• ZMIANA PRACY SEKRETARIATU

          • Od dnia 16 marca na czas zawieszenia zajęć w szkole sekretariat będzie czynny w godzinach 9.00 - 13.00.

            Wskazany jest kontakt telefoniczny lub poprzez dziennik elektroniczny LIBRUS.

          • KOMUNIKAT BURMISTRZA MIASTA MARKI

          • Drodzy Rodzice, 

             

            Z powodu ogólnoświatowego zagrożenia koronawirusem od 12 do 25 marca nie są prowadzone zajęcia w szkołach. Prosimy jednak, by dzieci i młodzież nie traktowały tego czasu jako dodatkowych ferii. Główny Inspektor Sanitarny wręcz zaleca, aby nie był to pretekst do zintensyfikowania kontaktów towarzyskich. Jeśli jesteśmy odpowiedzialni za nasz stan zdrowia (oraz bliskich), nie powielajmy włoskiego błędu. Na Półwyspie Apenińskim wolny czas od szkoły był pretekstem do lawinowego wzrostu liczby spotkań towarzyskich, a to przełożyło się na ogromny wzrost zakażeń COVID-19 – o efektach słyszymy na co dzień w mediach.

             

            Choć często narzekamy, że dzieci zbyt wiele czasu spędzają w internecie, tym razem globalna sieć może okazać się zbawienna. Niech tam dzieci i młodzi przeniosą życie towarzyskie. Lekarstwem na nadmiar wolnego czasu niech będą też książki, wartościowe programy TV, domowe hobby. Zróbmy wszystko, by ograniczyć rozprzestrzenianie koronawirusa. Bądźmy odpowiedzialni!

             

            Jacek Orych,

            Burmistrz Miasta Marki

        • Zmiana organizacji pracy szkoły
          • Zmiana organizacji pracy szkoły

          • Szanowni Państwo,

            W związku z decyzją podjętą przez rząd od 12 do 25 marca w szkole zostają odwołane zajęcia dydaktyczno-wychowawcze. W tym tygodniu, w czwartek i piątek, będą sprawowane zajęcia opiekuńcze. Od poniedziałku 16 marca szkoła będzie zamknięta dla celów bezpieczeństwa zdrowotnego. Jest to czas kwarantanny społeczeństwa. Czas, który powinniśmy spędzić w domu i w izolacji. Kolejne informacje będą przekazywane drogą elektroniczną przez dziennik Librus.

            Beata Szczypkowska

            Dyrektor szkoły

        • Narodowy Dzień Życia 2020
          • Narodowy Dzień Życia 2020

          • Szkoła Podstawowa Nr 3 im. Pomnik Zwycięstwa 1920 roku w Markach ogłasza Międzyszkolny Konkurs Plastyczny z okazji Narodowego Dnia Życia pod Honorowym Patronatem Burmistrza Miasta Marki. Celem konkursu jest promowanie dobrych wzorców i budowanie pozytywnego klimatu wokół rodziny. Prace konkursowe składamy do wychowawców klas do 13 marca. Regulamin konkursu oraz zgoda rodziców na udział dziecka w konkursie znajdują się w załącznikach.

             

            Regulamin_NDZ_2020.docx

            zgoda_konkurs.docx

          • Wymiana życzeń noworocznych

          • Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Wymiana życzeń noworocznych.

            W ramach realizacji projektu eTwinning wraz ze szkołami partnerskimi z Niemiec, Armenii, Hiszpanii, Francji i Polski wymieniliśmy się noworocznymi życzeniami.

            Uczniowie klasy VIIb przygotowali karty i wpisali życzenia dla uczniów i gron pedagogicznych w partnerskich szkołach.

            Karty z życzeniami otrzymane od szkół partnerskich można oglądać na gazetce szkolnej.

            Obecnie wspólnie z partnerami zastanawiamy się, co można jeszcze zrobić w naszych szkołach, by stały się bardziej eko-przyjazne.

            Rezultatami pracy podzielimy się wkrótce.

