• Akcja Bezpieczny Rowerzysta

     • W dniu 20 października 2021 roku przed Szkołą Podstawową nr 3 odbyła się akcja "Bezpieczny Rowerzysta". W akcji uczestniczyli  Policjanci z Marek oraz Specjalista ds. Ruchu Drogowego Pan Paweł Paczek. W czasie akcji sprawdzono, czy uczniowie przyjeżdżający rowerem do szkoły mieli przy sobie kartę rowerową. Skontrolowano także stan wyposażenia rowerów tj. oświetlenie i hamulce oraz znajomość przepisów ruchu drogowego.

      Akcja miała na celu poprawę bezpieczeństwa młodych rowerzystów na drogach oraz uświadomiła jak ważne jest przestrzeganie przepisów ruchu drogowego. Podczas akcji rozdawane były odblaski oraz gadżety związane z bezpieczeństwem. Akcja „Bezpieczny rowerzysta” uzyskała poparcie władz miasta Marki.

      Joanna Wiśniewska

     • Ślubowanie klas I

     • Dnia 13 października 2021r. w Szkole Podstawowej nr 3 im. Pomnik Zwycięstwa 1920 roku odbyła się uroczystość Ślubowania i pasowania na uczniów klas I. Pierwszoklasiści w obecności Dyrekcji Szkoły, zaproszonych gości i rodziców zaprezentowali krótki program artystyczny, w którym zdali swój pierwszy egzamin. Następnie Dyrekcja dokonała aktu pasowania na uczniów. Dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy i drobne upominki.

      Kochane Pierwszaki, cieszymy się, że jesteście już uczniami i życzymy Wam sukcesów w nauce. Powodzenia!

      Grono Pedagogiczne

     • Życzenia z okazji Dnia Edukacji Narodowej

     • Ptaszki doniosły z dobrego źródła informacji,

      że w czwartek Dzień Narodowej Edukacji.

      Więc złóżmy ukłon i skłońmy głowy

      tym, którzy kaganek oświaty nieść nam gotowi.

       

      Wiemy,

      że praca wychowawcy to praca niełatwa,

      bo często oporna i sporna jest dziatwa.

      Kocha rozróby i chętnie się czubi,

      stroni od książki i uczyć nie zawsze się lubi.


      Trzeba dużo zdrowia, wiele czasu poświęcić,

      aby umysł ucznia rozwinąć, zachęcić.

      A on gdy dorośnie, dopiero zrozumie,

      jak jest w życiu ciężko, gdy się mało umie.

       

      A zatem:

      Drodzy Nauczyciele!

      Niech Wam nie zabraknie nigdy zdrowia,

      niech płyną do Was najszczersze słowa

      wdzięczności i podziękowania

      za trud, wiarę w nas i starania.

       

      Na zakończenie krótkie streszczenie:

      chlubą jest i wyróżnieniem - być nauczycielem,

      który w pakiecie i w dobrej cenie

      rozdaje dobro, mądrość i wykształcenie.

       

      Z wyrazami podziękowania i życzeniami wytrwałości i uśmiechu każdego dnia,

      uczniowie Szkoły Podstawowej nr 3 w Markach

     • Dzień Gier Planszowych

     • 8 października 2021 r. uczniowie klas 1-3 włączyli się w ogólnopolskie obchody Dnia Gier Planszowych (10.10.2021r.). Przynieśli różne gry stolikowe: szachy, warcaby, Monopoly, K2, Scrabble, Color Addict (owoce), Bankrut, Sylaby w dominie, Safari, Podróż po Europie, Chińczyk, Listonosze, Dixit, Remik, Wyścig, Paszczaki, Pełen kurnik, 4 do wygranej, Jenga, Gorący ziemniak, Na straganie, Harry Potter Boom Boom, La Cucaracha, Europa, Granie w gotowanie, Twister, Spadające krzesła, Dobble, Ubongo, Memory, Scoby Doo, Eksplodujące kotki, Uno, domino, karty Piotruś, Spaghetti, Trzy małe świnki, 5 sekund.
      Zapytani, dlaczego warto grać, zwrócili uwagę na fakt, że granie:

      • jest okazją do zabawy z innymi;
      • sprawia im radość;
      • rozwija refleks, spostrzegawczość, pamięć, logiczne myślenie, planowanie;
      • uczy oszczędzania, liczenia, czytania ze zrozumieniem;
      • ćwiczy koncentrację...

