21 lutego obchodziliśmy ustanowiony przez UNESCO w 1999 roku Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Święto to obchodzone jest na całym świecie już po raz 21.
Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego przypomina o bogactwie różnorodności językowej i podkreśla jego wartość dla rozwoju dziedzictwa kulturowego ludzkości. Przesłaniem święta jest ochrona języków ojczystych, promowanie wielojęzyczności i podkreślanie wartości edukacji językowej. Po raz pierwszy dzień ten obchodzony był w 2000 roku.
Z tej okazji mamy dla Was 6 ciekawostek:
- Pierwszy druk w języku polskim datuje się na ok. 1475 rok, czyli na ok. 30 lat po wynalezieniu druku, i świadczy to o tym, że do Polski wynalazek ten dotarł rok wcześniej niż do Anglii. Druk zawierał 3 modlitwy: „Ojcze Nasz”, „Zdrowaś Mario”, „Wierzę w Boga”.
- Najdłuższy wyraz w języku polskim to: KONSTANTYNOPOLITAŃCZYKOWIANECZKA. Drugie miejsce na podium zajmuje wyraz: PIĘĆDZIESIĘCIOGROSZÓWKA, a trzecie – DŹWIĘKONAŚLADOWNICTWO.
- Najdłuższy wyraz w języku polskim złożony z liter ze znakami diakrytycznymi, czyli z liter z polskimi znakami, to: ŻÓŁĆ.
- Najdłuższe zdanie utworzone z wykorzystaniem wszystkich liter z „polskimi znakami” to: ZAŻÓŁĆ GĘŚLĄ JAŹŃ. Niestety, nie ma ono większego sensu.
- Najstarsze zapisane zdanie w języku polskim wypowiedziane prawdopodobnie przez Boguchwała do swojej żony, która mieliła zboże, datuje się na koniec XIII wieku i znajdziemy je w Księdze Henrykowskiej. Brzmi ono: DAJ, AĆ JA POBRUSZĘ, A TY POCZYWAJ. Tłumaczone na dzisiejszy język zdanie znaczy tyle, co: Pozwól, abym ja mełł, a ty odpocznij.
- Najczęstszą literą, która występuje w języku polskim, jest „A” i stanowi 8,91% udziału w wyrazach. Najczęstszą spółgłoską jest „Z” – 5,64%. Z kolei najrzadziej używamy „Ń” – 0,20% oraz „Ź” – 0,06%.
Dbajmy o Nasz Język Ojczysty!!!
Ewelina Stryjecka-Doliwa