• MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO

          • 21 lutego obchodziliśmy ustanowiony przez UNESCO w 1999 roku Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Święto to obchodzone jest na całym świecie już po raz 21.

            Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego przypomina o bogactwie różnorodności językowej i podkreśla jego wartość dla rozwoju dziedzictwa kulturowego ludzkości. Przesłaniem święta jest ochrona języków ojczystych, promowanie wielojęzyczności i podkreślanie wartości edukacji językowej. Po raz pierwszy dzień ten obchodzony był w 2000 roku. 

            Z tej okazji mamy dla Was 6 ciekawostek:

            1. Pierwszy druk w języku polskim datuje się na ok. 1475 rok, czyli na ok. 30 lat po wynalezieniu druku, i świadczy to o tym, że do Polski wynalazek ten dotarł rok wcześniej niż do Anglii. Druk zawierał 3 modlitwy: „Ojcze Nasz”, „Zdrowaś Mario”, „Wierzę w Boga”.
            2. Najdłuższy wyraz w języku polskim to: KONSTANTYNOPOLITAŃCZYKOWIANECZKA. Drugie miejsce na podium zajmuje wyraz: PIĘĆDZIESIĘCIOGROSZÓWKA, a trzecie – DŹWIĘKONAŚLADOWNICTWO.
            3. Najdłuższy wyraz w języku polskim złożony z liter ze znakami diakrytycznymi, czyli z liter z polskimi znakami, to: ŻÓŁĆ.
            4. Najdłuższe zdanie utworzone z wykorzystaniem wszystkich liter z „polskimi znakami” to: ZAŻÓŁĆ GĘŚLĄ JAŹŃ. Niestety, nie ma ono większego sensu.
            5. Najstarsze zapisane zdanie w języku polskim wypowiedziane prawdopodobnie przez Boguchwała do swojej żony, która mieliła zboże, datuje się na koniec XIII wieku i znajdziemy je w Księdze Henrykowskiej.  Brzmi ono: DAJ, AĆ JA POBRUSZĘ, A TY POCZYWAJ. Tłumaczone na dzisiejszy język zdanie znaczy tyle, co: Pozwól, abym ja mełł, a ty odpocznij.
            6. Najczęstszą literą, która występuje w języku polskim, jest „A” i stanowi 8,91% udziału w wyrazach. Najczęstszą spółgłoską jest „Z” – 5,64%. Z kolei najrzadziej używamy „Ń” – 0,20% oraz „Ź” – 0,06%.

            Dbajmy o Nasz Język Ojczysty!!!

             

            Ewelina Stryjecka-Doliwa

          • Walentynki po angielsku

          • W tygodniu poprzedzającym Walentynki uczniowie klas 4A, 4B i 4C poznali na lekcji angielskiego tradycje i zwyczaje związane z tym świętem, a szczególnie to, jak obchodzone jest w Australii. Następnie uczniowie wykonali w duchu arts&crafts własne karty walentynkowe, prace plastyczne, prace techniczne oraz wykorzystali inne formy działalności artystycznej by wyrazić swoją inspirację Walentynkami.

            Marta Musioł-Piłat

        • Mityczni wojownicy
          • Zaproszenie do konkursu mitologicznego

          • Zapraszamy uczniów klas V-VII do wzięcia udziału w Szkolnym Konkursie Mitologicznym organizowanym przez Szkołę Podstawową nr 3 im. Pomnik Zwycięstwa 1920 roku w Markach w ramach popularyzowania wiedzy o Mitologii greckiej i jej ponadczasowości. Szczegółowe informacje znajdują się w załączniku.

            Ewelina Stryjecka-Doliwa

          • WYNIKI KONKURSU „ZDALNIE – BEZPIECZNIE”

          • Rozstrzygnięcie konkursu nastąpiło w dwóch kategoriach wiekowych:

            Kategoria klas   1-3

            1 miejsce:

            ·         Aleksander Zięba 1d

            2 miejsce:

            ·         Olga Pietrzak 1a

            3 miejsce:

            ·         Róża Chróstowska 3d 

            OSOBY WYRÓŻNIONE:

            1.     Wojciech Suliga 1d

            2.     Paulina Kuba 3c

            3.     Maciej Wróblewski  2a

            Kategoria klas  4-8

            1 miejsce:

            ·         Bartosz Migryt 8c

            2 miejsce:

            ·         Justyna Pietrzak 5b

            3 miejsce:

            ·         Maksymilian Łapka 8c

             OSOBY WYRÓŻNIONE:

            1.     Wiktor Wójcik 4d

            2.     Karol Wójcik 4d

            3.     Maja Grzyb 6a

            4.     Bartosz Łapka 7b

            Gratulujemy wszystkim nagrodzonym i wyróżnionym w konkursie „Zdalnie - bezpiecznie”. Prace uczniów znajdują się w galerii.

            Uczniów klas IV - VIII prosimy o odebranie nagród w sekretariacie Szkoły Podstawowej nr 3. 

            Agnieszka Łapka

            fotogaleria