      Zalet jest wiele, dlatego grajmy w gry stolikowe!

      Kornella Sysiak

     • Zbiórka nakrętek dla Natalki

     • W bieżącym roku szkolnym, tak jak w poprzednich latach, uczniowie naszej szkoły gromadzą surowce wtórne – nakrętki – w celu wsparcia rehabilitacji Natalki. Dziewczynka ma zdiagnozowane mózgowe porażenie dziecięce, wodogłowie pokrwotoczne, niedowidzenie, padaczkę.
      8 października 2021 r. przekazaliśmy znaczną ilość nakrętek.
      Kolejne przekazanie będzie miało miejsce 3 grudnia.

       

      Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie w zbiórkę.

      Kornella Sysiak

     • Chcesz pomóc? Przynieś orzechy bądź żołędzie dla warszawskiego zoo

     • Warszawskie zoo rozpoczęło akcję zbierania przysmaków dla swoich zwierząt. Dlatego po raz pierwszy w roku szkolnym 2021/2022 chcemy włączyć się w tę inicjatywę angażując naszych uczniów w zbieranie orzechów bądź żołędzi. Przypominamy również, że będą przyjmowane wyłącznie żołędzie, orzechy laskowe oraz włoskie (bez zielonych łupin). Muszą być zdrowe, suche, bez wyraźnych zanieczyszczeń. Pamiętajmy, że mokre, zepsute, spleśniałe, przegniłe żołędzie i orzechy stanowią zagrożenie dla zdrowia zwierząt. Prosimy wszystkich uczniów o włączenie się w akcję i zbieranie danych przysmaków. W Szkole Podstawowej nr 3 w Markach przy ul. Pomnikowej koordynatorem akcji będzie Pani Marta Nowogrodzka zaś w filii szkoły przy ul. Dużej zbiórką orzechów i żołędzi będzie zajmowała się Pani Jolanta Ślepowrońska.

      Termin zbiórki w SP 3 - ul. Pomnikowa - 18.10.2021 - sala 11 - Pani Marta

      Termin zbiórki w SP 3 - ul. Duża - 19.10.2021 - sala 21 - Pani Jolanta

       

      Koordynatorzy akcji

      Marta Nowogrodzka

      Jolanta Ślepowrońska

     • Poznajemy kraje Ameryki Łacińskiej

     • Dnia 1 października w naszej szkole odbył się projekt "Poznajemy kraje Ameryki Łacińskiej". Uczniowie przez cały miesiąc pracowali w grupach nad przygotowaniem plakatów, na których zawarli informacje dotyczące wylosowanego przez nich wcześniej kraju. Ciekawym elementem każdej prezentacji była degustacja. Uczniowie jak i nauczyciele mogli spróbować potraw z różnych zakątków Ameryki Południowej: argentyńskich ciastek alfajores, wenezuelskich arepas, panamskiego ciasta tres leches, klasycznej ekwadorskiej zupy locro czy popularnych churros. Degustacji towarzyszyła latynoska muzyka. Usłyszeć można było kubańską salsę, dominikańską bachatę czy reggaeton z Portoryko.

      Wszystkie klasy włożyły dużo pracy w przygotowanie swoich prezentacji, jednak na szczególne wyróżnienie zasługują: 7b, 7d, 7e, oraz 7f. Gratulujemy! To był dzień pełen wrażeń!

      Katarzyna Valdés-Małkiewicz

     • Jabłko-branie klas II b i II d

     • Słoneczny dzień 27 września 2021 r. zapamiętamy na długo. Państwo Ewa i Mirosław Kryśkiewiczowie kolejny raz zaprosili uczniów naszej Szkoły na „Jabłko-branie”. Sad położony w miejscowości Budy Pobyłkowskie rozwija się i obdarza wszystkich pysznymi jabłkami, gruszkami, śliwkami, porzeczkami.

