytków z Polski i Ukrainy.

      W czwartek, 13 października uczniowie młodszych klas 4-6 pochwalili się swoimi pracami.

      Na małej sali gimnastycznej na ul. Pomnikowej zostały przygotowane tablice z ich pracami. Tematyka prac była taka sama jak w klasach starszych. Klasy czwarte zaprezentowały mapę Polski i Ukrainy oraz narodowe tańce. Klasy piąte skupiły się na sławnych postaciach i zabytkach. Natomiast klasy szóste przygotowały święta narodowe i obyczaje oraz potrawy.

      Została również przedstawiona prezentacja dotycząca tańców polskich i ukraińskich, a starsi koledzy z Ukrainy ponownie zaprezentowali swoje tańce i śpiew. Spotkanie zakończono degustacją polskich i ukraińskich potraw.            

      Przygotowane prace uczniowie mogą podziwiać do końca października.

      Celem projektu było poznanie naszych kultur i tradycji, a także zintegrowanie uczniów.

      Dzieci były bardzo zainteresowane i miło wspólnie spędziły czas. Dziękujemy wszystkim za udział i zaangażowanie w projekcie.

       

      Zespół integracji polsko-ukraińskiej

      koordynatorzy: Katarzyna Małkiewicz, Sławomira Wasilewska

      członkowie: Dorota Mondrzycka, Sławomir Kostka, Jolanta Ślepowrońska

     • Szkolny konkurs piosenki i pieśni patriotycznej

     • 11 października 2022 roku odbył się w naszej szkole Konkurs piosenki i pieśni patriotycznej. W konkursie uczestniczyli soliści, którzy śpiewali utwory a capella, z akompaniamentem instrumentalnym lub z podkładem muzycznym.

      Jury miało ciężkie zadanie podczas oceniania występów, ponieważ poziom występujących był bardzo wyrównany. Komisja konkursowa przyznała I, II i III miejsce oraz wyróżnienia za najlepsze wykonania w dwóch kategoriach wiekowych.

      Klasy I – III

      I miejsce - Alona Wasilewska IIc

      II miejsce - Karol Jadacki IId

      III miejsce -  Klara Kopcińska IId   

      Wyróżnienie

      Patryk Buczyński 1c

      Helena Hejger  IIc

      Klasy IV – VIII

      I miejsce -  Alicja Podgórska IVb

      II miejsce - Roksana Orzoł IVc

      III miejsce - Oliwia Kopcińska 4b 

      Wyróżnienie

      Sandra Furman 4a

      Uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy, dodatkowe punkty z zachowania, a laureaci I, II i III miejsca oraz osoby wyróżnione dyplomy i nagrody rzeczowe.

      Dziękujemy serdecznie wszystkim uczestnikom za udział w konkursie a nagrodzonym gratulujemy. Wszyscy włożyli w swój występ dużo pracy, a za to należą się gorące podziękowania, nie tylko młodym wykonawcom, ale również rodzicom i opiekunom.

      Agnieszka Kowalik

      Izabela Kozdrój-Fiołek

      Monika Belniak

     • Ślubowanie klas pierwszych i oddziałów przygotowawczych

     • 13 października w naszej Szkole odbyła się niezwykle ważna uroczystość ślubowania i pasowania uczniów klas pierwszych i oddziałów przygotowawczych.

      Pierwszoklasiści w obecności Dyrekcji Szkoły, zaproszonych gości i rodziców zaprezentowali krótki program artystyczny, w którym zdali pierwszy egzamin na ucznia. Śpiewająco odpowiadali na pytania dotyczące naszej Szkoły, nauki oraz zachowania.

      Po występie Pani Dyrektor Beata Szczypkowska dokonała pasowania na ucznia i wszyscy zostali przyjęci do braci uczniowskiej.

      Uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy i upominki zakupione przez Radę Rodziców.

       

      Kochane Pierwszaki! Cieszymy się, że jesteście uczniami

      i życzymy Wam sukcesów w nauce.

      Niech zdobywanie wiedzy będzie dla Was radością!

       

      Wychowawcy klas pierwszych

      i oddziałów przygotowawczych

     • Wycieczka do Torunia

     • 7 X 2022 r. uczniowie klas 3b i 3d mogli powiedzieć:  
      Dotarliśmy, zobaczyliśmy, usłyszeliśmy, zadziałaliśmy, wróciliśmy, przeżyliśmy:).
      Pod egidą przewodnika miejskiego zwiedzili Stare Miasto. Poznali ciekawostki, legendy związane z: Krzywą Wieżą, murami obronnymi Starego Miasta, pomnikiem Mikołaja Kopernika, pręgierzem - Osiołkiem, Ratuszem Staromiejskim, fontanną Flisak.
      Dzieci były w Domu Mikołaja Kopernika i dowiedziały się kilku ciekawostek o tym najsłynniejszym mieszkańcu Torunia. Nie mogło zabraknąć wizyty w Planetarium. Dzięki prezentacji Wirująca Ziemia zdobyły informacje o otaczających nas gwiazdach i planetach, o wpływie Księżyca na życie na Ziemi.
      By mieć energię na spacerowanie, poznawanie, dzieci spożyły smaczny obiad w estetycznym, klimatycznym wnętrzu Restauracji Mieszczańskiej u Gołębiewskich. Przy okazji była to też lekcja dobrych manier przy stole.
      Na koniec pobytu w Toruniu uczestniczyły w  warsztatach wypieku piernika. Pod bacznym okiem Mistrza Piernikarskiego oraz Wiedźmy Korzennej przeniosły się do czasów średniowiecznego Torunia i stały się prawdziwymi terminatorami. Wycieczka zakończyła się  w godzinach wieczornych.
      Dzięki dobrej woli rodziców dzieci otrzymały: DOBRO- przyjemność obcowania z rzeczywistością, o której się uczą oraz współdziałały z kolegami w sytuacji pozaszkolnej; PRAWDĘ- fakty naukowe przemawiają same za siebie (Planetarium); PIĘKNO- dostrzegły urok otoczenia Starówki zachowanej dzięki perspektywicznemu myśleniu człowieka.
      Oczywiście dostrzegły też te przymioty w relacjach koleżeńskich, jakich doświadczyły podczas wycieczki.
      Dzieciaki już czekają na kolejną lekcję w  terenie.

