• Z życia świetlicy 2023-2024

        • Witamy uczniów w nowym roku szkolnym 2023/2024!

          Cieszymy się, ponieważ od 4 września funkcjonują dwie świetlice. Sala na górze przeznaczona jest dla dzieci z klas pierwszych,  2a i 2b. Natomiast w sali 24 przebywają uczniowie z klasy 2c, 2d oraz zapisani uczniowie z klas trzecich i czwartych. Sale świetlicowe dostosowane są do potrzeb uczniów
          w różnym wieku. Zapewniają bezpieczne i przyjazne warunki w jakich dzieci mogą spędzać czas wolny i rozwijać swoje zainteresowania oraz pasje.
          Wszystkim Świetliczakom życzymy dużo radości, wspaniałej zabawy i sukcesów w nauce.

               

           

          Wrzesień 2023

          W zaskakująco szybkim tempie minął pierwszy miesiąc NOWEGO ROKU SZKOLNEGO 2023/2024! Najwyższa więc pora na jego podsumowanie.

          We wrześniu do naszej świetlicowej gromadki dołączyły dzieci z klas pierwszych, dla których wszystko było nowe i nieznane. Dlatego w pierwszych tygodniach otoczono je szczególną uwagą. Nasze działania skierowane były na pomoc w zaadaptowaniu się w grupie świetlicowej. Podczas zajęć dzieci tworzyły regulamin dotyczący zasad zachowania w świetlicy oraz poznały zasady jej funkcjonowania. Organizowano zabawy integracyjne sprzyjające wzajemnemu poznaniu się, zaprezentowano różne formy spędzania czasu. Dzieci  polubiły wszystkie kreatywne zabawy, ale szczególnie dużym entuzjazmem przyjmowały propozycję zabawy kreatywnymi słomkami konstrukcyjnymi. Pomysły na zabawę były różne. Powstawały budowle o różnej wielkości oraz różnym kształcie.

          Ponadto podczas zajęć świetlicowych wspominaliśmy swoje wakacyjne podróże. Przywołaliśmy wspomnienia z różnych zakątków zarówno w Polsce, jak też za jej granicami. Dzieci spędzały wakacje wraz z rodziną, przyjaciółmi, znajomymi w górach, nad morzem czy jeziorem. Wszyscy podziwiali piękne krajobrazy, zwiedzali ciekawe miejsca, korzystając z uroków tegorocznego lata. Ze swoich wypraw przywieźli wakacyjne wspomnienia w postaci pamiątek, zdjęć, filmów. Po wymianie doświadczeń przyszedł czas na utrwalenie tych wspaniałych i niezapomnianych przeżyć. Wszyscy staliśmy się małymi artystami, a nasze talenty odkrywaliśmy w licznych pracach plastycznych.

          Cały kolejny tydzień poświęciliśmy omawianiu zasad bezpiecznej drogi do szkoły, sposobów, które mogą sprawić, że pieszy na drodze stanie się bezpieczniejszy, poznawaliśmy znaki drogowe, a wiedzę utrwalaliśmy w kolorowankach, krzyżówkach. Wraz z całą szkołą świętowaliśmy „Dzień Kropki”. Nie zabrakło również kreatywności w rozwiązywaniu rebusów, krzyżówek oraz łamigłówek.


          Przedostatni tydzień października w naszej świetlicy upływał pod hasłem: ,,Mój przyjaciel, mój kolega”. Miał on pokazać wszystkim jak ważna jest w życiu każdego człowieka przyjaźń i dobre relacje koleżeńskie. Na zajęciach uczniowie rozmawiali o swoich przyjaźniach, wymieniali cechy dobrego przyjaciela i pokazywali różnice między kolegą a przyjacielem. Wykonali też portrety.

           

          W minionym miesiącu przywitaliśmy także PANIĄ JESIEŃ. Z tej okazji podczas zajęć plastyczno – manualnych powstały pierwsze jesienne prace, m.in. portret Pani Jesień, mandale czy listki. Korzystając ze słonecznej pogody zajęcia organizowaliśmy także na dworze.  Był czas zarówno na zabawy swobodne, jak i gry i zabawy zorganizowane.


          Z niecierpliwością czekamy co przyniosą nam kolejne miesiące, a tymczasem wszystkim uczniom życzymy dużo uśmiechu każdego dnia!