      Uczniowie zobaczyli zaplecze sadownicze – magazyny, sortownię owoców, chłodnię. Obserwowali maszyny pomagające sadownikom. Usłyszeli ciekawostki m.in. na temat ochrony drzew przed przymrozkami – metoda deszczowania. Dowiedzieli się, że sadownicy na własny użytek prowadzą hodowlę pszczoły murarki. Przekonaliśmy się, jak szeroką wiedzę musi mieć sadownik, by prowadzić sad i otrzymać obfite plony, nie szkodząc przy tym naturze.

      Dbamy o kondycję, więc w trakcie wycieczki zrealizowaliśmy wyzwania związane z programem Europejskiego Tygodnia Sportu – spacer i wspólna gimnastyka.

      Najważniejsze  było  jednak  zrywanie i degustacja różnych odmian jabłek. Pan Mirosław zaskoczył nas cudowną wycieczką po sadzie, ale... traktorem. Jej finałem był piknik nad stawami (stworzonymi w celu nawadniania sadu). Radość malowała się na twarzy każdego dziecka!

      Wracaliśmy pełni pozytywnej energii, ze śpiewem na ustach - „Jesienią, jesienią, sady się rumienią, czerwone jabłuszka pomiędzy zielenią. (…)”M. Konopnicka. Dziękujemy.

      Kornella Sysiak

       

     • Sprzątanie świata

     • Wrzesień to miesiąc, w którym jak co roku włączamy się w akcję Sprzątania Świata, która jest dla dzieci atrakcyjną i aktywną formą edukacji ekologicznej. Jest rzeczywistą lekcją ochrony środowiska, dzięki której uczymy się bardziej przyjaznego stosunku do naszej planety.

      Dlatego 17 września dzielne i pełne zapału klasy wraz z wychowawcami i nauczycielami wyruszyły na wielkie porządkowanie terenu wokół szkoły i okolic jeziorka „Meksyk”. Wszyscy uczestnicy akcji otrzymali plastikowe worki na śmieci i ochronne rękawiczki. Śmieci niestety nie brakowało. Dzieci bardzo zaangażowały się w tę akcję i dokładnie wykonały swoje zadanie. Od dziś będą pamiętały, że należy dbać i szanować naszą przyrodę. Była to również świetna okazja do udziału w akcji Spacerem po zdrowie zainicjowanej przez Zespół ds. Profilaktyki i Promocji Zdrowia w naszej Szkole.

      Anna Smolińska

     • Program WF z AWF - Aktywny powrót do szkoły

     • W naszej szkole rozpoczęły się zajęcia w Sport Klubach - programie WF z AWF - Aktywny powrót uczniów do szkoły, w którym biorą udział klasy 1a, 2d, 3b oraz chętni uczniowie z klas starszych pod opieką certyfikowanych instruktorów:
      1a - p. I.Szczygielska
      2d - p. M.Kępka
      3b - p. M.Maciejak
      uczniowie klas starszych - p.E.Gębska i p.K.Kołodziejczyk

      Celem programu jest walka ze skutkami pandemii koronawirusa przez poprawę stanu kondycji fizycznej dzieci i młodzieży oraz wsparcie uczniów w powrocie do pełnej sprawności fizycznej po długotrwałym okresie nauki zdalnej. Instruktorami zajęć w Sport Klubach są nauczyciele, którzy ukończyli szkolenia w ramach I etapu programu WF z AWF .

      Sport Kluby to dodatkowe nieodpłatne pozalekcyjne zajęcia sportowe, których celem jest:

      - aktywizacja dzieci i młodzieży ze szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych, która umożliwi poprawę kondycji fizycznej po okresie hipokinezji w czasie epidemii SARS-CoV;

      - przeprowadzenie diagnozy wybranych aspektów stanu kondycji fizycznej i stanu zdrowia dzieci oraz młodzieży. Będzie podstawą do przygotowania analizy i rekomendacji do dalszych działań zmierzających do poprawy kondycji fizycznej uczniów.

      Podczas zajęć prowadzonych w ramach Sport Klubów jednorazowo wykonywane są przez nauczycieli wybrane pomiary somatyczne, testy sprawnościowe oraz przeprowadzone zostaną ankiety wśród uczniów i ich rodziców. Uczestnikom życzymy wspaniałej sportowej zabawy.