            Renata Reterska

          • Uczymy samych siebie

          • Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Uczymy samych siebie.

            Na lekcjach języka polskiego w klasie 5E mieliśmy szansę przenieść się na Olimp i zobaczyć na własne oczy, jak powstawali, żyli i współpracowali (bądź nie) ze sobą bogowie greccy w starożytności.  Pomysły uczniów przeszły najśmielsze oczekiwania. Dzieci przebrały się za bóstwa, nagrały filmy, na których wcieliły się w bogów greckich, a także zdobyły informacje na podstawie prezentacji multimedialnych.  Na początku swojej pracy same opracowały scenariusze i plakaty zachęcające do obejrzenia scenek z ich udziałem. Wszyscy przyglądali się pracom grupowym i chłonęli wiedzę, którą można zdobyć nie tylko na podstawie podręcznika do języka polskiego. Klasa 5E była zachwycona takim rodzajem lekcji – uczniowie uczyli samych siebie, dzielili się swoją kreatywnością i pomysłowością w tworzeniu rekwizytów, scenografii i atrybutów przypisanych każdemu z bogów.

            Lekcja ta pokazała nam wszystkim, że „Mity Greków i Rzymian” to nie tylko kolejna lektura do przeczytania, ale także pewna przygoda, w której każdy z chęcią uczestniczy bez względu na wiek.

             

            Ewelina Stryjecka-Doliwa

          • Zima w mieście 2020- posumowanie akcji

          • Ferie zimowe to wymarzony czas na wypoczynek, relaks i wszelkie przyjemności. Najważniejsze jest jednak to, by ten wolny czas od nauki nie zmienił się w nudę i bezczynność. O tym właśnie pomyśleli organizatorzy półkolonii zimowych, które miały miejsce w naszej szkole. Zaplanowane zajęcia i wycieczki pozwoliły w miły i atrakcyjny sposób spędzić czas ferii zimowych, bez względu na wiek i płeć. W zimowych półkoloniach uczestniczyło łącznie 90 uczniów z klas 1- 6.

            Program „Zima w mieście 2020” realizowany był w oparciu o zajęcia profilaktyczne „Trzy koła” dla dzieci młodszych i „Unplugged” dla starszych uczniów. Realizatorami programu profilaktycznego byli: Pani Magdalena Kępka, Pani Marzena Złomaniec i Pan Michał Mianowski. Zajęcia profilaktyczne przeplatały się z zajęciami sportowymi, plastycznymi, muzycznymi, tanecznymi, grami stolikowymi i zabawami na świeżym powietrzu.

            Każdego dnia ferii pod czujnym okiem wychowawców: Pani Kingi Kołodziejczyk, Ilony Nowickiej, Anny Smolińskiej, Haliny Różańskiej, Izabeli Brzezińskiej, Jolanty Ślepowrońskiej, Kamili Bardelas i Pana Michała Mianowskiego dzieci uczestniczyły w różnego rodzaju wycieczkach. Wielu wzruszeń i pozytywnych emocji dostarczył udział w spektaklach i warsztatach teatralnych: „Opowieść z Narni”, „Alicja w Krainie Czarów”, „Frania, recykling, cztery żywioły i ekodancing” oraz seansach filmowych: „Padington 2”, „Balerina”, „Chłopiec i wilk”. Z wypiekami na twarzy dzieci korzystały z atrakcji Sali zabaw Fun Park Digillo, Eldorado i Fikołki oraz kręgielni w Spin City Bemowo. Na Pływalni MCER Marki szlifowały swoje pływackie umiejętności i z ogromną radością pokonywały wodny tor przeszkód, który okazał się niebywałą atrakcją. Ostatniego dnia ferii uczestnicy półkolonii skorzystali jeszcze z uprzejmości Fitness Klubu Olimpik Park, gdzie na trampolinach i piłkach rozładowały resztki pozostałej energii.

