Szkoła Podstawowa nr 3 w Markach nosi zaszczytne imię Pomnik Zwycięstwa 1920 roku. W 2008 r. wywalczyliśmy w międzynarodowym konkursie tytuł „Szkoły z tradycją”. W 2018 roku przystąpiliśmy do Konkursu „Szkoła Niepodległej”, który został ogłoszony przez Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Przystąpiło do niego kilkaset palcówek oświatowych z całej Polski. Udział w konkursie polegał na zaangażowaniu społeczności szkolnej i lokalnej do wędrówek przez 5 szlaków. W ramach Szlaku Trzech Świąt Rzeczypospolitej odbyła się uroczysta akademia z okazji Święta Konstytucji 3 Maja, którą przygotowali uczniowie klas młodszych. W dniu majowego święta budynek szkoły wyglądał wyjątkowo odświętnie, we wszystkich oknach zawiesiliśmy wykonane przez uczniów biało – czerwone flagi. Uczniowie flagami państwowymi udekorowali też swoje domy, wykonali zdjęcia, z których na zajęciach informatyki ułożony został kontur Polski.
Szlak Żołnierzy Niepodległej zaprowadził nas na cmentarz parafii św. Izydora w Markach pod Pomnik Żołnierzy Poległych w 1920 r. Uczniowie poznali historię pomnika, uporządkowali najbliższe otoczenie, złożyli kwiaty, zapalili znicze i oddali hołd bohaterom Bitwy Warszawskiej. W ramach Szlaku Współtwórców Niepodległości poszukiwaliśmy nazwisk patronów mareckich ulic i uliczek, którym zawdzięczamy wolną Polskę. Powstał piękny album zawierający wizytówki osób, które walczyły o wolność i niezawisłość naszej Ojczyzny.
Realizując Szlak Pierwszych Dni Wolności poznawaliśmy dzieje naszej Małej Ojczyzny – Marek. Dzieci wykonywały kartki z kalendarza, ukazujące miejsca, które 100 lat temu były ważne i obecnie odgrywają istotną rolę w życiu naszej społeczności. Najciekawsze prace ukazywały naszą szkołę, kościół św. Izydora oraz budynek Marecki Ośrodek Kultury. Szlak Dróg do Niepodległości wymagał od nas dużego wysiłku, obejmował dwa zadania konkursowe. Uczniowie pojechali na wycieczkę historyczną do Parku Kulturowego Ossów 1920 Wrota Bitwy Warszawskiej. Obejrzeli film dokumentalny, spotkali się z grupą rekonstrukcyjną, odbyli spacer po polu bitwy pod Ossowem oraz zapalili znicze i minutą ciszy oddali hołd poległym.
Przygotowaliśmy przedstawienie historyczne „Niepodległość wczoraj, dziś, jutro”, które zostało zaprezentowane podczas Święta Szkoły szerokiej publiczności. Wszystkie nasze działania były dokumentowane i prezentowane na stronie internetowej szkoły oraz przesyłane na portal konkursowy. Narodowe Święto Niepodległości w roku 2018 było niezwykle uroczyste, tego dnia odbyło się podsumowanie wszystkich zadań konkursowych. Społeczność szkoły podziwiała efekty naszych wspólnych wysiłków. Zwieńczeniem tego dnia była akcja „100 zniczy za 100 lat niepodległości” oraz rajd rowerowy, którego celem był Pomnik Poległych w 1920 roku. Uczniowie uporządkowali teren wokół pomnika i odpalili 100 białych i czerwonych zniczy.
Dnia 8 lutego 2019 r. naszej „ Trójeczce” nadano miano „Szkoły Niepodległej”. Uroczystość odbyła się w Sejmie RP, certyfikat wręczyli nam: senator Jan Żaryn oraz prof .Grzegorz Nowik. Nasza szkoła znalazła się w gronie 10 placówek, które najlepiej wykonały zadania konkursowe. Podczas gali otrzymaliśmy list gratulacyjny od Prezydenta RP, nagrodę (tablicę multimedialną najnowszej generacji) oraz wiele książek i publikacji o tematyce patriotycznej. Nasza reprezentacja brała udział w uroczystości z okazji 100 rocznicy otwarcia obrad Sejmu Ustawodawczego w 1919 roku, w której uczestniczyli Premier Mateusz Morawiecki, Marszałek Sejmu, Marszałek Senatu oraz liczni parlamentarzyści. Zwiedziliśmy Sejm, zasiedliśmy nawet w ławach poselskich.
Wszystkie działania podjęte w 2018 roku zostały docenione przez komisję. W Konkursie „Szkoła Niepodległej” zajęliśmy zaszczytne III miejsce. To co najważniejsze pozostanie jednak w naszych sercach oraz sercach naszych uczniów. Podczas wykonywania zadań konkursowych pogłębiliśmy wiedzę o historii Polski i dziejach naszej Małej Ojczyzny, zrozumieliśmy co dawniej oznaczało słowo patriotyzm, próbowaliśmy wyjaśnić sobie i dzieciom czym patriotyzm jest w czasach współczesnych.
Hanna Polkowska
fotogaleria Koordynator projektu