      I.Szczygielska

     • Program Europejskiego Tygodnia Sportu w naszej Szkole

     • Europejski Tydzień Sportu jest inicjatywą Komisji Europejskiej, celem której jest promowanie sportu i aktywności fizycznej oraz pogłębianie wiedzy na temat ich licznych korzyści. Inicjatywa powstała z myślą o wszystkich obywatelach, bez względu na wiek, pochodzenie lub poziom sprawności.
      W tym roku Europejski Tydzień Sportu przypada w dniach 23 - 30.09. Chcemy ten czas wykorzystać w celu promowania sportu wśród naszych uczniów.

      23.09 czwartek – Startujemy!

      Chętni uczniowie klas 1- 8 otrzymają Tygodniowy Plan Zadań Sportowych z instrukcją do wykonania w domu.

      24.09 piątekWSZYSCY NA SPORTOWO

      Uczniowie i  nauczyciele przychodzą do szkoły w sportowych strojach

      27.09 poniedziałekNASZ ULUBIONY SPORT

      Głosujemy na nasz ulubiony sport.
      Uczniowie na przygotowanych kartkach dokończą zdania:

      MÓJ ULUBIONY SPORT TO:

      UPRAWIAM DYSCYPILNĘ SPORTOWĄ :

      Wyniki przedstawimy w widocznym miejscu i na stronie szkoły, np.: na Wirtualnej Gazetce Szkolnej.


      28.09 wtorekNIE SIEDZIMY TYLKO ĆWICZYMY!

      Na każdej lekcji prosimy nauczycieli  o przeprowadzenie  gimnastyki śródlekcyjnej 1-2 ćwiczeń

      29.09 środaSPORT WOKÓŁ NAS

      Czyli gdzie znajdziemy sport w matematyce, historii i innych przedmiotach.
      Pomysły i inwencję zostawiamy nauczycielom, to są tylko przykłady. To nie musi być cała lekcja, wystarczy kilka minut.

      30.09 czwartek GRAMY I SIĘ RUSZAMY

      Staramy się, żeby tego dnia było więcej zajęć sportowych, np. zawody na w-f,  jakieś zabawy sportowe  na przerwach w klasach młodszych.  Klasy starsze na lekcjach w-f : mini turnieje dwa ognie, koszykówka, siatkówka, tenis stołowy.

      Do akcji włączy się również  nasza  świetlica szkolna, na której będzie więcej zajęć i zabaw związanych ze sportem.

      W ciągu tego tygodnia uczniowie mogą:

      • na godzinach wychowawczych opowiadać o swoich sportowych pasjach,
      • wyszukiwać ciekawostki o sporcie i sportowcach, dzielić się nimi z kolegami lub przedstawić w formie graficznej 
      • rysować portrety swoich ulubionych sportowców.

      Zdjęcia z Europejskiego Tygodnia Sportu oraz prace uczniów będą podsumowaniem i posłużą do stworzenia galerii oraz relacji z wydarzenia i umieszczenia ich na stronie naszej Szkoły.

      Zespół ds. Profilaktyki i Promocji Zdrowia

     • Spacerem po zdrowie

     • Korzystając z ostatnich  letnich promieni słońca i szukając pierwszych oznak jesieni, nasi uczniowie wraz z wychowawcami SPACERUJĄ PO ZDROWIE, biorąc udział w ogólnoszkolnej akcji promującej zdrowy tryb życia. Spacer jest jedną z najprostszych aktywności fizycznych i można ją uprawiać niezależnie od wieku. Już Hipokrates mówił, że najlepszym lekiem człowieka jest ruch.

      W tym roku szkolnym, każda klasa będzie spacerować niezależnie od pory roku i pogody, przynajmniej raz w miesiącu, z wychowawcą w ramach godzin wychowawczych lub z nauczycielem w-f.

      Po każdym spacerze, uczniowie będą losować i układać kolejne elementy układanki, związanej z tematyką korzyści płynących ze spacerów. Spacerując zdobywają odporność i sprawność fizyczną oraz po ułożeniu całej układanki poznają jeszcze walory takiej aktywności.