            Składamy serdeczne podziękowania organizatorom akcji „Zima w mieście 2020” Panu Burmistrzowi Miasta Marki oraz Pani Dyrektor Ośrodka Pomocy Społecznej, nauczycielom którzy czuwali nad bezpieczeństwem uczniów i organizowali czas ferii oraz Paniom w kuchni, które gotowały smaczne obiady.

            koordynator akcji

            galeria zdjęć  Małgorzata Sosnowska


          • Konkurs na najpiękniejszą salę lekcyjną – edycja zimowo–świąteczna

          • Za nami kolejna edycja konkursu na najpiękniejszą salę lekcyjną. Tym razem komisja konkursowa, w której skład wchodzą przedstawiciele grona pedagogicznego oraz samorządu uczniowskiego, oceniła wystrój zimowo – świąteczny.

            Laureatami w kategorii klas I-III są:

            1 miejsce

            sala 21, klasy 1b,1c – 68 pkt.

            2 miejsce

            sala 4, klasy 3a,3b – 67 pkt.

            3 miejsce

            sala 22, klasy 1a,1d– 60 pkt.

            Laureatami w kategorii klas IV-VIII są:

            1 miejsce

            sala 24, klasa 5f – 65 pkt.

            2 miejsce

            sala 8, klasa 4a – 61 pkt.

            3 miejsce

            sala 23, klasa 6a – 61 pkt.

            Zwycięzcom serdecznie gratulujemy!

            Wszystkim uczniom oraz wychowawcom dziękujemy za ogromne zaangażowanie w przygotowanie pięknych dekoracji oraz dbałość o porządek w salach lekcyjnych.

            Agata Danielak

          • Konkurs „Mistrz rachunku pamięciowego”

          • 5 lutego odbył się w naszej szkole międzyklasowy konkurs matematyczny dla uczniów klas drugich. Najlepsi uczniowie wyłonieni w klasowych eliminacjach rywalizowali o tytuł Mistrza rachunku pamięciowego.

            Uczniowie mieli za zadanie wykonać w pamięci obliczenia: dodawania, odejmowania, mnożenia i dzielenia w zakresie 100. Poziom był bardzo wyrównany a o poszczególnych miejscach zadecydowały nieznaczne różnice w ilości zdobytych punktów.

            Wszyscy uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy, a zwycięzcy dodatkowo drobne upominki.

            Oto nazwiska laureatów tego konkursu:

            miejsce I:

            Oskar Niemas, klasa 2a

            Artur Damm, klasa 2a

            Tymon Świętek, klasa 2c

            miejsce II

            Maria Nagadowska, klasa 2a

            miejsce III

            Adam Maciejak, klasa 2d

            Agata Danielak

          • Program akcji "Zima w mieście 2020"

          • Szanowni Rodzice i Opiekunowie

            10 stycznia 2020 roku rozpoczną się ferie zimowe w województwie mazowieckim. Jest to czas, który uczniowie poświęcą na odpoczynek w gronie rówieśników, zabawę i realizację własnych przyjemności.

            W Szkole Podstawowej nr 3 w dniach 10- 21 lutego 2020 trwać będą zimowe półkolonie, podczas których uczniowie będą mogli nie tylko wypocząć, ale też rozwijać swoje umiejętności i zainteresowania, uczestniczyć w zajęciach profilaktycznych doskonaląc kompetencje społeczne i wiedzę na temat zagrożeń współczesnego świata. Nie zabraknie też interesujących wyjazdów i wycieczek oraz zabaw na świeżym powietrzu.

            Program akcji "Zima w mieście 2020" uwzględnia szczegółowe cele i tematykę zajęć. Organizator zastrzega sobie prawo do zmiany programu półkolonii "Zima w mieście 2020" w przypadku zaistnienia okoliczności niezależnych od organizatora.

                                                                                                                                                                koordynator akcji

                                                                                                                                                       Małgorzata Sosnowska

            program_ferii_zimowych_2020_17.21.docx

          • Dzień Babci i Dziadka

          • Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Dzień Babci i Dziadka.

