• LEKCJA PATRIOTYZMU
     • LEKCJA PATRIOTYZMU

     • 25 października 2019 roku uczniowie klasy 8c wraz z wychowawcą byli na cmentarzu parafialnym w Markach. Uporządkowali Pomnik Żołnierzy Poległych w 1920 roku oraz jego otoczenie, zgrabili liście, zamietli kostkę. W imieniu całej społeczności naszej szkoły złożyli kwiaty i zapalili          biało – czerwone znicze. Minutą ciszy oddali hołd  bohaterom. Uczniowie wysłuchali też  historii tego miejsca, którą opowiedziała im nauczycielka historii.

      Następnie udali się do bratniej mogiły żołnierzy poległych w 1920 roku. To miejsce zrobiło na nich ogromne wrażenie. Uczniowie odczytali nazwiska poległych, byli zaskoczeni młodym wiekiem bohaterów. Jesienna aura, złote liście pokrywające nagrobek i nieliczne palące się znicze skłoniły ich do refleksji i zadumy nad sensem ludzkiego życia oraz bohaterską postawą poległych, która zapewniła im naszą pamięć i wdzięczność.

      Uczniowie uporządkowali otoczenie mogiły, zapalili znicze. Niezwykły spokój i jesienny urok złotego dywanu liści spoczywającego na grobie nastroił  młodzież  do krótkiej modlitwy w intencji poległych. Dołączyli do nich ludzie, którzy porządkowali okoliczne groby.  Było to bardzo wzruszające doświadczenie, z pewnością na długo pozostanie w sercach uczniów i  wychowawczyni.

      Tego samego dnia uczniowie klasy VIIa pod opieka nauczycielki historii pani Sylwii Baranowskiej  odwiedzili pamiątkowy głaz poświęcony nauczycielom naszej szkoły z okresu II wojny światowej. Jest to miejsce znajdujące się  przy wejściu  do szkoły koło, którego przechodzą codziennie, jednak nie zawsze poświęcają mu uwagę. Uczniowie uprzątnęli liście i zapalili znicze. W chwili zadumy wspomnieli ludzi którzy związani byli z naszą szkołą, a okres II wojny okazał się dla nich niezwykle trudny.

      fotogaleria              Nauczycielka historii

      Hanna Polkowska

     • POLA NADZIEI

     •   W październiku po raz kolejny odbyło się sadzenie cebulek żonkili w ramach akcji hospicyjnej Pola Nadziei  prowadzonej przez Fundację Marie Curie Cancer Care z Edynburga w Wielkiej Brytanii, pomagającą nieuleczalnie chorym na raka. Żonkile są międzynarodowym symbolem nadziei. Przypominają nam o ludziach cierpiących, potrzebujących pomocy i oczekujących naszego wsparcia w trudnym okresie choroby.

       Dnia 17 października, w tegorocznej, mareckiej akcji sadzenia cebulek żonkili wziął udział burmistrz Miasta Marki - Jacek Orych, Przewodniczący Rady Miasta Paweł Pniewski, ksiądz Paweł Śmierzchalski z Ośrodka Hospicjum Domowe Zgromadzenia Księży Marianów przy ul. Tykocińskiej w Warszawie oraz uczniowie naszej szkoły reprezentowani przez klasę VI d. Ksiądz Paweł Śmierzchalski przybliżył uczniom sens i cel akcji oraz wskazał wartość postaw altruistycznych, otwartych na drugiego człowieka, zwłaszcza człowieka cierpiącego. Wiosną na Skwerze Żołnierzy Wyklętych, znajdującym się przy Urzędzie Miasta Marki, będzie można podziwiać piękne żonkile, sadzone przez uczniów naszej szkoły, symbolizujące triumf poświęcenia nad egoizmem i miłości nad śmiercią.

       

                                                                                                                                                          Dorota Mondrzycka

    • Wycieczka „Szlakiem II wojny światowej”
     • Wycieczka „Szlakiem II wojny światowej”

     • W dniach 10 – 11 października 2019 roku uczniowie z  klas VIIIa, VIIIc i  VIII d (4 osoby) uczestniczyli w wycieczce historycznej. Byliśmy na Westerplatte, wysłuchaliśmy  tam opowieści przewodnika o wybuchu II wojny światowej i bohaterskiej postawie obrońców tego skrawka polskiej ziemi. Widzieliśmy stanowisko archeologiczne, kilka dni wcześniej archeolodzy odkryli na symbolicznym cmentarzyku szczątki polskich żołnierzy. Obserwowaliśmy prace archeologów. Następnie oddaliśmy hołd obrońcom Westerplatte, zapaliliśmy znicze.