          Agnieszka Kowalik

                                     

          Październik 2023

          Złocista jesień na dobre zagościła w naszej świetlicy. Początek miesiąca poświeciliśmy naszym domowym pupilom i nie tylko. Obejrzeliśmy także filmy dotyczące dzikich zwierząt oraz dowiedzieliśmy się różnych ciekawostek na ich temat. Październik upłynął nam pod znakiem zdrowego odżywiania. Rozmawialiśmy o owocach i warzywach w naszej diecie. Omówiliśmy nie tylko owoce i warzywa z pól, sadów i ogródków, ale również owoce i warzywa egzotyczne. W związku ze zbliżającym się  Dniem Edukacji Narodowej, mówiliśmy o Prawie do  Edukacji.  Dzieci przygotowały też piękne portrety nauczycieli oraz zredagowały życzenia dla swoich wychowawców.

          Czy jesień musi być nudna? Takie pytanie zadaliśmy sobie w ostatnim tygodniu miesiąca. Uczniowie mieli okazję pochwalić się swoimi zainteresowaniami, a na koniec stworzyliśmy listę sposobów na jesienną nudę.

          Pomimo pracowitego miesiąca nie zapomnieliśmy również o tych, którzy po skończonych zajęciach lekcyjnych pragną odrobić zadania domowe mogąc tym samym liczyć na pomoc ze strony nauczycieli świetlicy.

          Joanna Ekielska

                 

          Listopad 2023

          Miesiąc listopad w naszej świetlicy rozpoczęliśmy od niezwykle ważnego dla Polaków święta. 105 lat temu Polska odzyskała niepodległość. Dzieci uczęszczające do świetlicy poznały pojęcia takie jak: ojczyzna, symbole narodowe, patriotyzm, niepodległość. Wykonały również piękne prace plastyczne, które pojawiły się na gazetce ściennej. Nie zapomnieliśmy oczywiście o odśpiewaniu naszego hymnu narodowego „Mazurka Dąbrowskiego”, a także bardzo lubianej przez dzieci piosenki „Co to jest niepodległość”.

          W związku z obchodami Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka, w świetlicy szkolnej odbyły się zajęcia uświadamiające uczniom jakie przysługują im prawa. Świetliki z dużym zaangażowaniem wykonały kolorowe plakaty przedstawiające wybrane Prawa Dzieci. Dowiedziały się również czym jest Konwencja Praw Dziecka i do kogo mogą zwrócić się o pomoc. Poznaliśmy życiorys Janusza Korczaka oraz czytaliśmy fragmenty jego książki „Król Maciuś Pierwszy”.

          W listopadzie czytaliśmy bajeki terapeutyczne rozwijające postawę tolerancji, uczące szacunku i akceptacji innych osób. Dzieci wykonywały praca plastyczna- „Metamorfoza- jak mógłbym wyglądać”.

          Izabela Kozdrój-Fijołek

                  

          Grudzień 2023

          Grudniową przygodę w świetlicy szkolnej rozpoczęliśmy od przygotowań zimowo – świątecznych dekoracji. Podczas zajęć powstały różnorodne ozdoby. Od choinek, łańcuchów przez śnieżynki i Mikołaje na bałwankach i reniferach kończąc. Dzieci kolorowały pastelami, malowały farbami ilustracje związane z Bożym Narodzeniem. Świetliczaki wykazały się nie lada kreatywnością i zaangażowaniem w trakcie ich tworzenia. Z radością uczestniczyli także w dekorowaniu swoimi pracami sal świetlicowych, dbając o wprowadzenie świątecznego nastroju. Część dekoracji ustawiono również na półkach w świetlicy. W tym przedświątecznym czasie dzieci opowiadały o świątecznych tradycjach w ich domach, śpiewały kolędy i pastorałki. Poznaliśmy również zwyczaje bożonarodzeniowe, które można spotkać w różnych zakątkach świata. W podróż wybraliśmy się w ramach realizacji innowacji „W 7 miesięcy dookoła świata”. Odwiedziliśmy już Europę, Azję i Australię. Były liczne akcje: pisanie listów do Mikołaja, Barbórka, przygotowywanie stroików i pieczenie pierników na Kiermasz Marecki, Międzyszkolny Konkurs Kolęd i Pastorałek. 