            Dzień Babci i Dziadka to wyjątkowe daty w kalendarzu, jedne z najsympatyczniejszych i najmilszych dni w roku. Nasza szkoła upamiętniła to święto, goszcząc w swoich progach przemiłych gości.

            Uroczystość została przygotowana przez uczniów klas drugich. Wszyscy uczniowie recytowali wiersze oraz śpiewali piosenki, w których dziękowali swoim dziadkom za opiekę, życzliwość, codzienną pomoc. Występ wzbogaciły tańce w wykonaniu uczniów klasy 2a i 2d. Goście, jak co roku, nie zawiedli i przybyli bardzo licznie.

            Część artystyczna zakończyła się wręczeniem laurek i drobnych upominków wykonanych przez wnuczęta. Następnie głos zabrała pani wicedyrektor Joanna Wiśniewska, która wskazując na ogromną rolę dziadków w wychowaniu dzieci i ich szczególne miejsce w rodzinie, złożyła wszystkim zgromadzonym gościom życzenia. W dalszej części uroczystości goście zostali podjęci słodkim poczęstunkiem przygotowanym przez rodziców. Spotkanie upłynęło w miłej i serdecznej atmosferze. Babcie i dziadkowie opuszczali naszą szkołę ze wzruszeniem, dziękując za miło spędzone chwile.

            Wychowawcy klas drugich

          • Półkolonie „Zima w Mieście 2020”

          • SZANOWNI RODZICE I OPIEKUNOWIE

            Informujemy, że w roku bieżącym w okresie ferii zimowych prowadzone będą przez poszczególne szkoły podstawowe  zajęcia opiekuńczo-wychowawcze w formie półkolonii dla uczniów klas I-VIII tych szkół.

            Półkolonie  „ZIMA W MIEŚCIE 2020” realizowane będą w dwóch turnusach:

            1)  od 10 do 14 lutego 2020 roku;

            2)  od 17 do 21 lutego 2020 roku  

            Zajęcia prowadzone będą w godzinach  6:30-17:30. 

            Zajęcia stacjonarne prowadzone w szkole są bezpłatne. 

            Zajęcia wyjazdowe są odpłatne w wysokości 100,00 zł za 1 turnus.

            Szkoła zapewni dla każdego uczestnika jednodaniowy obiad w cenie 6,00 zł. Koszt posiłków to 30,00 zł za 1 turnus.

            Regulamin obowiązujący uczestników Programu dostępny jest w placówkach realizujących projekt oraz dołączony poniżej jako załącznik. 

            Warunkiem przyjęcia dziecka na półkolonie jest dostarczenie kompletu dokumentów do sekretariatu szkoły do dnia 17.01.2020r.

            INFORMACJE_ORGANIZACYJNE_SP3(1).docx

            KARTA_KWALIFIKACYJNA__SP3_EDU(1).docx

            Marki__zgoda_i_Informacja_wizerunek_SP3(1).docx

            SP3_marki_kolonie__-_OBOWIaZEK_INFORMACYJNY(2).docx

            Małgorzata Sosnowska

            koordynator projektu

          • Niepodległa Warszawa

          • Dziś klasy VF i VG miały możliwość uczestniczenia w fantastycznej lekcji historii pt.: „Niepodległa Warszawa” w Domu Spotkań z Historią w Warszawie. Spotkanie miało charakter warsztatowo-wykładowy. Uczniowie przypomnieli sobie historię odzyskania niepodległości przez Polskę w 1918 r., jeszcze bliżej poznali postać Józefa Piłsudskiego, jakże ważnego dla naszej szkoły, Ignacego Paderewskiego i Romana Dmowskiego. Dzieci miały możliwość wysłuchania nagrania z przemówieniem Józefa Piłsudskiego i „odszyfrowania” na współczesny język polski – konkurencję wygrali trzej chłopcy z klasy 5F (Stanisław Bikowski, Jakub Kruszyński i Bartosz Zawada) . Cała lekcja bogata była w filmy historyczne ukazujące życie w tamtym okresie, a także sposoby świętowania Dnia Niepodległości.