       W Gdańsku szliśmy drogą, którą pokonywali królowie polscy, weszliśmy do Bazyliki Mariackiej, wrzuciliśmy grosiki do Fontanny Neptuna. Byliśmy pod Dworem Artusa, przemierzyliśmy krokami Długi Targ. Wędrując w kierunku Muzeum II wojny światowej podziwialiśmy także Żuraw Gdański.

      Zwiedzanie Muzeum II wojny było dla nas niezwykle emocjonujące. Niemal wszystkie ekspozycje bardzo nas interesowały, szczególnie żywe reakcje wywoływały sale ukazujące życie codzienne Polaków w czasie okupacji niemieckiej, oraz ekspozycje broni.

      Następnego dnia wstaliśmy bardzo wcześnie, udaliśmy się do Parku Adwenture w Gdyni, gdzie uczestniczyliśmy w grze terenowej. Mieliśmy okazję doświadczyć na własnej skórze jak trudne było  życie oddziałów partyzanckich. Dowiedzieliśmy się też, że w grupie jest siła, zrozumieliśmy że współpraca się opłaca i przynosi korzyści wszystkim.

      Ostatnim punktem naszej wycieczki był Stutthof. Niemiecki obóz koncentracyjny zwiedzaliśmy pod opieką przewodników. Bardzo obrazowo opowiadali nam o życiu więźniów, okrutnych zachowaniach nazistów. Komora gazowa i krematorium poruszyły nas do głębi. W niejednym oku zakręciły się łzy. Opuszczając teren Muzeum mieliśmy w głowach tylko jedno: NIGDY WIĘCEJ WOJNY!!!

      Program wycieczki dostarczył nam wiele przeżyć i refleksji.

      Nauczyciel historii

      fotogaleria            Hanna Polkowska

     • Mobilne Miasteczko Ruchu Drogowego

     • Od 15 pażdziernika na szkolnym boisku ulokowało się Mobilne Miasteczko Ruchu Drogowego. Koordynator pan Paweł Paczek zaprasza od godziny 10.00 dzieci wraz z rodzicami, aby udoskonalać swoje umiejętności jazdy na rowerze i w praktyce powtórzyć zasady ruchu drogowego.  Klasy 1-4 w ramach zajęć wychowania fizycznego także uczestniczą w zajęciach bezpiecznej jazdy na rowerze.

      Korzystanie z miasteczka jest dla mieszkańców miasta bezpłatne. Serdecznie zapraszamy

    • Ślubowanie uczniów klas I
     • Ślubowanie uczniów klas I

     • Rozpoczęcie nauki w szkole jest ważnym momentem w życiu zarówno dziecka, jak i jego rodziców. Każdy mały człowiek z niepokojem, pewną obawą, ale i z olbrzymim zainteresowaniem przekracza próg szkoły. Ogromne przeżycie stanowi dla maluchów pierwsza szkolna uroczystość - ślubowanie pierwszoklasistów.

      Ślubowanie uczniów klas pierwszych odbyło się w naszej szkole dnia 15 października. Gości przywitała pani dyrektor Beata Szczypkowska. Oprócz niezwykle podekscytowanych rodziców małych bohaterów  uroczystość zaszczycili: pan Jacek Orych - Burmistrz Miasta Marki, pani Agnieszka Lużyńska – Radna Miasta Marki oraz Przewodniczący Rady Rodziców pan Andrzej Rostek.

      Zanim jednak uczniowie klas pierwszych złożyli uroczyste przyrzeczenie, zaprezentowali recytacje i piosenki, których zdążyli nauczyć się przez krótki czas pobytu w szkole.

      W końcu nastąpił kulminacyjny punkt uroczystości - ślubowanie i pasowanie na ucznia Szkoły Podstawowej nr 3 im. Pomnik Zwycięstwa 1920 roku w Markach. Dzieci z wielkim przejęciem recytowały treść ślubowania.

      Burmistrz Miasta Marki przekazał gratulacje wszystkim uczniom, którzy stali się pełnoprawnymi członkami szkoły. Życzył im jak najlepszych ocen, wzorowego zachowania. Wyraził również nadzieję, aby szkoła była dla nich nie tylko źródłem wiedzy i zdobywania nowych umiejętności, ale także "drugim domem", w którym znajdą życzliwość, zrozumienie i nowe przyjaźnie. Uczniowie zostali również  obdarowani liczydłami podarowanymi przez Radę Rodziców.

      Pełna emocji i wzruszeń uroczystość zakończyła się pamiątkowym zdjęciem.

      galeria zdjęć            Wychowawcy klas I

     • Medal ProMasovia

     • Dnia 11 października 2019 r. na uroczystości miejskiej z okazji Dnia Edukacji Narodowej nastąpiło nadanie przez marszałka województwa mazowieckiego Adama Struzika medalu ProMasovia dla Pani Hanny Polkowskiej – nauczycielki z naszej szkoły za szczególne zasługi położone  dla rozwoju Województwa Mazowieckiego oraz dokonania przynoszące  wymierne korzyści dla mieszkańców regionu.