          Ponadto uczniowie realizowali Międzynarodowy Projekt Edukacyjny wspierający rozwój czytelnictwa: ,,Czytam z klasą,,. Tegoroczna edycja pod kryptonimem NA TROPACH DOBROCZYNNOŚCI stała się świetną zabawą, dzięki której, poprzez czytanie, pielęgnujemy w dzieciach DOBROCZYNNOŚĆ. Podpowiadamy, jak troszczyć się: o siebie, o innych, o wszystko, co nas otacza. Zrealizowaliśmy już pierwszą część modułu, pt. Bądź dobry dla ludzi. Jako pierwszą lekturę wybraliśmy książkę Julity Grodek ,,Mania dziewczynka inne niż wszystkie ". Książka trochę trudniejsza, ale bardzo interesująca. Jest to opowieść o życiu Marii Skłodowskiej - Curie - słynnej polskiej noblistki. Jesteśmy w trakcie realizacji drugiego modułu „Bądź dobry dla zwierząt na podstawie książki "Psie troski" (Tom Justyniarski) i "Doktor Dolittle i jego zwierzęta" (Hugh Lofting).

          Wszystkim Świetliczakom oraz ich rodzinom życzymy dużo radości oraz samych pogodnych dni w nadchodzącym 2024roku!

          Agnieszka Kowalik

                                    

           

          Styczeń 2024

           

          W styczniu pracowaliśmy wokół podejmowania postanowień noworocznych i dzieliliśmy się wrażeniami po świętach gwiazdkowych i powitaniem Nowego Roku 2024. Wrażenia z tego wydarzenia zostały zilustrowane a ich wyniki zaprezentowane na wystawie.

          W świetlicy szkolnej również świętowaliśmy karnawał. Z tej okazji uczniowie chętnie wykonywali maski. Każda była inna i niepowtarzalna. Było przy tym mnóstwo zabawy i śmiechu. Technika wykonania była dowolna, można je było ozdabiać przeróżnymi materiałami, jednak najlepiej sprawdził się w tej roli brokat. Któż nie lubi błyszczeć na balu?

          W związku ze zbliżającym się okresem ferii zimowych, zostały przypomniane i utrwalone zasady bezpiecznych gier i zabaw na śniegu i lodzie, poruszania po drogach oraz bezpiecznego i przemyślanego korzystania z Internetu. Przeprowadziliśmy pogadanki na temat udzielania pierwszej pomocy, a także przypomnieliśmy sobie numery alarmowe.

          Zajęcia świetlicowe to również czas na gry i zabawy zespołowe. Uczniowie bardzo chętnie sięgali po gry planszowe, gry i zabawy on-line z wykorzystaniem tablicy multimedialnej, chustę Klanzy, kolorowanki, angażowali się w budowanie różnych budowli z klocków Korbo, Clics oraz wafli. Bardzo dużą popularnością cieszyły się zajęcia z wykorzystaniem koralików do zgrzewania oraz masy solnej.

          Nadszedł wreszcie czas na zasłużony odpoczynek. Życzymy wszystkim dzieciom udanych i bezpiecznych ferii zimowych. Bawcie się dobrze i odpoczywajcie! Zbierajcie siły, aby z nową energią wrócić do szkoły.

          Agnieszka Kowalik

                                 

          Luty 2024

          Po powrocie z ferii zimowych na uczniów czekała niespodzianka, ponieważ górna świetlica przeszła dużą metamorfozę. Do sali zakupiono stoły, krzesła, kanapę, fotele oraz straganik, w którym dzieci mogą bawić się w sklep.

          W pierwszym tygodniu lutego omawialiśmy w świetlicy charakterystyczne cechy zimy oraz zastanawialiśmy się jak skutecznie pomagać zwierzętom przetrwać zimę. Następnie przenieśliśmy się do świata baśni i bajek. Podczas zajęć były czytane wybrane baśnie braci Grimm i H. Ch. Andersena. Uczniowie odpowiadali także na pytanie: dlaczego warto czytać baśnie oraz wymieniali tytuły ulubionych utworów. Na podsumowanie i utrwalenie zdobytych wiadomości były zagadki oraz quizy. W tym tygodniu przypadał Tłusty Czwartek. Dzieci na podstawie prezentacji multimedialnej poznały tradycję obchodów tego dnia w Polsce. Dzień pizzy stał się inspiracją do poznania przepisów na smaczne i zdrowe pizze.

          Walentynki stały się okazją, aby porozmawiać o koleżeństwie, przyjaźni i miłości. Chętni uczniowie wykonali kartki, aby podarować je ulubionym osobom.