            Uczniowie wyszli zadowoleni i bogatsi w wiedzę o naszym szkolnym Patronie.

            Ewelina Stryjecka-Doliwa

            Agnieszka Wojtkowska

        • "Turniej wiedzy o mitach"
          • "Turniej wiedzy o mitach"

          • Zapraszamy wszystkich uczniów z klas V-VI do udziału w konkursie drużynowym "Turniej wiedzy o mitach". Eliminacje klasowe do konkursu odbędą się w pierwszej połowie marca. Ich celem jest wyłonienie 4-osobowej drużyny z każdej klasy. Chętni uczniowie przygotowują 3 zadania eliminacyjne związane tematycznie z mitologią grecką. II etap, czyli konkurs drużynowy, odbędzie się w pierwszej połowie kwietnia. Opis zadań elimiacyjnych i konkursowych oraz kryteria ich oceniania znajdują się w regulaminie konkursu,. Wszelkich informacji udzielają nauczyciele j. polskiego.

            Sylwia Baranowska

            Turniej_Wiedzy_o_Mitach-_regulamin.pdf

        • W hołdzie wdzięczności bohaterom 1920 roku
          • W hołdzie wdzięczności bohaterom 1920 roku

          • Wkroczyliśmy w nowy 2020 rok. Jest to data znamienna dla Szkoły Podstawowej nr 3 w Markach, która nosi imię Pomnik Zwycięstwa 1920 roku. Czekają nas liczne uroczystości, konkursy, akcje związane z upamiętnieniem 100 rocznicy Bitwy Warszawskiej zwanej również Cudem nad Wisłą. Pragniemy rozpocząć od przybliżenia historii powstania naszej szkoły jako żywego pomnika ku czci tych wydarzeń, które odwróciły losy Polski i Europy.

            Tekst został opracowany przez Pana Antoniego Widomskiego, znanego w Markach pasjonata historii naszego regionu z okazji Święta Szkoły w 2017 i za Jego zgodą zamieszczony na łamach naszej strony internetowej. Bardzo dziękujemy Panu Antoniemu za dostarczenie tak cennych materiałów archiwalnych mówiących o naszych korzeniach.

            Zapraszamy do zakładki – Historia Szkoły

            Beata Szczypkowska

          • WOŚP

          • Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii WOŚP.

            Dnia 12 stycznia odbył się XXVIII finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Po raz pierwszy siedzibą mareckiego sztabu był MCER. Jak co roku uczniowie naszej Szkoły wsparli Orkiestrę  prezentując  na scenie swoje talenty. Wystąpiło troje uczniów: Emil Mianowski  zaśpiewał utwór  Marka Grechuty „Niechaj mnie Zośka o wiersze nie prosi”, a siostry Antonina i Maja Tomala wykonały piosenkę „Kiedy jesteś tu” z filmu „Zaplątani”. Oba występy spotkały się z ciepłym przyjęciem publiczności.  Gratulujemy!

            Katarzyna Valdés-Małkiewicz

          • Lepiej zapobiegać, niż leczyć!

          • W ramach współpracy z Powiatową Stacją Sanitarno – Epidemiologiczną w Wołominie w naszej szkole realizowane są programy profilaktyczno – edukacyjne.

            Programy adresowane do uczniów klas I – III :

            - „Nie pal przy mnie, proszę” edukacja antynikotynowa. Głównym celem programu jest wykształcenie u dzieci umiejętności radzenia sobie w sytuacjach, gdy inne osoby palą przy nich papierosy oraz poszerzeniu informacji na temat zdrowia, szkodliwości palenia tytoniu.

            W poprzednich latach realizowany był program antynikotynowy „Czyste powietrze wokół nas”.

             - Chroń się przed kleszczami wszystkimi sposobami” program dotyczący profilaktyki chorób odkleszczowych. Uczniowie zdobywają wiedzę na temat miejsc występowania kleszczy i zagrożeń związanych z ugryzieniem przez te pajęczaki oraz poznają sposoby zapobiegania atakom kleszczy i ochrony przed przenoszonymi przez nie chorobami.

