• Międzynarodowy Dzień Ziemi

• W dniu 21 kwietnia nasza Szkoła świętowała Międzynarodowy Dzień Ziemi. Uczniowie na znak solidarności z czystą planetą przystąpili do następujących aktywności:

- „Sprzątanie dla Polski” pod patronatem Ministerstwa Edukacji i Nauki to akcja mająca na celu troskę o środowisko przyrodnicze najbliższej okolicy a także kształtowanie postawy odpowiedzialności za wspólne dobro. Uczniowie z nauczycielami uprzątnęli śmieci w okolicy szkoły przy ul. Pomnikowej oraz szkoły przy ul. Dużej. W odbiorze odpadów oraz zaopatrzeniu w rękawiczki i worki na śmieci pomógł nam Urząd Miasta Marki

- zebrano kilka worków plastikowych nakrętek na rzecz Straży Pożarnej w Markach, uczniowie oddając nakrętki pomagają straży w zakupie drobnego sprzętu i wyposażenia typu rękawice ochronne, kaski czy kamizelki. Nakrętki w łatwy sposób podlegają recyklingowi i przetwarzane są na specjalny granulat z którego tworzone są kolejne nakrętki, opakowania do żywności, długopisy itp.

- uczniowie wykonali prace plastyczne w formie plakatu promującego świętowanie Dnia Ziemi

- aby bardziej podkreślić wyjątkowość tego dnia uczniowie przyszli do szkoły ubrani w proekologiczny zielony kolor.

Do zobaczenia w przyszłym roku na kolejnym świętowaniu Dnia Ziemi.

Paulina Palesa

• Fantastyczne osiągnięcie uczniów w Ogólnopolskim Konkursie Matematycznym Piotr Puchacz

• W dniu 28 marca 2023 r. uczniowie klas 1 - 3 wzięli udział w VII edycji Ogólnopolskiego Konkursu Matematycznego Piotr Puchacz. Z przyjemnością i dumą informujemy, że 16 uczniów naszej Szkoły zakwalifikowało się do II etapu konkursu.

Poniżej lista zakwalifikowanych:

• Tymoteusz Cygański - klasa 1a
            • Jan Komar - klasa 1a
            • Amelia Mądra - klasa 1a
            • Jakub Jezierski - klasa 1c
            • Franciszek Wesołowski - klasa 1d
            • Oliwia Bzymek - klasa 2a
            • Kalina Chojnacka - klasa 2b
            • Magda Griszin - klasa 2b
            • Tymon Przekop - klasa 2b
            • Igor Taciak - klasa 2b
            • Tymon Adach - klasa 2c
            • Adam Goc - klasa 2c
            • Julia Sijka - klasa 2c
            • Wiktoria Mądra - klasa 3a
            • Jan Szczepkowski - klasa 3a
            • Wojciech Kobus - klasa 3c

Jeszcze raz gratulujemy i życzymy powodzenia w drugim etapie zmagań!

Marta Musioł-Piłat

• Logo Debaty Oksfordzkiej

• 5 kwietnia został rozstrzygnięty Konkurs na Logo Debaty Oksfordzkiej Patriotyzm Młodych. Spośród wysłanych prac komisja konkursowa wybrała projekt nadesłany przez Aleksandrę Żak – uczennicę klasy 8e z Naszej Szkoły.

Serdecznie gratulujemy i działamy dalej, gdyż logo będzie znakiem rozpoznawczym Debaty Oksfordzkiej Patriotyzm Młodych pod honorowym patronatem Burmistrza Miasta Marki Jacka Orycha, która odbędzie się 17 maja 2023 w sali widowiskowej w MCER.

Ewelina Stryjecka-Doliwa

• Uczeń naszej Szkoły finalistą ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy Chemicznej

• W bieżącym roku szkolnym 2022/23 nasi uczniowie brali udział w trzeciej edycji ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy Chemicznej, konkursu dla wszystkich, dla których chemia jest pasją, a może nawet częścią planu na przyszłość.

Trzyetapowa olimpiada została zorganizowana przez Wydział Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie i portal Edukator.pl oraz objęta honorowym patronatem Rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Dwa pierwsze etapy odbyły się zdalnie, a etap trzeci w siedzibie Wydziału Chemii UJ w Krakowie.

W pierwszym etapie, który odbył się 25 listopada 2022 roku, wzięło udział sześcioro naszych uczniów z klas ósmych. Do drugiego etapu przeszedł Mateusz Wasilewski, uczeń klasy 8D. Etap ten odbył się 13 stycznia 2023 roku. Mateusz bardzo dobrze reprezentował naszą Szkołę – przeszedł do kolejnego, ostatniego już etapu centralnego, który odbył się 18 marca 2023 roku.

Mateusz osiągnął tak dobry wynik, że został finalistą konkursu!
            Uczniowie przed olimpiadą mieli dodatkowe zajęcia z chemii prowadzone przez nauczycielkę chemii, panią Sławomirę Wasilewską. Wszyscy uczestnicy zdobyli dodatkową wiedzę, która na pewno ułatwi im dalszą edukację.

Zakres materiału w pierwszym etapie nie wykraczał poza podstawę programową szkoły podstawowej z chemii. Etap II i III był znacznie trudniejszy. Wiedza, którą musieli zaprezentować uczestnicy, znacznie wykraczała poza podstawę programową.

Gratulujemy Mateuszowi i życzymy dalszych sukcesów!

Więcej informacji na temat olimpiady znajduje się na stronie: https://www.edukator.pl/olimpiada/

Sławomira Wasilewska