          W ostatnim tygodniu lutego na zajęciach świetlicowych była realizowana tematyka dotycząca sportu i aktywności fizycznej. Na podstawie własnych doświadczeń i obserwacji, uczniowie wypowiadali się temat czynników, które mają wpływ na ich zdrowie i rozwój.
          Obejrzeliśmy filmy edukacyjne: ,,Piramida Zdrowego Żywienia i Stylu Życia Dzieci i Młodzieży” oraz ,,Sport to zdrowie”. Nie mogło zabraknąć także ćwiczeń, gier i zabaw ruchowych w sali gimnastycznej.

          W wolnych chwilach słuchaliśmy muzyki relaksacyjnej oraz śpiewaliśmy piosenki o tematyce zimowej. W lutym powstało także wiele ciekawych prac plastycznych.

          Elżbieta Wojeńska

                               

          Marzec 2024

          W pierwszym tygodniu marca rozmawialiśmy w świetlicy o sztuce porozumiewania się w grupie i o wyrażaniu swojego zdania w kulturalny sposób. Dzieci wypowiadały się na temat: „Jak pielęgnować kontakty koleżeńskie?” oraz brały udział w zabawach integracyjnych z elementami dobrej komunikacji. Uczniowie dowiedzieli się jak należy reagować w sytuacji, gdy jesteśmy świadkami lub ofiarami agresji i gdzie szukać pomocy. Ćwiczyliśmy rozpoznawanie różnych uczuć i emocji oraz omówiliśmy sposoby radzenie sobie ze złością. Uczniowie wysłuchali opowiadania ,,Ważne słowa”, a następnie odgrywali scenki z użyciem magicznych słów: ,,Proszę, dziękuję, przepraszam”. Dzieci udzielały również odpowiedzi na pytanie: ,,Dlaczego warto być miłym i uprzejmym?
           

          Przysłowie: „W marcu jak w garncu” było wstępem do rozmów o marcowej pogodzie. Uczniowie obejrzeli film edukacyjny o tradycji topienia marzanny i pierwszych oznakach wiosny. Udekorowaliśmy salę kolorowymi kwiatami oraz motylami wykonanymi z papieru i cieszyliśmy się, że w końcu nadeszła wiosna. Powstały także ciekawe i barwne prace plastyczne o tematyce wiosennej. W wolnych chwilach słuchaliśmy piosenek o wiośnie i utworu A.Vivaldiego „Cztery pory roku. Wiosna”.
           

          Dużo uwagi poświęciliśmy również zagadnieniom związanym z ochroną środowiska. Odbyła się debata ekologiczna ,,Ratujmy przyrodę” i dowiedzieliśmy się na czym polega ,,Recykling”. Wyjaśniliśmy uczniom jakie jest znaczenie wody w ekosystemie, jej obieg w przyrodzie i stany skupienia. Uczniowie wymieniali sposoby na oszczędzanie wody.
           

          W trzecim tygodniu marca na zajęciach rozmawialiśmy o teatrze. Poznaliśmy zawody z nim związane i przypomnieliśmy sobie zasady zachowania podczas sztuki teatralnej. Dzieci na zajęciach świetlicowych wykonały różne papierowe kukiełki do zabawy w teatrzyk.
           

          21 marca obchodziliśmy Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa, czyli Dzień Kolorowej Skarpetki. W ramach tej akcji w świetlicy uczniowie wykonali  kolorowe skarpetki z papieru.
           

          Kiedy była ładna pogoda, wychodziliśmy z dziećmi na plac zabaw i boisko, aby korzystać z zabaw i gier na świeżym powietrzu.

          Przed Wielkanocą powstało wiele ciekawych prac, które wprowadziły nas w świąteczny nastrój. 20 marca odbył się szkolny Konkurs na palmy i ozdoby wielkanocne. Prace konkursowe zostały przekazane na kiermasz charytatywny, który odbył się w naszej szkole 21 i 22 marca. Były do kupienia palmy, pisanki, stroiki i wiele innych pięknych ozdób. Dużym powodzeniem cieszyły się pyszne domowe wypieki przygotowane przez rodziców.

          Organizacją kiermaszu zajęli się nauczyciele świetlicy oraz opiekun szkolnego koła wolontariatu.
          Dziękujemy za wsparcie naszej inicjatywy i zapraszamy do obejrzenia zdjęć.

          Elżbieta Wojeńska