• Lato w Markach 2021- podsumowanie akcji

     • Dobrze spędzony czas to taki, gdy na samo wspomnienie usta same się uśmiechają. Za nami takie właśnie chwile czyli półkolonie „Lato w Markach 2021” w Szkole Podstawowej nr 3 im. Pomnik Zwycięstwa 1920 roku spędzone z uśmiechem na ustach i radością w sercu.

      W ciągu dwóch tygodni od 28 czerwca do 9 lipca 2021r. dzieci uczestniczyły w wielu wycieczkach. W Sali Zabaw Fikołki szaleństwom nie było końca. W Gospodarstwie Agroturystycznym „Cuda i wianki” dzieci poznały uroki mazowieckiej wsi, miały kontakt z alpakami, kucykami, kozami, króliczkami i innymi gospodarczymi zwierzętami. Oklejały techniką decoupage drewniane kotki i uczestniczyły w pochodach w pobliskim lesie. W Mazowieckim Zaścianku dzieci z indiańskimi barwami na buzi i z pióropuszami na głowie wykonywały przeróżne zadania, by zdobyć indiański pióro. Zaś w ostatnim dniu półkolonii wyjechaliśmy do Amazing Parku Linowego w Wołominie, gdzie dzieci i z wypiekami na twarzy pokonywały trasy o różnym stopniu trudności, skakały na trampolinach i szalały na dmuchanych zjeżdżalniach. Na koniec było ognisko, pieczenie kiełbasek i zasłużony odpoczynek.

      W każdy wtorek i czwartek spędzaliśmy czas na Pływalni w MCER, gdzie doskonaliliśmy umiejętności pływackie lub uczyliśmy się pływać.

      Dwukrotnie byliśmy również w Sali Widowiskowej MCER by obejrzeć filmy „Alladyn” i „Kumple z dżungli”. Uzupełnieniem letniego wypoczynku podczas półkolonii „Lato w Markach 2021” były zajęcia plastyczne, sportowe, techniczne, gry stolikowe, gry drużynowe,  ruch na placu zabaw i boisku szkolnym, a także zajęcia w Miasteczku ruchu drogowego przy MCER.

      W czasie półkolonii realizowane były również programy profilaktyczne: Trzy koła, Spójrz inaczej, Przyjaciele Zippiego, Unplugged i Cukierki, dzięki którym uczestnicy wypoczynku wzmacniali więzi społeczne, budowali pozytywny obraz własnej osoby, nabywali umiejętności wartościowego gospodarowania wolnym czasem, kształtowali kompetencje rozpoznawania, wyrażania oraz rozumienia i akceptowania własnych i cudzych uczuć oraz uczyli się dbania o swoje zdrowie psychiczne i fizyczne, a także zachowania dystansu do osób nieznajomych, które mogą zagrażać zdrowiu i bezpieczeństwu.

      W II turnusie gościliśmy u siebie Teatr Bajaderka ze spektaklem profilaktycznym „Burza mózgów”, poruszającym zagadnienia uzależnień od substancji zakazanych. Robot Andronetka określił nam nasze ludzkie słabości, ale też wskazał kierunek zdrowego stylu życia.  Dowiedzieliśmy się z jakiego powodu dzieci są podatne na zakazane substancje? Skąd się one biorą? Czym jest uzależnienie i jak sobie z nim poradzić? Wspólne laboratoryjne doświadczenia, eksperymenty pomogły rozwiązać zagadki i pokazały jak być zdrowym, asertywnym i mieć wokół siebie wielu przyjaciół.

      W czasie półkolonii poznaliśmy wiele nowych osób, zawiązaliśmy przyjaźnie i wiemy jak sprawić by były trwałą relacją, opartą na wzajemnym zrozumieniu, zaufaniu i lojalności wobec siebie.

      Dziękujemy wychowawcom, paniom które gotowały smaczne obiady oraz wszystkim którzy przyczynili się do tego by półkolonie „Lato w Markach 2021” były bezpieczne, atrakcyjne i niezapomniane.

       

      koordynator

      Małgorzata Sosnowska