            Zajęcia realizowane są metodami aktywizującymi dostosowanymi do wieku dzieci.

            Programy przeznaczone dla uczniów klas IV – VIII:

            - „Trzymaj Formę! – profilaktyka zdrowego stylu życia”, ogólnopolski programy celem którego jest kształtowanie postaw i zachowań w zakresie prawidłowego żywienia i uprawiania aktywności fizycznej

            - Znajdź właściwe rozwiązanie” i  ”Bieg po Zdrowie” to programy z  zakresu edukacji  antynikotynowej.

            Głównym celem tych programów jest szeroko rozumiana profilaktyka palenia tytoniu wśród młodzieży oraz zwiększanie wiedzy i umiejętności uczniów na temat dbania o własne zdrowia. Zajęcia realizowane są za pomocą bardzo zróżnicowanych metod aktywizujących, które dostosowano do wieku odbiorców.  Podstawą zajęć jest stymulowanie kreatywności i aktywności.

            Katarzyna Grygolec

        • Z wizytą w Sejmie RP
          • Z wizytą w Sejmie RP

          • 8 stycznia 2020 roku klasa 8c gościła w Sejmie Rzeczpospolitej Polskiej. Uczniowie poznali historię polskiego parlamentaryzmu, dzieje siedziby Sejmu i Senatu. Uczestniczyli w otwarciu posiedzenia Sejmu IX kadencji.

            Największe wrażenie zrobiło na uczniach obserwowanie Marszałka Sejmu Elżbiety Witek oraz Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego na żywo podczas przemówień.  Młodzież  bardzo dokładnie obserwowała salę obrad, dużym zaskoczeniem była obecność małego dziecka, które towarzyszyło mamie posłance.

            Po opuszczeniu sali obrad uczniowie wysłuchali wykładu, dotyczącego pracy polskiego parlamentu. Otrzymali też odpowiedzi na nurtujące ich pytania. Mieli okazję zasiąść w ławach poselskich, a nawet dotknąć laski marszałkowskiej.

            Wycieczka była doskonałym przygotowaniem młodzieży do świadomego uczestnictwa w życiu demokratycznego narodu. Uczniowie poszerzyli swoją wiedzę o społeczeństwie. Szczególne podziękowania należą się Pani Annie Szubierajskiej, która zorganizowała wycieczkę.

            Hanna Polkowska

          • Konkurs ortograficzny Szkolny Mistrz Ortografii

          • W I semestrze odbył się w naszej szkole szkolny konkurs ortograficzny dla uczniów klas
            IV-VIII. Uczniowie rywalizowali ze sobą w dwóch etapach o tytuł Szkolnego Mistrza Ortografii. W eliminacjach klasowych z każdej kasy wyłonione zostały 3 osoby, które wzięły udział w dyktandzie konkursowym przeprowadzonym 29 listopada 2019r. na każdym poziomie.  Dyktanda przygotowali  i przeprowadzili nauczyciele poloniści z naszej szkoły. Tytuł Szkolnego Mistrza Ortografii  wywalczyli:

            - klasy IV- Maciej Kacperczyk z kl. IVA, Nikodem Zawadzki z kl. IVA

            - klasy V- Karol Werelich z k. VG

            - klasy VI- Rafał Sakiewicz z kl. VIC

            - klasy VII- Melania Barwińska z kl. VIIB

            - klasy VIII- Zofia Patek z kl. VIIIC, Natasza Danowska z kl. VIIIA

            Wyróżnienia: Malwina Denicka z kl. VIA, Olaf Grzegorzewski z kl. VIC, Michał Cichosz z kl.VIB

            Gratulujemy zwycięzcom i życzymy dalszych sukcesów. Dyplomy i nagrody zostaną rozdane na apelu podsumowującym pracę szkoły w I semestrze. Nagrody książkowe ufundowała biblioteka szkolna.

            Sylwia Baranowska