       

      Uzasadnienie :


      Pani Hanna Polkowska jest nauczycielem historii w Szkole Podstawowej Nr 3 im. Pomnik Zwycięstwa 1920 roku w Markach od 1997 roku. Od wielu lat z pasją przekazuje naszym uczniom wiedzę o historii Polski, uczy ich patriotyzmu. Z zaangażowaniem  inspiruje dzieci do poznawania dziejów naszej Małej Ojczyzny Marek i Mazowsza.

       Od kilkunastu lat współpracuje z Muzeum Niepodległości w Warszawie i Klubem Nauczycieli Historii przy Muzeum Marszałka Piłsudskiego w Sulejówku. Przygotowuje uczniów do licznych konkursów historycznych i patriotycznych. Jej podopieczni bardzo  często są laureatami tych konkursów (np. Niepodległa 1920, Mazowsze- Moja Mała Ojczyzna, „Dał Polsce granice, wolność, moc i szacunek”, Żołnierze Wyklęci)

      Współpracowała ze Społecznym Komitetem Odbudowy Pomnika Poległych w 1920 r. na cmentarzu w Markach, prowadząc kwestę. Od momentu odsłonięcia tego miejsca pamięci narodowej nasza szkoła pełni honorowy patronat nad Pomnikiem. Każdego roku Pani Polkowska wspólnie z uczniami odwiedza cmentarz w Markach, na którym znajduje się Pomnik, składane tam są kwiaty i palone znicze.  W ubiegłym roku zorganizowała akcję

      ,, 100 zniczy za 100 lat Niepodległości”. Zebrane znicze zostały zapalone pod Pomnikiem przez uczestników rajdu rowerowego.

       W latach 2018 i 2019 była koordynatorem konkursu Szkoła Niepodległej zorganizowanego przez ZHP pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Prowadziła wiele akcji, uroczystości i konkursów adresowanych do uczniów, ich rodzin, a nawet okolicznych mieszkańców. Jedną z takich akcji była „Biało - czerwona w każdym oknie”. Z okazji Święta Konstytucji 3 Maja wszystkie okna w szkole zostały udekorowane przez uczniów ogromnymi flagami, które widoczne były z daleka. Ponadto uczniowie zostali zachęceni do udekorowania flagami swoich domów. Dzieci przesłały wiele zdjęć ukazujących odświętnie udekorowane okna i posesje prywatne.                                                                                 

      Dzięki działaniom podejmowanym przez Panią Hannę Polkowską Szkoła Podstawowa Nr 3 im. Pomnik Zwycięstwa 1920 roku uzyskała CERTYFIKAT SZKOŁY NIEPODLEGLEJ i została zaliczona do 10 najlepszych szkół z całej Polski, w tym konkursie. Certyfikat i nagroda wręczane były w Sejmie Rzeczpospolitej Polskiej za zdobycie trzeciego miejsca. Szkoła otrzymała również list gratulacyjny od Prezydenta Andrzeja Dudy.

        Wielokrotnie organizowała wycieczki szkolne do Ossowa, Radzymina i Sulejówka, podczas których uczniowie poznawali miejsca związane z Bitwą Warszawską i Patronem Szkoły Józefem Piłsudskim. Wyjazdy te rozbudzały w dzieciach szacunek dla  dokonań wcześniejszych pokoleń Polaków, inspirowały do poznawania Małej Ojczyzny Mazowsza.

      Pani Hanna Polkowska organizuje spotkania dla uczniów z kombatantami walk o niepodległość i osobami pasjonującymi się historią naszego regionu.

          Praca Pani Hanny Polkowskiej jako nauczyciela i podejmowana działalność społeczna na   rzecz młodzieży i środowiska lokalnego sprzyja wychowaniu do wartości przez kształtowanie   postaw obywatelskich i patriotycznych.

                                                                                                                                           Beata Szczypkowska

                                                                                                                                          Dyrektor Szkoły 

                

     • Pierwszy apel w roku szkolnym 1019/2020

     • Hasło w nowym roku szkolnym „W hołdzie wdzięczności bohaterom 1920 roku”

       

      13 września 2019 roku odbyły się apele porządkowe dla klas 1-3 i 4-8, na których uczniowie zostali zapoznani z zasadami bezpieczeństwa obowiązującymi w szkole. Pani pedagog Jolanta Augustyniak przypomniała uczniom zasady Kodeksu Postępowania Ucznia, regulaminy szkolne: stołówki, regulamin korzystania z szatni szkolnej, korzystania z szafek szkolnych i używania kluczyków, regulamin uczęszczania do świetlicy,  korzystania z biblioteki i inne.