      Kornella Sysiak

     • Sprzątanie świata

     • 16 września nasza szkoła włączyła się w ogólnopolską akcję „Sprzątanie Świata”. Uczniowie z wychowawcami, nauczycielami porządkowali okolice wokół budynków szkół, pobliskie uliczki i tereny zielone. Posprzątane ze śmieci zostały m.in. ulice: Pomnikowa, Grunwaldzka, Duża, Napoleona, Zakole, okolice Glinianek Meksyk, tereny leśne przy straży.

      Wydział Ochrony Środowiska przy Urzędzie Miasta Marki zaopatrzył naszych uczniów w worki na śmieci i jednorazowe rękawiczki.

      Uczniowie co roku bardzo chętnie włączają się w akcję na rzecz ochrony środowiska. Jest to dowód na to, że lubimy i chcemy wspólnie działać w kierunku budowania świadomości ekologicznej i kształtowania nawyków sprzątania po sobie.

       

      Paulina Palesa

      Anna Smolińska

                                                                                                        Jolanta Ślepowrońska

     • Stypendia szkolne 2022/2023

     • Stypendia szkolne są przyznawane dla uczniów znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej, wynikającej z niskich dochodów na osobę w rodzinie w szczególności, gdy w rodzinie tej występuje: bezrobocie, niepełnosprawność, ciężka lub długotrwała choroba, wielodzietność, brak umiejętności wypełniania funkcji opiekuńczo-wychowawczych a także gdy uczeń pochodzi z rodziny niepełnej.

      Termin składania wniosków: od 1 do 15 września 2022 r.

      Kto może złożyć wniosek?

      • rodzice, opiekunowie prawni niepełnoletniego ucznia,
      • pełnoletni uczeń,
      • dyrektor szkoły.

      Miesięczna wysokość dochodu na osobę w rodzinie ucznia uprawniająca do ubiegania

      się o stypendium szkolne nie może być większa niż 600,00 zł netto na osobę w rodzinie 

      zgodnie  § 1 pkt 1, lit. b rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 14 lipca 2021 r.

      w sprawie zweryfikowanych kryteriów dochodowych oraz kwot świadczeń pieniężnych

      z pomocy społecznej (Dz.U. 2021 poz. 1296).


      Wnioski należy pobrać i składać w gabinecie pedagoga szkolnego w sali nr 20  w szkole przy ul.Pomnikowej 21, oraz w sali nr 7 w filii szkoły przy ul . Dużej 3

      ​​​​​​​Dokumenty w formie elektronicznej poniżej:

      wniosek_o_stypendium_szkolne2022_.pdf

      oswiadczenie_o_dochodach.pdf

      oswiadczenie_zgoda.pdf

      Formy_udzielania_stypendium_szkolnego2022.pdf

       

      Wnioskodawcy przedstawiają uzyskany dochód rodziny z miesiąca poprzedzającego

      miesiąc złożenia wniosku tj. z sierpnia 2022 r., a w przypadku utraty dochodów

      z miesiąca, w którym wniosek został złożony.

      Wymagane dokumenty (odpowiednio do sytuacji ucznia):

       • Wniosek o przyznanie pomocy materialnej o charakterze socjalnym,
       • Zaświadczenie o wysokości: dochodu netto z zakładu pracy,renty/emerytury (odcinek renty/emerytury), alimentów (wyrok sądowy mówiący o wysokości zasądzonych alimentów lub zaświadczenie komornika lub decyzja z OPS - funduszu alimentacyjnego),
       • Zaświadczenie z Urzędu Pracy o pozostawaniu bez pracy (z prawem lub bez prawa do zasiłku),
       • Oświadczenie o pozostawaniu bez pracy i nieosiąganiu dochodu w miesiącu poprzedzającym złożenie wniosku osób niezarejestrowanych w Urzędzie Pracy,
       • Zaświadczenie lub decyzja z OPS o otrzymywanych świadczeniach (zasiłek stały, zasiłek okresowy, zasiłek rodzinny, zasiłek pielęgnacyjny).
       • Inne zaświadczenia/decyzje w zależności od sytuacji rodzinnej ucznia.

      Do rozliczenia będą uwzględnione faktury za zakupy dokonane w okresie od lipca br.

      do końca okresu na jaki świadczenie przyznano.

      Zespół Pomocy Psychologiczno - Pedagogicznej