      Zespół ds. Profilaktyki i Promocji Zdrowia

       

     • Uroczystość upamiętnienia ofiar obozu zagłady w Treblince

     • Delegacja Szkoły Podstawowej nr 3 im. Pomnik Zwycięstwa 1920 roku wraz z mieszkańcami Marek 16.09.2021 wzięła udział w uroczystościach odsłonięcia kamienia z napisem Marki w obozie zagłady w Treblince na cześć  zamordowanych tam mieszkańców naszego miasta. Uroczystości rozpoczęły się przywitaniem przez gospodarza miejsca – Dyrektora Muzeum Treblinka dr Edwarda Kopówkę, który odczytał specjalnie na tę okazję wysłany na jego ręce list od Marszałka Województwa Mazowieckiego – Adama Struzika.

      (…) Dzisiaj zostawiamy kolejny kamień pamięci w Treblince, który będzie opowiadał następnym pokoleniom, że Niemcy mordowali tu innych ludzi: Polaków, Żydów, Romów, Sinti i inne narody Europy. Tylko dlatego, że hitlerowska ideologia uważała ich za podludzi. Dzisiejsza ceremonia uzmysławia nam wszystkim, jakim koszmarem była ostatnia wojna, okrucieństwo i upadek moralności, gdy bestialsko mordowani byli ludzie niewinni, słabi i bezbronni. Oni już nie powiedzą nic, dlatego oddajemy im hołd odsłaniając kamień z nazwą Marki.(…)

      Bestialskie czyny pochłonęły wiele ludzkich istnień, na ich cześć na terenie obozu w Treblince ustawiane są kamienie z napisami krajów oraz miejscowości, z których pochodziły ofiary.

      Po przemowach nastąpiło symboliczne odsłonięcie kamienia z napisem Marki przez Dyrektora Muzeum Treblinka, Burmistrza Miasta Marki oraz Przewodniczącego Rady Miasta Marki.

      Po zakończeniu oficjalnej części dzięki uprzejmości władz muzeum goście mieli okazję zwiedzić wraz z przewodnikami muzealnymi tereny poobozowe i wystawę.

      Michał Mianowski

     • Sprzątanie świata

     • 17 września nasza szkoła włączyła się w ogólnopolską akcję „Sprzątanie Świata”. Uczniowie z nauczycielami porządkowali okolice wokół budynków szkół, pobliskie uliczki i tereny zielone. Posprzątane ze śmieci zostały m.in. ulice: Pomnikowa, Grunwaldzka, Duża, Napoleona, Zakole, okolice Glinianka Meksyk, tereny leśne przy straży.

      Wydział Ochrony Środowiska przy Urzędzie Miasta Marki zaopatrzył naszych uczniów w worki na śmieci i jednorazowe rękawiczki.

      Uczniowie co roku bardzo chętnie włączają się w akcję na rzecz ochrony środowiska. Jest to dowód na to, że lubimy i chcemy wspólnie działać w kierunku budowania świadomości ekologicznej i kształtowania nawyków sprzątania po sobie.

      Organizatorzy:

      Paulina Palesa

                                                                                                        Jolanta Ślepowrońska

    • Trzy kolorowe postacie: żółta, niebieska i czerwona, nad nimi żółty dymek z napisem "zdrowo i sportowo uczestniczymy w akcji". Na dole plakatu znajdują się loga patronów i partnerów akcji.
     • Zdrowo i Sportowo w naszej Szkole

     • W roku szkolnym 2021/2022 nasza Szkoła uczestniczy w akcji "Zdrowo i Sportowo" dedykowanej dla uczniów klas 0 – 3 pod patronatem honorowym Ministra Edukacji i Nauki.

      Wspólnie:

      - nauczymy się jak budować nawyki aktywności fizycznej;

      - pokażemy, że sport jest świetną zabawą, ale też uzupełnieniem tematycznym innych zajęć;

      - zapewnimy dzieciom odpowiednią dawkę i jakość ruchu;

      - zdobędziemy wiedzę z zakresu wpływu odżywiania, odpoczynku i higieny na zdrowie człowieka.

      Zespół ds. Profilaktyki i Promocji Zdrowia