      Pani Katarzyna Karczmarczyk, koordynator programu wychowawczo-profilaktycznego omówiła zasady przydzielania punktów z zachowania w Szkolnym Punktowym Systemie Oceniania Zachowania, który obowiązuje od nowego roku szkolnego 2019/2020. Uczniowie zostali również zapoznani z harmonogramem konkursów opracowanym na nowy rok szkolny.

      Na zakończenie głos zabrała pani vice-dyrektor Małgorzata Sosnowska, która przypomniała uczniom podstawowe zasady bezpiecznego spędzania czasu w szkole oraz właściwego zachowania się podczas wycieczek szkolnych, apeli, imprez i wszelkich uroczystości.  

      Życzyła również wszystkim uczniom, by rozwijali swoje umiejętności  i zainteresowania w atmosferze szczęścia, uśmiechu i zadowolenia.

      Oto najważniejsze działania konkursowe w nowym roku szkolnym:

      1. Wybory przewodniczących w kl. 1-8 – do 25 IX 2019
      2. Wybory Przewodniczącego Samorządu Szkolnego klas  4-8 – do 30 IX 2019
      3. Akcja „Sprzątanie świata” 20 IX 2019
      4. DZIEŃ TABLICZKI MNOŻENIA w kl. 4, 5 i 6 – 4 X 2019
      5. Kontynuacja szkolnego konkursu wychowawczego ” CZYSTA SALA LEKCYJNA ”- 3 edycje JESIENNA, ZIMOWO-ŚWIĄTECZNA, WIOSENNO-WIELKANOCNA
      6. SZKOLNY KONKURS „ MISTRZ MNOŻENIA I DZIELENIA” DLA KLAS 3 – X 2019
      7. Warszawska Olimpiada Języka Angielskiego – X-XI 2019
      8. SZKOLNY KONKURS MATEMATYCZNY DLA KLAS 2- „WZOROWO DODAJĘ I ODEJMUJĘ DO 100” – XII 2019
      9. SZKOLNY KONKURS ORTOGRAFICZNY DLA KLAS 3- „MISTRZ ORTOGRAFII” – XII 2019
      10. Szkolna akcja charytatywna „ Szkolna świąteczna paczka” – XII 2019
      11. Kiermasz „Ozdoby świąteczne” – XII 2019 i IV 2020
      12. Akcja „Góra Grosza” – I 2020
      13. Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy – I 2020
      14. SZKOLNY KONKURS KALIGRAFICZNY DLA KLAS 2 i 3- „MISTRZ KALIGRAFII” – I 2020
      15. ŚWIATOWY DZIEŃ LICZBY PI- konkurs matematyczny dla klas 7 i 8 – 14 III 2020
      16. Szkolny konkurs polonistyczny dla klas 3- „Poprawna polszczyzna” – III 2020
      17. Szkolny konkurs matematyczny dla klas 3- „LOGIK” – III 2020
      18. Apel z okazji powitania wiosny-  zawody sportowe dla klas 1-3 i 4-8 „DZIEŃ SPORTU”- 20 III 2020
      19. ALBION- konkurs języka angielskiego – III/IV 2020
      20. Szkolny konkurs języka hiszpańskiego – III/IV 2020
      21. Szkolny konkurs matematyczny „Mistrz tabliczki mnożenia” dla kl.2 – IV 2020
      22. SZKOLNY KONKURS PRZYRODNICZO-EKOLOGICZNY DLA KLAS 3 – IV 2020
      23. SZKOLNY KONKURS PLASTYCZNY- „CUD NAD WISŁĄ- OBRAZ JERZEGO KOSSAKA JAKO WIERNA KOPIA” dla klas 3-8 – IV 2020
      24. SZKOLNY KONKURS MATEMATYCZNY DLA KLAS 1- „ LUBIĘ MATEMATYKĘ” – V 2020
      25. „We can sing”- konkurs języka angielskiego – V 2020
      26. Szkolny konkurs pięknego czytania dla kl. 1 – VI 2020
      27. UDZIAŁ W PROJEKCIE- WYSYŁANIE KARTEK DO ŻYJĄCYCH KOMBATANTÓW – cały rok szkolny

                                                                                                               Zespół wychowawczo-profilaktyczny

    • Lekcja matematyki
     • Lekcja matematyki

     • Lekcje matematyki nie muszą być nudne! A wystarczy zwykły metr krawiecki i kilka klamerek.... Na lekcji w klasie 5a wykonywaliśmy działania pisemne, wykorzystywaliśmy także system pozycyjny. Zabawa przednia, tylko dzwonek kazał nam przestać.... Najlepsze słowa uczniów po takiej lekcji - ale fajnie było, bo nie było dziś matmy!

      fotogaleria                            Paulina Wilgosiewicz